JUST NU: Finland ger besked om koranbränningar

2023 01 30

Inga koranbränningar kommer att ske i Finland.

Att bränna koranen räknas som brott mot trosfrid.

Det uppger den finska Polismyndigheten för nyhetsbyrån STT.

Att bränna eller på annat sätt vanhelga skrifter som är heliga för trossamfund i Finland är därmed inte tillåtet.

– Om en grupp demonstranter planerar att bränna koranen skulle de genast få informationen att de inte får tillstånd från polisen att göra det, säger Vesa Pihajoki, överinspektör vid Polisstyrelsen, enligt Svenska Yle och tillägger:

– Om demonstranter mot förmodan skulle bränna koranen och polisen fick vetskap om det skulle polisen ingripa.

Skillnad mot Sverige

Några mil västerut, i Sverige, är det däremot tillåtet att bränna koranen.

Frågan om koranbränning kan utgöra hets mot folkgrupp har prövats flera gånger – första gången 2020.  

–  Då prövade för första gången en åklagare en anmälan om hets mot folkgrupp för koranbränning, men förundersökningen lades ner för att det inte gick att styrka brott, säger Hans-Olof Sandén, rättschef vid Polismyndigheten region Väst, till Nordstedts Juridik.

– I det sammanhanget säger åklagaren klart och tydligt att bara brännandet av koranen i sig inte kan betecknas som hets mot folkgrupp. Så det vi har haft är endast bedömningar av åklagare, inte av domstolar, fortsätter Hans-Olof Sandén, som är en en av Sveriges främsta experter på just hets mot folkgrupp.

Finland förbereder sig

Högerextreme Rasmus Paludans koranbränning utanför den turkiska ambassaden i Stockholm har lett till omfattande protester mot Sverige i Turkiet och stora delar av arabvärlden.

Händelsen har ytterligare försämrat Sveriges möjlighet att få sin Natoansökan godkänd av regimen i Ankara. President Erdogan har officiellt klargjort att Sverige ”inte kan räkna med stöd från Turkiet”.

Rasmus Paludan har fortsatt att bränna koranen i Danmark och Sverige.

Den finska skyddspolisen Skypo räknar med att svensk-dansken har inspirerat flera finländare.

– Skypo konstaterar, precis som Polisstyrelsen, att man inte kan utesluta att någon testar på koranbränning också i Finland. Polisen befarar att speciellt de som är kritiska mot Turkiet eller Finlands Natoansökan kan inspireras, rapporterar STT.

Foto: Stram Kurs 

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Explosioner i Moskvaregionen

2025 10 26

Rapporter kommer om explosioner nära flygfält i Moskvaregionen.

Uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Det ska handla om rapporterade explosioner i Moskvaregionen nära flygfält där Ryssland har olika typer av strategiska bombplan.

Uppgifterna kommer från Andriy Kovalenko, chef för Centret för motverkande av desinformation i Ukraina samt ryska medier, uppger RBC Ukraine.

Uppgifter om explosioner

Explosionerna rapporterades i Moskvaregionen nära en flygbas där Ryssland har en rad olika typer av bombflygplan.

Flygfältet Sjajkovka och Kaluga flygplats i Kaluga-regionen uppges också ha attackerats.

– I Moskvaregionen och andra regioner i Ryssland är militära flygfält under attack, uppger Kovalenko.

Olika flygplan

I nuläget är det oklart vad det är som har exploderat och huruvida några ryska flygplan har träffats i samband med attacken.

Enligt ryska källor siktade attackdrönare på ett flygfält som hyser ryska strategiska bombplan, inklusive Tu-160, Tu-95MS och Tu-22M3.

Sent på söndagskvällen kommer också uppgifter om att oljedepån Serpukhov i Moskvaregionen har attackerats.

Läs mer: Trumps stenhårda villkor – bara då kan han träffa Putin igen

Inga ändringar

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till fred.

Ryssland understryker att de inte har gjort några ändringar gällande sitt förhållningssätt till kriget, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Förblir oförändrad”

ISW förklarar.

– Den första vicechefen för ryska dumans utrikesutskott, Aleksej Tjepa, hävdade den 24 oktober att Rysslands ståndpunkt "förblir oförändrad" och försökte skylla på Ukraina och Europa för att ha stoppat förhandlingsprocessen, uppger tankesmedjan.

– Tjepa påstod att Ryssland är intresserat av att eliminera krigets "grundorsaker".

Läs mer: Rysslands plötsliga öppning – ”nära en lösning” på kriget

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: “Skämmer ut oss inför världen” – kaos i USA

2025 10 26

USA:s finansminister Scott Bessent är allt annat än nöjd.

26 dagar.

Så länge har stora delar av USA:s statsapparat varit nedstängda på grund av oenighet om den federala budgeten.

Såväl de som arbetar inom militären som flygledare påverkas av kaoset – och finansminister Scott Bessent är allt annat än nöjd.

“Skämmer ut oss”

Finansministern menar att han tycker att skulden ligger hos demokraterna.

Han menar att demokraterna “skämmer ut oss inför världen”.

– Det är en global pinsamhet vad dessa demokratiska senatorer gör, som håller regeringen nedstängd, säger Bessent till CBS News.

– Det börjar påverka ekonomin. Det börjar sakta ner flygtrafiken. Och jag skulle uppmana moderata demokrater att vara hjältar, att komma över till vår sida.

Det har hänt

Republikanerna och demokraterna kunde inte enas om att godkänna ett lagförslag för att finansiera statliga tjänster efter den första oktober, då den federala budgeten löpte ut. 

Många av USA:s statliga verksamheter är tillfälligt nedstängda, och runt 1,4 miljoner federala anställda är permitterade utan lön eller arbetar utan betalning, uppger BBC.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Det är problemet

Republikanerna kontrollerar för närvarande båda kamrarna i kongressen. 

Men i senaten saknar de de 60 röster som behövs för att anta budgetpropositionen, vilket ger demokraterna viss förhandlingsmakt. 

Demokraterna vill att lagförslaget ska inkludera en förlängning av utgående skattelättnader som gör sjukförsäkringar billigare för många amerikaner, samt ett statligt sjukvårdsprogram som används av miljontals äldre, funktionshindrade och låginkomsttagare.

Skyller på varandra

Precis som Scott Bessent skyller demokrat-toppen Hakeem Jeffries nedstängningen på den andra sidan.

– Om regeringen stängs ner, är det för att republikanerna vill att regeringen ska stängas ner, säger han till CNBC.

Läs mer: Det här är världens största hangarfartyg – USS Gerald R Ford

Foto: P. Schaudel

Text: Redaktionen