VAL 2022: Finansministerns uppmaning till svenska hushåll

2022 09 08

Mikael Damberg (S) kan inte ge besked till svenska inkomsttagare gällande en beredskapsskatt, men uppmanar samtidigt hushållen att inte oroa sig.

I somras meddelade S att partiet planerar att inkludera en beredskapsskatt i sitt valmanifest för att finansiera upprustningen av det svenska försvaret.

Det är dock fortfarande oklart exakt hur beredskapsskatten ska se ut eller hur den kommer påverka de svenska hushållen, rapporterar Svenska Dagbladet.

Ministerns uppmaning till svenska hushåll

Idag kommer emellertid finansminister Mikael Damberg med en uppmaning till alla hushåll i Sverige som redan upplever ekonomisk stress på grund av att flera andra kostnader nu skjuter i höjden.

– Jag menar att vanliga hushåll inte ska känna någon oro över detta. Vanliga hushåll är nu pressade av höga räntekostnader och elpriser som sticker iväg. Därför måste man vara väldigt varsam med vanliga inkomster i Sverige, säger han när han får frågan av SvD tre dagar inför valet om vem som ska omfattas av skatteökningen.

“Återkommer med formulering”

På en pressträff i juli talade försvarsminister Peter Hultqvist (S) om vikten av att skjuta till pengar för att rusta upp militären.

– Att på något vis få in inkomster för att finansiera stora satsningar, det är väl ändå rätt så rimligt. Men hur det ska formuleras får vi återkomma till, sade Hultqvist då.

Kritiserat förslag

Högeroppositionen har kritiserat förslaget att finansiera försvaret genom skattehöjningar.

Istället vill man göra omprioriteringar inom statsbudgeten. 

– Lika illa som det vore att sätta in en särskild polisskatt, lika feltänkt är det av Socialdemokraterna att man ska ha en särskild försvarsskatt, sade Mikael Oscarsson, Kristdemokraternas försvars- och utrikespolitiska talesperson, till SR vid tillfället.

Oklart vilka hushåll som ska betala

Mikael Damberg öppnar idag för att i första hand finansiera försvarets utbyggnad med hjälp av ett balansmål snarare än en beredskapsskatt.

Samtidigt avfärdas inte skattehöjningen, men finansministern kan inte ge svar på vilken typ av inkomst ett hushåll skulle behöva ha för att vara med och betala den.

– Man ska ha väldigt höga inkomster. Och jag tycker det är fullt rimligt att de med de absolut högsta inkomsterna, som klarar inflationsekonomin bättre än alla andra, också är med och ser till att välfärden och pensionärerna som får betala, säger Damberg till SvD.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Försvarsmakten

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 14

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Nya regler för hotellgäster – klassikern försvinner från rummen

2026 08 14

Ett klassiskt inslag under hotellvistelsen är snart ett minne blott.

I åratal har hotellgäster kunnat räkna med små flaskor med tvål och schampo i badrummet.

Nu försvinner produkterna.

Detta i enlighet med EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR).

Förordningen trädde i kraft under onsdagen och syftar till att varje medlemsstat, inklusive Sverige, ska minska sitt förpackningsavfall.

Som en del av detta kommer små schampo- och tvålflaskor att förbjudas på hotell runt om i hela landet.

– Hotellens små engångsflaskor med schampo, hudlotion och andra hygienprodukter kommer att försvinna. Istället kan du förvänta dig större fasta dispensers eller andra hållbara alternativ, framhåller organisationen Håll Sverige Rent.

Deadline

Engångsprodukterna kommer att fasas ut succesivt från svenska hotell.

Det finns dock en tydlig deadline.

Senast år 2030 ska samtliga flaskor vara borta.

I samma veva förbjuds engångsförpackningar på restauranger, kaféer och snabbmatsställen. 

– Från 2030 blir det förbjudet att servera mat och dryck som konsumeras på plats i engångsplastförpackningar. Det gäller även de små plastförpackningarna för ketchup, dressing och kryddor, uppger Håll Sverige Rent.

ANDRA LÄSER: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina 

Flera förbud hos Coop och Ica

Dessutom införs flera omfattande förbud i matbutiker. Nedan listar Håll Sverige Rent samtliga förbud:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds. Det mycket tunna plastpåsarna för frukt och grönt förbjuds helt under 2030. Detta eftersom EU anser att det finns stor risk att plastpåsarna blir skräp som hamnar i havet.  

- Plast för att bunta flerpack förbjuds. Från och med 2030 blir det inga mer inplastade trepack majs eller sexpack öl. Omslagsplast för att bunta varor som flerpack förbjuds nämligen helt för flera typer av drycker och konserver. 

- Ta med egna burkar och fyll på i butiken. När du handlar i större butiker kommer du att se fler påfyllningsstationer för både livsmedel och andra produkter. Butikerna ska avsätta 10 % av försäljningsytan till detta, vilket gör det enklare för dig att fylla på exempelvis tvättmedel, pasta eller snacks i egna behållare istället för att köpa förpackade produkter. 

- Frukt och grönt – utan plast. Många frukter och grönsaker säljs idag i plastförpackningar, nät eller plastpåsar i storpack. Men från 2030 förbjuds engångsplast för frukt och grönt som säljs i förpackningar under 1,5 kg – särskilt när syftet inte är att förlänga hållbarheten. Det innebär att du kommer att se färre plastpåsar med exempelvis äpplen och färre citrusfrukter i plastnät. 

LÄS OCKSÅ: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Foto: StockSnap

Text: Redaktionen