Finansministern ger sin syn på uppmärksammade skatten

2024 07 18

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) ger nu sin syn på turistskatt.

Under den senaste tiden har turistskatt varit ett hett omdebatterat ämne i Sverige.

Flera kommuner har uttryckt intresse för att införa en sådan skatt, som sedan tidigare finns i flera länder runt om i Europa.

Nu ger finansminister Elisabeth Svantesson (M) sin syn på skatten.

Det rapporterar SVT.

Så tycker hon

Svantesson är tydlig men vad hon tycker om förslaget.

– Jag tycker det är en ganska dålig idé, säger hon till SVT.

“Skapar jobb”

Vidare understryker finansministern att det finns bra skäl till att inte införa en sådan skatt.

– Många kommuner är också glada över turismen. Den skapar jobb och gynnar företagandet på mindre orter.

På flera håll

På flera håll runt om i landet finns intresse för att införa turistskatt.

I norr ser flera kommuner positivt på saken, men även på Gotland är det många som förespråkar en sådan skatt.

– Vi på Gotland älskar besöksnäringen och vill fortsätta värna den. Då är det viktigt att hitta ett system där vi också stärks på den kommunala nivån, säger Regionstyrelsens ordförande på Gotland, Meit Fohlin (S), till Expressen.

– Vi svenskar är vana vid att betala någon form av turistavgift i nästan alla europeiska länder, förklarar hon vidare.

Stor frustration

I flera länder runt om i Europa, bland annat i Spanien och Italien, växer frustrationen gentemot turister.

Många lokalbor menar att turisterna driver upp bopriser, beter sig ohyfsad och bidrar till en oönskad kultur.

Flera populära turiststäder har agerat genom att bland annat införa olika typer av förbud som har med klädsel eller alkohol att göra.

Samtidigt har man på vissa håll i Sverige, exempelvis på Gotland, tröttnat på inflödet av turister som kommer på sommaren.

En turistskatt föreslås därför som ett alternativ för att hålla koll på turismen och se till att det gynnar lokalbefolkningen på olika sätt.

I en ny undersökning från SVT framgår att 11 av 22 svenska turistkommuner ser positivt på att införa turistskatt.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Amerikanska soldater hittade döda i Natoland

2025 03 26

Fyra amerikanska soldater som försvann i Litauen under tisdagen har nu hittats döda, enligt litauisk media. Natochefen Mark Rutte bekräftar händelsen.

Fyra amerikanska soldater försvann från ett övningsområde i Litauen under tisdagen.

Alla fyra soldater har nu påträffats döda i ett träskområde, rapporterar litauiska Delfi.

Enligt amerikansk militär genomförde de fyra soldaterna  en planerad taktisk träning utanför staden Pabradè.

Staden ligger knappt fem mil utanför landets huvudstad Vilnius, och bara en knapp mil från landets gräns mot Belarus.

Kan ha fallit ner i vatten

Tidiga rapporter gör gällande att soldaterna färdats i ett bärgningsfordon av typen M-88, ett av de största pansarfordon som används av amerikansk militär, som kan ha fallit ner i ett vattendrag av något slag. 

Litauisk försvarsmakt identifierade en möjlig plats för händelsen och inledde därpå en sök- och räddningsinsats bland annat med stöd av brandförsvaret.

Nu ska man alltså ha påträffat alla fyra döda.

Natochefen bekräftar

De fyra soldaterna har inte ännu identifierats men ska ha varit medlemmar av den första brigadens tredje infanteridivision.

Amerikansk militär har ännu inte kommenterat dödsfallen. Däremot bekräftar Natochefen Mark Rutte att han informerats om händelsen.

– Medan jag talade kom nyheten om fyra amerikanska soldater som dödats i en incident i Lituaen, säger Rutte enligt The Guardian.

Tackade litauisk räddningstjänst

Generallöjtnant Charles Constanza uttryckte tidigare sin tacksamhet gentemot litauisk militär och räddningstjänst i ett uttalande som släpptes innan soldaterna hittades döda.

– Jag vill personligen tacka den litauiska försvarsmakten och räddningstjänsten som snabbt kom till vår hjälp under sökoperationerna. Det är den här typen av lagarbete och stöd som visar på vikten av vårt partnerskap och vår mänsklighet, oavsett vilka flaggor vi bär på våra axlar, står det i uttalandet.

Spänd relation till Ryssland

De baltiska länderna Lituaen, Estland och Lettland har ofta haft en spänd relation mot sitt grannland Ryssland, och alla tre är medlemsländer i Nato.

Litauens president Gitanas Nauseda har varit en av de mest högljudda kritikerna mot Ryssland och dess president Vladimir Putin sedan invasionen av Ukraina 2022.

Foto: M. Huang

Text: Redaktionen


Utrikesministern avslöjas – försökte resa “hemligt”

2025 03 26

Den svenska utrikesministern Maria Malmer Stenergard försökte resa till Mellanöstern under hemliga former.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard har rest till Mellanöstern – under ett stort hemlighetsmakeri.

Där har hon träffat både Palestinas premiärminister Mohammad Mustafa, på hans kontor i Ramallah, och Israels utrikesminister Gideon Saar.

Varken svenska Utrikesdepartementet (UD) eller Säpo (Säkerhetspolisen) vill kommentera resan eller om Malmer Stengård ens har varit i Mellanöstern över huvud taget, enligt Expressen.

Dessutom kritiseras utrikesministern nu för att ha besökt Israel mitt under det pågående kriget i Gaza.

Avslöjades av palestinsk media

Malmer Stenergards resa förblev dock inte hemlig särskilt länge, trots försöken från svenska myndigheter. 

Direkt efter mötet i Ramallah publicerades en bild på premiärministern Mustafa och utrikesministern, via den officiella palestinska nyhetsbyrån Wafa.

Detta ackompanjerades av en rapport från mötet.

Minister Stenergard underströk vikten av att nå en hållbar vapenvila i Gaza och upprepade att Sverige förkastar all illegal bosättningsaktivitet ... Hon bekräftade sitt lands åtagande att fortsätta att stödja Palestina och dess folk, särskilt när det gäller humanitära insatser och nödhjälp, står det i uttalandet.

Första besöket i Israel

Israelbesöket är Malmer Stenergards första officiella besök i landet någonsin.

Detta vid en tidpunkt då nya siffror gör gällande att så många som 50 000 har dött i konflikten i Gaza sedan kriget bröt ut i oktober 2023.

– Från svensk sida är vi övertygade om att det krävs en tvåstatslösning och ett läge med vapenstillestånd, säger Malmer Stenergard till Aftonbladet om besöket.

Utrikesministern Gideon Saar kommenterar själv det svenska besöket i ett inlägg på X.

– Dialogen mellan Israel och Sverige och relationen mellan våra länder blir bättre och bättre. Jag berömde Sverige för det viktiga beslutet att stoppa bidrag till UNRWA. Vi kommer att fortsätta stärka vänskapen mellan våra länder, skriver Saar bland annat.

Kritiken: “Är inte värdigt”

Stenergard får också utstå viss kritik för Israelbesöket, som vissa menar skedde vid helt fel tillfälle.

En av dem är Håkan Svenneling (V).

– Det är inte värdigt Sverige att ha en utrikesminister som reser till Israel under ett pågående folkmord, säger Håkan Svenneling (V), till Aftonbladet.

Foto: Linnea Engberg - Regeringskansliet

Text: Redaktionen