Finansministern drar gränsen – ingår inte i barnbidraget

2025 06 13

Barnbidraget har varit hett omdebatterat på senare tid.

Enligt en rapport från Swedbank täcker en allt mindre del av bidraget kostnaderna för barn, i synnerhet eftersom det inte justeras automatiskt i takt med inflationen.

I våras låg bidraget på den lägsta nivån på 50 år, enligt banken.

–  Många ensamstående föräldrar är beroende av barnbidrag för att få ekonomin att gå ihop. De drabbas särskilt hårt när bidragen urholkas, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank.

"Där man får dra gränsen"

Regeringen har även fått kritik från oppositionen som kräver en höjning av barnbidraget, som idag ligger på 1 250 kronor per månad och barn.

Om så kommer ske vill dock inte finansminister Elisabeth Svantesson (M) ge något besked om. Hon förtydligar dock att syftet med bidraget inte är att det ska täcka alla kostnader för barn, som till exempel overaller från märket Polarn och Pyret.

– Det kanske är där man drar gränsen för barnbidrag vid Polarn och Pyret. Men inga barn ska frysa, alla som behöver ska ha blöjor, säger Svantesson i podcasten Makten med Carlsson Tenitskaja.

Lönen ska räcka i grunden

Finansministern understryker att hon vet att många idag har det sämre än vad hon själv hade när hon hade småbarn. 

Samtidigt poängterar Svantesson att hon inte köpte kläder från just Polarn och Pyret och åkte inte heller på några längre semestrar.

Man behöver kanske inte köpa det, framhåller hon i podden.

– Barnbidraget är ju inte någonting som allmänt ska täcka. Föräldrar ska gå till jobbet och ha en lön, och det ska ju i grund och botten kunna betala för räkningar och för boende.

LÄS MER: Dubbla bakslag för hushållen

S: "Folk är förbannade"

Socialdemokraterna är att av partierna som vill höja barnbidraget.

Regeringen pratar mycket men gör lite. Det är inte konstigt att folk är förbannade. Därför lägger Socialdemokraterna fram ytterligare konkreta förslag som skulle göra skillnad för vanliga hushåll, säger partiets ekonomisk-politiska talesperson.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare svarat på varför inte regeringen haft med höjt barnbidrag i sin budget.

– Vi tyckte att det allra viktigaste nu är att återställa köpkraften för alla som går till jobbet, sade Kristersson i SVT:s partiledardebatt i höstas.

LÄS MER: Kalldusch på arbetsmarknaden

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland attackerat – köpcentrum står i lågor

2025 11 07

Ukrainska drönarattacker har träffat ett köpcentrum i de ryskockuperade delarna av Ukraina.

Attacken genomfördes under natten till fredag mot staden Novopskov i regionen Luhansk, som ligger i de ockuperade delarna av Ukraina.

– Ukrainas väpnade styrkor använde drönare för att slå till mot en tvåvåningsbyggnad i ett köpcentrum i Novopskov, meddelade Rysslands utsedda ledare för den ockuperade regionen, Leonid Pasechnik, rapporterar den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Taket förstört

Drönarattacken orsakade en brand och delar av taket har förstörts.

– En brand bröt ut, taket förstördes delvis och en del av de lokaler som hyrdes ut av enskilda företagare brann upp, uppger Leonid Pasechnik, i ett inlägg på Telegram.

Trots de stora materiella skadorna har inga skador på människor rapporterats.

– Lyckligtvis blev inga skadade, uppger Leonid Pasechnik.

LÄS OCKSÅ: Trump bekräftar massiv kalldusch för Kreml

Räddningstjänsten på plats

Regionens räddningstjänst har ryckt ut för att släcka branden efter attacken.

Branden uppges nu vara under kontroll.

– Alla arbetar för att eliminera konsekvenserna av ännu en meningslös fientlig attack mot ett civilt objekt, framhåller Leonid Pasechnik, i Telegraminlägget.

Ryssland kraftsamlar i ockuperade delar

Rysslands ledning i Kreml har i veckan beslutat att officiellt inkludera de ockuperade delarna av regionerna Donetsk, Luhansk, Zaporizjzja och Cherson i Rysslands södra militärdistrikt, uppger Kyiv Independent.

– I distriktet ingick redan det ockuperade Krim, och beslutet skapar en grund för en utvidgning av värnplikten i de nu ockuperade områdena, framhåller tidningen.

Ukraina varnar för att det kommer leda till att fler ukrainska medborgare i de ockuperade delarna kommer tvingas in i den ryska armén.

– Enligt Ukrainas underrättelsetjänster har Ryssland under de första två åren av det fullskaliga kriget mobiliserat cirka 300 000 män från lokalbefolkningen i det ockuperade Ukraina, uppger Kyiv Independent.

LÄS MER: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: K. Agarwal

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: “Ryssland kan attackera imorgon” – tysk general varnar

2025 11 07

Den tyska generallöjtnanten Alexander Sollfrank varnar för att Ryssland kan attackera Nato “imorgon”.

En “begränsad” attack skulle kunna ske mot Natos territorium när som helst.

Det betonar den tyska generalen, enligt Reuters.

Enligt Alexander Sollfrank har Ryssland den kapaciteten. Han ser även scenariot som realistiskt.

– Om man tittar på Rysslands nuvarande kapacitet och stridskraft skulle Ryssland kunna inleda en småskalig attack mot Natoterritorium redan imorgon, säger Sollfrank till nyhetsbyrån.

Fullt redo 2029

Det skulle dock inte handla om något större anfall, menar den högt uppsatta tyska militära tjänstemannen.

– En liten, snabb, regionalt begränsad, inget stort – Ryssland är för bundet till Ukraina för det, säger han.

Alexander Sollfrank leder Tysklands gemensamma operationskommando och övervakar den tyska försvarsplaneringen.

Tidigare har den tyska regeringen varnat för att Ryssland potentiellt skulle kunna inleda ett storskaligt angrepp på Nato 2029 om nuvarande upprustning fortsätter.

Sollfrank delar den uppfattningen. Svartahavsflottan har lidit betydande förluster, men andra ryska flottor har inte minskat.

Markstyrkorna lider förluster, men Ryssland säger att de siktar på att öka sitt totala truppantal till 1,5 miljoner soldater, säger generalen.

LÄS MER: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Danmark: risken har ökat

I februari uppskattade FE, danska försvarets underrättelsetjänst, att risken för ett storskaligt krig i Europa har ökat.

Om kriget i Ukraina upphör eller pausas kommer Ryssland att kunna frigöra betydande militära resurser och därmed öka sin militära förmåga att utgöra ett direkt hot mot Nato, löd FE:s slutsats vid tillfället, enligt TV2.

Enligt den nya bedömningen kommer Ryssland sannolikt att vara mer benägna att använda militärt våld mot ett eller flera europeiska Natoländer om Moskva uppfattar försvarsalliansen som militärt försvagat eller politiskt splittrat.

Ryssland har konsekvent förnekat att det finns planer på att attackera Nato.

LÄS MER: Trump bekräftar massiv kalldusch för Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen