Fick vänta – tvååring dog

2023 07 21

Ett sjukhus i Norrköping anmäls.

Anmälan upprättas efter ett mycket tragiskt händelseförlopp som slutade med att ett barn på blott två år miste livet.

Det rapporterar P4 Östergötland.

Problem med andningen

Sjukhuset det gäller är Vrinnevisjukhuset i Norrköping, länssjukhuset för östra Östergötland med drygt 170 000 invånare.

Tvååringen hade förts till sjukhuset med anledning av ökande andningsbesvär. 

Man upptäckte även problem med magen.

"Fördröjd vård"

Till saken hör att barnet sedan tidigare blivit opererad för hjärtfel och även gått igenom en operation för sina bukproblem.

När andningssvårigheterna blev värre och barnet kom till sjukhuset togs beslut om akut operation, men läget var så illa att det inte gick att rädda livet på tvååringen.

Den akuta situationen hade uppstått på grund av "fördröjd vård”, framhåller P4 Östergötland.

Kunde ha undvikits

Nu anmäler sjukhuset sig själva i form av en så kallad lex Maria-anmälan.

En sådan anmälan upprättas enligt patientsäkerhetslagen om en person utsatts för en vårdskada som kunde ha undvikits.

Det är chefsläkaren Erik Stenkvist vid Vrinnevisjukhuset som har gjort och skrivit under den aktuella anmälan.

– 2-årigt barn med medfött opererat hjärtfel samt tidigare bukoperation och andningsunderstöd, söker på grund av ökande andningsbesvär och efterhand noteras även problem med magen, skriver Erik Stenkvist i anmälan som rubricerats med “fördröjd diagnos”.

– Händelseförloppet leder med fördröjning till urakut kirurgi, men barnets liv går ej att rädda. Internutredning samt handlingsplan har upprättats.

Ska lära sig av misstagen

Syftet med bestämmelserna kring lex Maria är att sjukvården ska lära sig av misstagen för att inte upprepa samma sak i framtiden.

– På så sätt vill man förhindra att andra skadas inom vården, förklarar Vårdguiden 1177.

Bakgrunden till själva namnet är en incident som ägde rum 1936.

Fyra patienter på Maria sjukhus i Stockholm dog då efter att ha felbehandlats genom injektioner med desinfektionsmedel när de skulle ha bedövningsmedel.

Foto: S. Bughdaryan

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen