FHM uppmanar: testa dig om du har ont i halsen

2024 07 01

Folkhälsomyndigheten har konstaterat en “väldigt hög nivå” av allvarliga streptokockinfektioner i Sverige.

Det handlar om så kallade invasiva streptokockinfektioner som enligt statsepidemiolog Magnus Gisslén är allvarliga och har hög dödlighet.

Av den anledningen går nu Folkhälsomyndigheten ut med en ovanlig uppmaning till landets läkare: utöka antalet tester vid halsfluss och bli mer generösa med behandling.

– Om man själv får samma symtom med till exempel feber och man har ont i halsen, och man inte är förkyld samtidigt, då bör man kontakta vården och testa sig. Är det positivt för streptokocker, då rekommenderar vi penicillinbehandling, säger Magnus Gisslén till Sveriges Radio.

Risk att bli extremt sjuk

Att en infektion är invasiv innebär att den kan ha tagit sig in i blodet. Det kan leda till blodförgiftning, en term som numera går under begreppet sepsis. Vissa riskerar att bli extremt sjuka, framhåller radiokanalen.

Enligt Folkhälsomyndigheten har antalet som dör av detta, eller får armar och ben amputerade, ökat.

Det är därför man nu uppmanar till mer omfattande provtagning bland folk med symtom på halsfluss – för att förhindra de värsta formerna av grupp A-streptokocker.

– Vi vet att hos de som har de här svåra infektionerna så finns det ofta någon i omgivningen som kan ha en halsfluss av streptokocker, och vi vet också att ger man penicillin så minskar smittsamheten ordentligt, säger Magnus Gisslén.

Kan insjukna på några timmar

Statsepidemiologen understryker att även unga och friska kan bli sjuka – och det snabbt. Man kan gå från “förhållandevis bra till jättedålig” inom loppet av några timmar.

Redan i januari meddelade Folkhälsomyndigheten att antalet rapporterade fall av invasiva grupp A-streptokocker, iGAS, hade ökat.

iGAS kan drabba alla åldersgrupper och för övrigt friska personer, och sjukdomsförloppet kan vara mycket snabbt. Därför är det viktigt att hälso- och sjukvården är uppmärksam på dessa fall för att ge ett snabbt och korrekt omhändertagande, sade Magnus Gisslén i en kommentar vid tillfället.

Lägre immunitet

En av förklaringarna till ökningen då ansågs vara ökade kontakter och lägre immunitet i befolkningen efter restriktionerna kopplade till pandemin.

– iGAS är en förhållandevis ovanlig sjukdom, men det är inte omöjligt att antalet fall kommer att fortsätta öka under första delen av 2024, sade Magnus Gisslén i januari.

Foto: Lena Katarina Johansson och Linnea Linderholm, Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen