FHM uppmanar: testa dig om du har ont i halsen

2024 07 01

Folkhälsomyndigheten har konstaterat en “väldigt hög nivå” av allvarliga streptokockinfektioner i Sverige.

Det handlar om så kallade invasiva streptokockinfektioner som enligt statsepidemiolog Magnus Gisslén är allvarliga och har hög dödlighet.

Av den anledningen går nu Folkhälsomyndigheten ut med en ovanlig uppmaning till landets läkare: utöka antalet tester vid halsfluss och bli mer generösa med behandling.

– Om man själv får samma symtom med till exempel feber och man har ont i halsen, och man inte är förkyld samtidigt, då bör man kontakta vården och testa sig. Är det positivt för streptokocker, då rekommenderar vi penicillinbehandling, säger Magnus Gisslén till Sveriges Radio.

Risk att bli extremt sjuk

Att en infektion är invasiv innebär att den kan ha tagit sig in i blodet. Det kan leda till blodförgiftning, en term som numera går under begreppet sepsis. Vissa riskerar att bli extremt sjuka, framhåller radiokanalen.

Enligt Folkhälsomyndigheten har antalet som dör av detta, eller får armar och ben amputerade, ökat.

Det är därför man nu uppmanar till mer omfattande provtagning bland folk med symtom på halsfluss – för att förhindra de värsta formerna av grupp A-streptokocker.

– Vi vet att hos de som har de här svåra infektionerna så finns det ofta någon i omgivningen som kan ha en halsfluss av streptokocker, och vi vet också att ger man penicillin så minskar smittsamheten ordentligt, säger Magnus Gisslén.

Kan insjukna på några timmar

Statsepidemiologen understryker att även unga och friska kan bli sjuka – och det snabbt. Man kan gå från “förhållandevis bra till jättedålig” inom loppet av några timmar.

Redan i januari meddelade Folkhälsomyndigheten att antalet rapporterade fall av invasiva grupp A-streptokocker, iGAS, hade ökat.

iGAS kan drabba alla åldersgrupper och för övrigt friska personer, och sjukdomsförloppet kan vara mycket snabbt. Därför är det viktigt att hälso- och sjukvården är uppmärksam på dessa fall för att ge ett snabbt och korrekt omhändertagande, sade Magnus Gisslén i en kommentar vid tillfället.

Lägre immunitet

En av förklaringarna till ökningen då ansågs vara ökade kontakter och lägre immunitet i befolkningen efter restriktionerna kopplade till pandemin.

– iGAS är en förhållandevis ovanlig sjukdom, men det är inte omöjligt att antalet fall kommer att fortsätta öka under första delen av 2024, sade Magnus Gisslén i januari.

Foto: Lena Katarina Johansson och Linnea Linderholm, Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen