Femton byggnader höjer säkerheten – anklagar Ulf Kristersson

2023 11 30

I måndags skrev den Muslimska samverkansgruppen i Göteborg ett öppet brev till Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).           

De uppmanade Kristersson att markera mot SD-ledaren Jimmie Åkessons utspel om moskéer på Sverigedemokraternas landsdagar.

I sitt tal framhöll Åkesson att Sverige på sikt behöver ”konfiskera och riva moskébyggnader där det sprids antidemokratisk, antisvensk, homofob eller antisemitisk propaganda eller allmän desinformation om det svenska samhället”.

Efter SD-ledarens uttalande gick de muslimska organisationerna ut med en direkt uppmaning till statsministern.

– Nu när starka krafter bygger på att underblåsa framtiden som ett hot, måste vi alltid tro på, och sträva mot, en framtid som är bättre. Det gör vi bara tillsammans.

– Här har du, Ulf Kristersson, som Sverige statsminister en oerhört viktig uppgift. Du är statsminister för hela svenska folket. Du har en viktig roll att tydligt och högt stå upp för alla svenskar, att ena nationen, att möta och företräda alla svenskar och ta avstånd från dem som försöker slå in kilar och splittra oss på grund av tro eller ursprung.

Ulf Kristersson svarade

Under gårdagen skickade Ulf Kristersson ett skriftligt svar till den muslimska samverkansgruppen.

– För mig är det viktigt att svenska muslimer känner sig trygga och respekterade i sitt eget land, framhöll statsministern och tillade att den utsatthet som organisationen beskrev i brevet aldrig ska accepteras i Sverige.

I brevet påminde statsministern om den förhöjda hotbilden mot Sverige.

– Jag som statsminister tar mitt ansvar i detta och så gör även regeringen och våra myndigheter. Civilsamhället behöver också hjälpa till. Bara så kan vi tillsammans bygga ett starkt och inkluderande land för alla svenskar, oavsett religiös tillhörighet. Bara så kan vi bygga motståndskraft mot dem som vill oss illa.

Ulf Kristersson påpekade även att svenska folket har ett gemensamt ansvar i att stå upp mot ”våldsbejakande extremism” och att muslimska ledare har en viktig roll i detta genom att utöva gott ledarskap.

”Ännu mer utsatta”

På torsdagen uppger Muslimska samverkansorganisationen att de tagit del av statsministerns brev.

De uppskattar svaret, men är inte nöjda med innehållet, rapporterar SVT.

– Vi känner oss ännu mer utsatta med detta svar som utmålar oss själva som ett problem, framhåller organisationen som består av 15 olika moskéer i Sverige.

Vidare skriver man att de känner sig nödgade att vidta säkerhetsåtgärder efter Ulf Kristerssons svar.

– Vi är tvungna att omvärdera och justera våra kommande aktiviteter för att kunna garantera en förstärkt säkerhet för våra medlemmar i dessa orostider, framhåller organisationen enligt SVT.

Vilka utökade säkerhetsåtgärder som behövs ska diskuteras på ett stort möte om drygt två veckor.  

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26nov2025

Dubbelt besked från Swedbank – ”de hör till förlorarna”

2025 11 26

Storbanken Swedbank går ut med dubbla besked gällande de svenska hushållen.

Den ekonomiska utvecklingen går åt rätt håll för många av de svenska hushållen.

Men inte för alla, enligt en färsk rapport från Swedbank.

- Efter några år av ekonomiskt stålbad ser hushållen ut att gå mot ljusare tider. Många har fått det bättre under 2024 och 2025 och med regeringens skattesänkningar på både inkomster och livsmedel 2026 finns det anledning för hushållen att se på framtiden med tillförsikt, säger Swedbanks privatekonom Arturo Arques, i ett uttalande.

”Kvar till sparande”

Jämfört med förra året är det nu fler hushåll som har fått mer pengar i plånboken, enligt rapporten ”Kvar till sparande”.

Men det positiva utveckling gäller inte för alla.

– Bäst möjligheter till sparande och konsumtion efter att boende och rimliga levnadskostnader är betalda finns bland sammanboende utan barn i bostadsrätt i kommuner med färre än 75 000 invånare, framhåller Swedbank.

Vissa har sämre möjligheter

Bland de som har det svårare att få pengarna att räcka återfinns exempelvis boende i större städer och ensamstående.

– Sämst möjligheter har bland andra ensamstående med barn i bostadsrätt i Stockholm, Göteborg och Umeå. De kommer att få svårt att spara 10 procent av sin disponibla inkomst under slutet av 2025, slår banken fast.

LÄS OCKSÅ: Över 40 miljoner kronor har betalats ut felaktigt – ”Välfärdspengar”

”Hör till förlorarna”

En annan grupp som inte får samma glädje av räntesänkningar och där utvecklingen inte ser lika positiv ut är bland de som bor i hyresrätt.

- Hushåll i hyresrätt hör också till förlorarna. De har normalt mindre marginaler och kan inte dra nytta av eventuella räntesänkningar på samma sätt som småhusägare och bostadsrättshavare, säger Arturo Arques.

Svårt med bil

En annan konsekvens för de som kämpar ekonomiskt kan vara att det är svårt att ha råd med bil.

Men bilen är för många ändå en nödvändighet.

– Ensamstående och unga vuxna har dock svårt att ha råd med bil, inte minst om de bor i Stockholm, Umeå, Göteborg och Gotland, uppger Swedbank.

LÄS MER: Välkända köksbutiker går i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


26 november 2025

JUST NU: Jubel för Åkesson – stor förändring bland Tidöpartierna

2025 11 26

Jimmie Åkesson (SD) nås av ett glädjebesked.

Sverigedemokraternas partiledare nås av goda nyheter.

Synen på honom bland de andra Tidöpartiernas väljare har förändrats – och SD-ledaren stärker sin position inför valet.

Jubel för Jimmie Åkesson

Jimmie Åkesson stärker sin ställning i en ny förtroendemätning från Novus.

Andelen som säger sig ha ganska eller mycket stort förtroende för SD-ledaren ökade med fyra procentenheter i novembermätningen, vilket innebär att Åkesson är den partiledare som ökar mest.

Totalt anger 29 procent att de har förtroende för SD-ledaren, vilket gör att han är den partiledare med tredje högst förtroende.

Särskilt noterbart är att förtroendet för Åkesson har ökat kraftigt bland regeringspartiernas sympatisörer, uppger Novus.

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i syn analys.

Förtroendet för Åkesson har alltså ökat med 12 procentenheter bland regeringspartiernas sympatisörer.

LÄS OCKSÅ: Över 40 miljoner kronor har betalats ut felaktigt - "välfärdspengar"

Tungt för Mohamsson

Enligt Novus har Jimmie Åkesson vunnit på att stå i centrum för diskussioner om framtida regeringsbildningar, där SD har rest krav om att ingå i nästa regering, samtidigt som L har sagt nej till detta.

För Liberalernas partiledare Simona Mohamsson går det fortsatt tungt, enligt mätningen.

Förtroendet för Mohamsson har förvisso ökat med en procentenhet jämfört med oktober. Men det totala förtroendet ligger ändå bara på fyra procent, samtidigt som andelen som känner ganska eller mycket lite förtroende för Mohamsson har ökat med sju procentenheter och nu uppgår till 54 procent.

Många känner inte till Thand Ringqvist

Centerpartiets nya partiledare Elisabeth Thand Ringqvist är med i mätningen för första gången. 8 procent uppger att de har förtroende för henne, vilket gör att hon hamnar näst sist i mätningen. 49 procent svarade dock att de inte har någon uppfattning om henne eller inte vet vem hon är.

På förstaplats i förtroendemätningen hamnar Magdalena Andersson (S) med 43 procent. Andersson har dock backat med tre procentenheter jämfört med oktober.

Statsminister Ulf Kristersson (M) ligger tvåa i mätningen med 31 procent, vilket är en ökning med en procentenhet.

LÄS OCKSÅ: Trump ändrar sig - pressen släpper för Zelenskyj

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen