Femton byggnader höjer säkerheten – anklagar Ulf Kristersson

2023 11 30

I måndags skrev den Muslimska samverkansgruppen i Göteborg ett öppet brev till Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).           

De uppmanade Kristersson att markera mot SD-ledaren Jimmie Åkessons utspel om moskéer på Sverigedemokraternas landsdagar.

I sitt tal framhöll Åkesson att Sverige på sikt behöver ”konfiskera och riva moskébyggnader där det sprids antidemokratisk, antisvensk, homofob eller antisemitisk propaganda eller allmän desinformation om det svenska samhället”.

Efter SD-ledarens uttalande gick de muslimska organisationerna ut med en direkt uppmaning till statsministern.

– Nu när starka krafter bygger på att underblåsa framtiden som ett hot, måste vi alltid tro på, och sträva mot, en framtid som är bättre. Det gör vi bara tillsammans.

– Här har du, Ulf Kristersson, som Sverige statsminister en oerhört viktig uppgift. Du är statsminister för hela svenska folket. Du har en viktig roll att tydligt och högt stå upp för alla svenskar, att ena nationen, att möta och företräda alla svenskar och ta avstånd från dem som försöker slå in kilar och splittra oss på grund av tro eller ursprung.

Ulf Kristersson svarade

Under gårdagen skickade Ulf Kristersson ett skriftligt svar till den muslimska samverkansgruppen.

– För mig är det viktigt att svenska muslimer känner sig trygga och respekterade i sitt eget land, framhöll statsministern och tillade att den utsatthet som organisationen beskrev i brevet aldrig ska accepteras i Sverige.

I brevet påminde statsministern om den förhöjda hotbilden mot Sverige.

– Jag som statsminister tar mitt ansvar i detta och så gör även regeringen och våra myndigheter. Civilsamhället behöver också hjälpa till. Bara så kan vi tillsammans bygga ett starkt och inkluderande land för alla svenskar, oavsett religiös tillhörighet. Bara så kan vi bygga motståndskraft mot dem som vill oss illa.

Ulf Kristersson påpekade även att svenska folket har ett gemensamt ansvar i att stå upp mot ”våldsbejakande extremism” och att muslimska ledare har en viktig roll i detta genom att utöva gott ledarskap.

”Ännu mer utsatta”

På torsdagen uppger Muslimska samverkansorganisationen att de tagit del av statsministerns brev.

De uppskattar svaret, men är inte nöjda med innehållet, rapporterar SVT.

– Vi känner oss ännu mer utsatta med detta svar som utmålar oss själva som ett problem, framhåller organisationen som består av 15 olika moskéer i Sverige.

Vidare skriver man att de känner sig nödgade att vidta säkerhetsåtgärder efter Ulf Kristerssons svar.

– Vi är tvungna att omvärdera och justera våra kommande aktiviteter för att kunna garantera en förstärkt säkerhet för våra medlemmar i dessa orostider, framhåller organisationen enligt SVT.

Vilka utökade säkerhetsåtgärder som behövs ska diskuteras på ett stort möte om drygt två veckor.  

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen