JUST NU: Fem ryska anfall har avvärjts

2022 03 28

Ukrainas Väpnade Styrkor har slagit tillbaka fem ryska anfall mot regionerna Donetsk och Luhansk.

Det uppger Ukrainas försvarsstyrkor i deras dagliga uppdatering, enligt BBC.

Skjutit ner stridsflygplan

– I Donetsk och Luhansk förstörde ukrainska styrkor två stridsvagnar, ett infanterifordon och en bil. Ryska trupper led också stora förluster, uppger Ukrainas militär.

Vidare hävdar Ukrainas Väpnade Styrkor att de har förstört fyra stridsflygplan och en helikopter i striderna

BBC har inte kunnat verifiera påståendena.

Vinner mark

Samtidigt har den ukrainska militären pressat tillbaka ryska trupper kring Kyiv efter lyckade motangrepp.

– Ryska trupper har börjat retirera från huvudstaden efter stora förluster, uppger den ukrainska militärens i sin senaste lägesrapport.  

Håller tillbaka ryska trupper

Vidare skriver militären att de kämpar intensivt för att hålla ställningarna utanför staden och återta viktiga strategiska punkter.

– Ukrainska trupper fortsätter att hålla tillbaka ryska trupper i syfte att få kontroll över viktiga vägar och bosättningar i staden Kyiv.

Låg moral och långsam framfart

En fortsatt låg stridsmoral och intensiva motangrepp från Ukrainas militär har skapat stora svårigheter för den ryska militären. Det skriver det brittiska försvarsdepartementet i sin senaste underrättelserapport.

Det leder i sin tur till att Rysslands logistiska problem i Ukraina har förvärrats ytterligare, rapporterar departementet.

Vunnit mark i söder

I den belägrade hamnstaden Mariupol i södra Ukraina fortsätter dock de ryska trupperna att vinna mark. Hårda strider pågår i staden, när Ryssland försöker ta kontroll över hamnen, uppger departementet.

Har inte gett upp Kyiv

Samtidigt som det rapporteras om ryska tillbakadraganden i Kyiv uppger den amerikanska tankesmedjan Institute for the study of war (ISW) att Rysslands planer för huvudstaden förblir oförändrade.

– Det är högst osannolikt att Kreml har övergett sina ansträngningar att omringa Kyiv, men sannolikt kommer man inte att kunna uppbåda den stridskraft som krävs för att återuppta stora offensiva operationer inom en snar framtid, skriver ISW i en ny rapport.

Foto: Ukraine Ukraine President Office Chandler Cruttenden

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen