Fartyg i kollision – person har hamnat i vattnet

2023 12 17

En stor räddningsinsats pågår just nu i Malmö.

Under söndagsmorgonen har en incident skett ute på vattnet i Malmö.

Det är vid Norra hamnen som ett passagerarfartyg har kolliderat med en pir.

En person har fallit i vattnet i samband med händelsen och en räddningsinsats pågår nu.

Det rapporterar SVT.

Räddningstjänst och ambulans

Såväl polis som räddningstjänst och ambulans skickades fort till platsen och arbetar nu vid platsen.

Enligt initiala uppgifter ska man ha fått upp personen som föll i vattnet.

– Polis skickas till Lappögatan, dit räddningstjänst och ambulanssjukvård larmats med anledning av att en person hamnat i vattnet efter att ett passagerarfartyg kolliderat med en pir, framhåller polisen angående händelsen.

– Enligt initial information från olycksplatsen är personen uppe ur vattnet och oskadd.

Det är oklart om personen befann sig på fartyget eller på piren innan denne föll i vattnet.

Utreder saken

Händelsen hanteras som en räddningsinsats och leds av räddningstjänsten.

Man kommer nu att utreda om något brott har begåtts.

– Det vi gör nu är att vi utreder brott. Vi dokumenterar platsen där kollisionen har skett. Vi kommer samverka med kustbevakningen, säger polisens presstalesperson Rickard Lundqvist till SVT.

– Den information vi har fått är att det är en passagerarfärja som trafikerar sträckan mellan Malmö och Tyskland.

Det är inte känt om någon annan person kommit till skada.

Hektisk morgon

Det har varit en hektiskt morgon för polisen i Malmö som även har hanterat en skottlossning som ägt rum i staden.

Det var i ett radhusområde i stadsdelen Oxie som skottlossningen ägde rum, ingen ska ha kommit till skada.

Det rapporterar Sydsvenskan.

Ingen gripen

Ingen person har ännu gripits efter händelsen men polisen arbetar med ärendet.

– Vi fick in ett samtal om att man hört höga smällar i området. När vi kom fram så kunde vi konstatera att det varit en skjutning mot en fastighet, säger Kurt Marklund vid Malmöpolisen till tidningen.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen