Fartyg attackerat – Greta Thunberg skulle gå ombord

2025 05 02

Ett fartyg från frivilligorganisationen Freedom Flotilla har attackerats med drönare utanför Malta.

Det uppger organisationen i ett nödrop.

Klockan 00:23 maltesisk tid attackerades Conscience, ett fartyg från Freedom Flotilla Coalition, direkt i internationellt vatten.

Fartyget var på väg till Gaza. Omkring 30 personer uppges befinna sig ombord.

– Bestyckade drönare attackerade fronten på ett obeväpnat civilt fartyg två gånger, vilket orsakade en brand och en betydande bristning i skrovet. Den senaste kommunikationen tidigt på morgonen den 2 maj indikerade att drönarna fortfarande cirklar runt fartyget, framhåller Freedom Flotilla.

"Avsiktlig drönarattack"

Enligt organisationen har en nödsignal omedelbart utfärdats efter attacken.

Ett fartyg från södra Cypern ska ha skickats ut.

– Men tillhandahåller inte det kritiska stöd som behövs, menar Freedom Flotilla.

– Drönarattacken verkar ha avsiktligt riktat in sig på fartygets generator, vilket lämnade besättningen utan ström och försatte fartyget i stor risk att sjunka.

– Det finns ett hål i fartyget just nu och fartyget håller på att sjunka, säger Yasemin Acar, presschef på Freedom Flotilla, till CNN.

Står i lågor

Freedom Flotilla har släppt videoklipp som visar hur en brand rasar ombord. CNN har granskat klippen men kan inte verifiera innehållet.

– Enligt internationell sjörätt och internationella konventioner är Malta skyldig att agera och säkerställa säkerheten för ett civilt fartyg i nöd i dess närhet. Bristen på respons och information om räddningsinsatserna bryter mot internationell sedvanerätt, hävdar organisationen,

Greta Thunberg skulle gå ombord

Enligt TV4 ska den svenska aktivisten Greta Thunberg befinna sig på Malta. Hon skulle ha gått ombord på fartyget, som befunnit sig drygt 17 kilometer utanför den maltesiska kusten.

– Detta, som just nu händer på internationellt vatten mot fredsaktivister, är ett krigsbrott, säger Yasemin Acar till kanalen.

Det är inte känt vem som ligger bakom attacken.

Foto: Stefan Müller resp Freedom Flotilla

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen


16 jul 2026

Ryssland vädjar till stormakt – behöver hjälp direkt

2026 07 16

Ryssland har vänt sig till en stormakt om hjälp.

Ryssland uppges ha bett Indien om mer bensin.

Stormakten nekar dock att bensin ska vara på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Söker nya leveranser

Ryssland har vänt sig till indiska raffinaderier för att öka importen av bensin, enligt industrikällor som Reuters hänvisar till.

De ryska energijättarna Rosneft, Gazprom Neft och Lukoil uppges ha kontaktat indiska företag för att få tillgång till större mängder bränsle.

– Källor vid tre indiska statliga raffinaderier uppgav att ryska företag hade kontaktat dem för att köpa mer bensin, men att de inte har några överskottsvolymer att exportera, skriver Reuters.

Enligt uppgifterna ska Ryssland även ha vänt sig till Kazakstan för att köpa in bensin efter att landets egna raffinaderier fått stora problem.

Leveranserna ska enligt Reuters sannolikt gå genom mellanhänder och handelsbolag.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Indien nekar

Minst 40 000 ton bensin uppges redan vara på väg mot Ryssland, men de berörda raffinaderierna förnekar att de säljer bränsle direkt till ryska bolag.

Även Indiens oljeminister Hardeep Singh Puri nekar till uppgifterna.

– Indien har inte sålt bensin till Ryssland, men det kan ha skett genom handelsbolag, säger Puri enligt Reuters.

Slår mot rysk raffinering

Den akuta bränslekrisen uppges vara en följd av ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Angreppen har slagit ut delar av landets raffinaderikapacitet, vilket har minskat produktionen av bensin, diesel och andra oljeprodukter.

Enligt Reuters uppgifter kan nära 40 procent av Rysslands raffinaderikapacitet vara ur funktion under de kommande två månaderna, även om inga nya attacker genomförs.

Rysslands bearbetning av råolja ska ha sjunkit till omkring 3,91 miljoner fat per dag i juli 2026 – den lägsta nivån på 21 år.

Som en följd av situationen har Moskva infört flera exportbegränsningar.

Ryssland har stoppat export av bensin sedan april, flygbränsle sedan juni och diesel från juli.

Trots de nya leveranserna från Indien och andra länder väntas mängderna inte vara tillräckliga för att lösa Rysslands problem.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin helt desperat – kan attackera sitt eget land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen