Fartyg attackerat – Greta Thunberg skulle gå ombord
2025 05 02
Ett fartyg från frivilligorganisationen Freedom Flotilla har attackerats med drönare utanför Malta.
Det uppger organisationen i ett nödrop.
– Klockan 00:23 maltesisk tid attackerades Conscience, ett fartyg från Freedom Flotilla Coalition, direkt i internationellt vatten.
Fartyget var på väg till Gaza. Omkring 30 personer uppges befinna sig ombord.
– Bestyckade drönare attackerade fronten på ett obeväpnat civilt fartyg två gånger, vilket orsakade en brand och en betydande bristning i skrovet. Den senaste kommunikationen tidigt på morgonen den 2 maj indikerade att drönarna fortfarande cirklar runt fartyget, framhåller Freedom Flotilla.
"Avsiktlig drönarattack"
Enligt organisationen har en nödsignal omedelbart utfärdats efter attacken.
Ett fartyg från södra Cypern ska ha skickats ut.
– Men tillhandahåller inte det kritiska stöd som behövs, menar Freedom Flotilla.
– Drönarattacken verkar ha avsiktligt riktat in sig på fartygets generator, vilket lämnade besättningen utan ström och försatte fartyget i stor risk att sjunka.
– Det finns ett hål i fartyget just nu och fartyget håller på att sjunka, säger Yasemin Acar, presschef på Freedom Flotilla, till CNN.
Står i lågor
Freedom Flotilla har släppt videoklipp som visar hur en brand rasar ombord. CNN har granskat klippen men kan inte verifiera innehållet.
– Enligt internationell sjörätt och internationella konventioner är Malta skyldig att agera och säkerställa säkerheten för ett civilt fartyg i nöd i dess närhet. Bristen på respons och information om räddningsinsatserna bryter mot internationell sedvanerätt, hävdar organisationen,
Greta Thunberg skulle gå ombord
Enligt TV4 ska den svenska aktivisten Greta Thunberg befinna sig på Malta. Hon skulle ha gått ombord på fartyget, som befunnit sig drygt 17 kilometer utanför den maltesiska kusten.
– Detta, som just nu händer på internationellt vatten mot fredsaktivister, är ett krigsbrott, säger Yasemin Acar till kanalen.
Det är inte känt vem som ligger bakom attacken.
Foto: Stefan Müller resp Freedom Flotilla
Text: Redaktionen