JUST NU: Farligt att säga att Ukraina vinner

2022 05 25

Den ryska offensiven i östra Ukraina fortsätter.

De ryska styrkorna beräknas ha gjort framsteg i öst, men ”vinsterna” är inte tillräckliga för att Ryssland ska nå sitt mål och ta kontroll över Donbas-regionen, rapporterar New York Times.

– Ryska styrkor har sannolikt övergett ansträngningarna för att omringa de ukrainska styrkorna i östra Ukraina. De försöker istället säkra mindre områden – vilket gör det möjligt för dem att stegvis uppmäta små vinster, skriver tankesmedjan Institute for the Study of War i sin senaste underrättelserapport.

Har övertaget

Militäranalytikern Sean Bell säger i en intervju med Sky News att Ryssland just nu har övertaget i striderna. Enligt honom är ett möjligt scenario att de ryska trupperna lyckas erövra Donbas, men han tror att de kommer få svårt att behålla regionen, när Ukraina inleder sina motattacker. 

– De saknar resurserna och förmågan att försvara regionen, säger Bell. 

Stora förluster

Misslyckade flodkorsningar, ett sprängt rysk pansartåg och lika stora förluster som under tio år i Afghanistan.

Vladimir Putins anfallskrig i Ukraina har varit förödande för den ryska armén. Ukrainas Väpnade Styrkor har stått pall och enligt diverse rapporter och militärexperter kan Ukraina snart skaffa sig ett övertag på slagfältet.  

Men trots positiva tongångar är det för tidigt att ”ropa hej”, enligt flera experter.

Farligt att säga att de börjar vinna

– Det är farligt att säga att Ukraina börjar vinna kriget, det är för tidigt. Man ska verkligen vara noggrann med det. I slutändan kommer kriget bli väldigt långvarigt och då är det många andra faktorer som spelar in, säger Ilmari Käihkö, krigsvetare på Förvarshögskolan, till DN och tillägger:

– Även om Ukraina skulle lyckas stoppa ryska offensiver, har man kvar någon kraft att själv gå till offensiv? Om man tittar på Donbassområdet i stort så har Ukraina inte lyckats med några större motoffensiver här. Man har ju inte lyckats stoppa ryssarna än.

Långvarigt krig

Oscar Jonsson, Rysslandsexpert och forskare vid Försvarsskolan tror att kriget kommer att pågå under en lång tid.

–  Ryssland har en lång historia av att sluta eldupphörsavtal och sedan återstarta stridigheterna när man samlat manskap och ammunition och upplever att man har ett bättre läge. Det är därför Minsk 2-avtalet var styrande i östra Ukraina för att man slöt Minsk 1 först, fyllde på och sedan fortsatte offensiven, säger han till DN och varnar för att den ryska armén fortfarande har kapacitet att avancera:

– Det verkar vara många som hoppat till slutsatsen att kriget har vänt och att det bara är en tidsfråga innan det är klart. Men striderna kan fortfarande gå åt alla håll och nu avancerar Ryssland.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 02

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen