JUST NU: Farligt att säga att Ukraina vinner

2022 05 25

Den ryska offensiven i östra Ukraina fortsätter.

De ryska styrkorna beräknas ha gjort framsteg i öst, men ”vinsterna” är inte tillräckliga för att Ryssland ska nå sitt mål och ta kontroll över Donbas-regionen, rapporterar New York Times.

– Ryska styrkor har sannolikt övergett ansträngningarna för att omringa de ukrainska styrkorna i östra Ukraina. De försöker istället säkra mindre områden – vilket gör det möjligt för dem att stegvis uppmäta små vinster, skriver tankesmedjan Institute for the Study of War i sin senaste underrättelserapport.

Har övertaget

Militäranalytikern Sean Bell säger i en intervju med Sky News att Ryssland just nu har övertaget i striderna. Enligt honom är ett möjligt scenario att de ryska trupperna lyckas erövra Donbas, men han tror att de kommer få svårt att behålla regionen, när Ukraina inleder sina motattacker. 

– De saknar resurserna och förmågan att försvara regionen, säger Bell. 

Stora förluster

Misslyckade flodkorsningar, ett sprängt rysk pansartåg och lika stora förluster som under tio år i Afghanistan.

Vladimir Putins anfallskrig i Ukraina har varit förödande för den ryska armén. Ukrainas Väpnade Styrkor har stått pall och enligt diverse rapporter och militärexperter kan Ukraina snart skaffa sig ett övertag på slagfältet.  

Men trots positiva tongångar är det för tidigt att ”ropa hej”, enligt flera experter.

Farligt att säga att de börjar vinna

– Det är farligt att säga att Ukraina börjar vinna kriget, det är för tidigt. Man ska verkligen vara noggrann med det. I slutändan kommer kriget bli väldigt långvarigt och då är det många andra faktorer som spelar in, säger Ilmari Käihkö, krigsvetare på Förvarshögskolan, till DN och tillägger:

– Även om Ukraina skulle lyckas stoppa ryska offensiver, har man kvar någon kraft att själv gå till offensiv? Om man tittar på Donbassområdet i stort så har Ukraina inte lyckats med några större motoffensiver här. Man har ju inte lyckats stoppa ryssarna än.

Långvarigt krig

Oscar Jonsson, Rysslandsexpert och forskare vid Försvarsskolan tror att kriget kommer att pågå under en lång tid.

–  Ryssland har en lång historia av att sluta eldupphörsavtal och sedan återstarta stridigheterna när man samlat manskap och ammunition och upplever att man har ett bättre läge. Det är därför Minsk 2-avtalet var styrande i östra Ukraina för att man slöt Minsk 1 först, fyllde på och sedan fortsatte offensiven, säger han till DN och varnar för att den ryska armén fortfarande har kapacitet att avancera:

– Det verkar vara många som hoppat till slutsatsen att kriget har vänt och att det bara är en tidsfråga innan det är klart. Men striderna kan fortfarande gå åt alla håll och nu avancerar Ryssland.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


20 november 2025

Omtalad skatt kan avskaffas – nationalekonom sågar förslaget

2025 11 20

Nyligen gick Kristdemokraterna ut med att partiet stegvis vill avskaffa en omtalad skatt i Sverige.

Det handlar om reavinstskatten, det vill säga den skatt som en bostadsägare betalar när personen säljer sin bostad med vinst.

Förslaget får även stöd bland Tidökollegor. Såväl M som SD är redo att diskutera frågan, medan Liberalerna är klart mest positiva till att sänka reavinstskatten.

Att få ned reavinstskatten är ett klokt angreppssätt för att öka incitamenten att flytta och få igång en ökad rörlighet på bostadsmarknaden, särskilt för de som bott länge i sin bostad, säger Patrik Karlsson, bostadspolitisk talesperson för Liberalerna, till sajten Bostadspolitik.

"Feltänk"

En som inte är positiv till förslaget är Daniel Waldenström, professor i nationalekonomi. 

Han kallar idén för ett “feltänk” och menar att det är lämpligare att beskatta bostadsvinster än exempelvis arbete och företagande, rapporterar SvD.

– Det är bättre att beskatta “flyt” än flit och risktagande, säger Daniel Waldenström och syftar på att bostadens värde ofta stiger av ren slump.

"Belönar de som inte säljer"

Daniel Waldenström uppmärksammar också att KD föreslagit en gradvis sänkning av reavinstskatten. För den som har ägt sin bostad i minst fem år ska reavinstskatten sänkas med 2 procentenheter per år till dess att man bott i den i 16 år – först då slopas hela skatten.

Förslaget är utformat på ett sätt som belönar de som inte säljer. Det kan få folk att vänta med att sälja sin bostad, tvärtemot vad KD vill uppnå, säger ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna

S och C skeptiska

Från oppositionens sida är inställningen skeptisk till förslaget. Centerpartiet vill se bredare reformer än en sänkt reavinstskatt för att komma åt problemen på bostadsmarknaden och Socialdemokraterna hävdar att förslaget kan leda till orättvisa.

– En lägre reavinstskatt skulle leda till en förmögenhetsöverföring till de hushåll som gjort stora vinster på de kraftigt höjda bostadspriserna, samtidigt som de genom ränteavdragen haft subventionerade lån. Ytterligare separata skattesänkningar och skattesubventioner ser vi i dagsläget inte som aktuella, säger S bostadspolitiska talesperson Joakim Järrebring till Bostadspolitik.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


360 miljoner har samma allergi – hälsoministern misstänker vaccin

2025 11 19

Uppemot 4,5 procent av världens befolkning lider av jordnötsallergi.

Det motsvarar drygt 360 miljoner människor.

Under de senaste åren har forskarna etablerat en ny teori om hur antalet drabbade kan minska kraftigt.

Om alla barn introduceras för smakprov av jordnötssmör vid 4-6 månaders ålder skulle jordnötsallergierna i Storbritannien kunna minska med 77 procent, visade en brittisk studie i Journal of Allergy and Clinical Immunology för två år sedan.

Även Karolinska Institutet har kommit fram till liknande slutsatser.

Går rakt emot forskarna

Att antalet drabbade av jordnötsallergi ökat kraftigt de senaste åren bedöms av forskare bero på en bristande tidig exponering under barndomen.

Den förklaringen köper dock inte USA:s hälsominister Robert F. Kennedy Jr.

Han kallar sambandet för “ologiskt” och hänvisar till sin egen erfarenhet, då han själv har fem allergiska barn.

– Mitt hus var fyllt med jordnötssmör och jag åt jordnötssmör till två måltider om dagen och min fru åt jordnötssmör när hon var gravid. För mig är det inte en övertygande hypotes, säger RFK Jr enligt USA Today.

Misstänker vaccin

Istället antyder hälsoministern att det är andra miljöfaktorer, som bekämpningsmedel och aluminium i vaccin, som är möjliga förklaringar.

Han ger samtidigt besked om att saken nu ska undersökas.

– Vi måste titta på aluminium i vacciner, säger RFK Jr. 

– De studierna har aldrig gjorts. Vi ska göra dem nu och vi kommer att identifiera vad som orsakar dessa allergier.

LÄS OCKSÅ: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Använts i över 70 år

År 1997 hade cirka 0,5 procent av världens barn en jordnötsallergi, enligt National Institutes of Health. Idag är siffran 2 procent.

Aluminium, som RFK Jr vill utreda om det ligger bakom ökningen, anses vara den vanligaste metallen på planeten och har använts i vacciner över 70 år. Ämnet finns i växter, jord, vatten och luft och förekommer även i bröstmjölk, modersmjölkersättning och en rad olika livsmedel.

Mängden av aluminium som finns i vacciner är väldigt liten. Den vanligaste mängden aluminium i en dos vaccin är 0,5-0,7 milligram, vilket är ungefär hälften av den tillåtna mängden, förklarar Folkhälsomyndigheten.

En vuxen person äter i genomsnitt 7-9 milligram aluminium varje dag, enligt myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen