Falsk nyhet sprids om Jimmie Åkesson

2024 06 05

Jimmie Åkesson (SD) har blivit offer för en bluffartikel som sprids på Facebook och andra plattformar. 

Det varnar SVT för.

”Jimmie Åkessons hemlighet avslöjas” står det i annonsen som fått stor spridning på Facebook, världens största sociala medie-plattform. I annonsen förekommer en artikellänk som ser ut att leda till SVT Nyheters hemsida.  

Men användare som klickar på länken hamnar på en helt annan sajt. Vilken sajt man slussas vidare till beror på vem som får upp annonsen i flödet.  

”Artikeln” om Jimmie Åkesson är en av flera bluffannonser på Facebook som ser ut att komma från SVT Nyheter.

It-säkerhetsspecialisten Karl Emil Nikka har anmält ett 100-tal bluffannonser som förekommit på sociala medie-plattformen.

– Det är viktigt att ha med sig att annonser som publiceras på Facebook, Twitter och i Googles sökresultat kan vara manipulerade. För rent tekniskt är det möjligt för bedragare att manipulera dem så att en annan domän visas än den riktiga, säger han till SVT.

Guldgruva för bedragare

TV4:s Kalla fakta har tidigare avslöjat att bedragare utnyttjar Facebook för att lura människor, även efter att de avslöjats.

Enligt granskningen meddelas ingen åtgärd för 9 av 10 bluffannonser på sociala medie-plattformen och bedragarna kan således fortsätta sin verksamhet.

Nästan hälften av alla annonsbedrägerier i Sverige sker via Facebook. Annonserna innehåller ofta ”citat” från kändisar som uppmanar användare att klicka på länkar som tar dem till olika bluffsajter, bland annat falska nyhetssidor.

Målet med bedrägerierna är att få läsare att föra över pengar i vad som ser ut att vara investeringar.

– Man får människor att investera sina pengar i hopp om att kunna göra vinst. Men allt är bara ett bedrägeri där bedragarna stjäl pengarna, framhöll Karl Emil Nikka till TV4 efter Kalla faktas avslöjande.

”Djupt problematiskt”

Under 2023 uppgick brottsvinsterna för annonsbedrägerier till 170 miljoner kronor, enligt polisens statistik.

Karin Ekman, tf programchef & ansvarig utgivare på SVT Nyheter, ser mycket allvarligt på att bedragare utnyttjar tv-kanalens varumärke.

– Det är djupt problematiskt. Publiken riskerar ju att uppfatta oss som avsändare för någonting som vi inte står bakom, säger Ekman enligt SVT.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Natostyrkor bordar fartyg

2026 02 04

Estniska specialstyrkor har bordat lastfartyget Baltic Spirit.

Insatsen genomfördes från både en helikopter och ett örlogsfartyg.

Det stora containerfartyget var på väg från Ecuador till Ryssland, med slutdestinationen Sankt Petersburg – landets näst största stad. 

Kopplas till smuggling  

Enligt uppgifter till den estniska tidningen Postimees uppges fartyget var inblandat i smugglingsverksamhet. Den estniska skatte- och tullmyndigheten deltog i insatsen tillsammans med polis och militär.

Fartyget seglar under Bahamas flagg och misstänks ha smugglat varor från Ecuador. Vilken typ av last som transporterades till Ryssland är oklart. 

– Enligt myndigheterna är fartyget inte känt för att vara en del av Rysslands så kallade skuggflotta, och det finns inte heller med på Europeiska unionens sanktionslista, skriver finska Iltalehti om händelsen.

Tagits i beslag

Containerfartyget bordades i etniskt vatten. Enligt uppgift ska fartyget gått in i estniskt vatten och ankrat för tankning när elitsoldaterna slog till. 

”Baltic Spirit” har nu beslagtagits av estniska myndigheter.

Kreml har inte kommenterat incidenten.

Flög in med stridsflygplan

Estländska myndigheter har tidigare agerat mot brottsmisstänkta ryskkopplade fartyg.

I maj försökte den estiska marinen stoppa en oflaggad oljetanker som misstänktes tillhöra den ryska skuggflottan.

Fartyget vägrade dock att stanna. Samtidigt valde Ryssland att sända in ett stridsflygplan som kränkte Estlands luftrum.

LÄS MER: Putin har brutit löfte till Trump

Stärkt bevakning

Nato har ökat sin militära närvaro i Östersjön.

– För att upprätthålla vaksamheten, öka lägesbilden och avskräcka från framtida incidenter stärker Nato sin militära närvaro i Östersjön. Allierade överväger också andra åtgärder för att ta itu med potentiella hot mot kritisk undervattensinfrastruktur, framhöll försvarsalliansen i ett uttalande förra året.

I samma veva meddelade insatsstyrkan Joint Expeditionary Force (JEF) att man stärker bevakningen i Östersjön.

Den brittiskledda snabbinsatsstyrkan, som består av tio Natoländer, har bland annat aktiverat ett gemensamt AI-verktyg som kan identifiera misstänkta fartygsrörelser. 

Sverige deltar i JEF-samarbetet tillsammans med:

- Danmark

- Estland

- Finland

- Island

- Lettland

- Litauen

- Nederländerna

- Norge

- Storbritannien 

LÄS OCKSÅ: Biltema går ut med varning till kunder

Arkivfoto: Nato

Text: Redaktionen


Kraftigt snöoväder drar in

2026 02 04

SMHI varnar för snöfall.

Vädermyndigheten utfärdar en orange varning – den näst högsta.

Varningen gäller sydöstra Skåne på torsdagen och fredagen.

Men även i södra och mellersta Skåne kommer det att snöa i veckan – och SMHI har utfärdat gula varningar.

Orange varning

Från torsdag kväll drar snöfall med tilltagande intensitet in över sydöstra Skåne och det blir samtidigt rejält blåsigt vilket bland annat kan ge drivbildning och problem i trafiken.

– Ett snöfallsområde rör sig upp söderifrån under natt mot torsdag samtidigt som det är rejält blåsigt med frisk ostlig vind, meddelar vädermyndigheten.

Kan komma 20 centimeter

Enligt SMHI kan det på håll i sydöstra Skåne komma så mycket som 20 centimeter snö.

– Snöfallet ser sen ut att intensifieras under torsdag kväll och upphör först under fredag eftermiddag. Totalt fram till fredag eftermiddag väntas 15-lokalt 20 cm, lokalt mer.

Läs mer: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”I synnerhet i storstäderna”

Även gula varningar

SMHI har även utfärdat gula varningar som gäller i södra och mellersta Skåne.

Där kan det falla mellan fem och 15 centimeter snö.

– Restider kan bli längre på grund av drivbildning, halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt, meddelar SMHI.

Varit isdygn

Under söndagens temperaturdygn höll sig temperaturen under 0,0 grader för samtliga av SMHI:s observationsstationer, vilket innebär att det klassas som ett nationellt isdygn. 

Även måndagens temperaturdygn höll sig på minussidan med ynka -2,3 grader vid Utklippan som högst. 

Ett nationellt isdygn registrerades senast i januari 2024.

– Trenden är sjunkande, eftersom klimatförändringen gör att det blir mildare väder. Det blir oftare plusgrader på kustnära samhällen i södra Sverige oftast, säger meteorologen Per Stenborg till SVT.

Läs mer: Skriker efter personal – behöver 7 000 nya anställda

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen