14 mars 2026

Falsk nyhet sprids om Jimmie Åkesson

2024 06 05

Jimmie Åkesson (SD) har blivit offer för en bluffartikel som sprids på Facebook och andra plattformar. 

Det varnar SVT för.

”Jimmie Åkessons hemlighet avslöjas” står det i annonsen som fått stor spridning på Facebook, världens största sociala medie-plattform. I annonsen förekommer en artikellänk som ser ut att leda till SVT Nyheters hemsida.  

Men användare som klickar på länken hamnar på en helt annan sajt. Vilken sajt man slussas vidare till beror på vem som får upp annonsen i flödet.  

”Artikeln” om Jimmie Åkesson är en av flera bluffannonser på Facebook som ser ut att komma från SVT Nyheter.

It-säkerhetsspecialisten Karl Emil Nikka har anmält ett 100-tal bluffannonser som förekommit på sociala medie-plattformen.

– Det är viktigt att ha med sig att annonser som publiceras på Facebook, Twitter och i Googles sökresultat kan vara manipulerade. För rent tekniskt är det möjligt för bedragare att manipulera dem så att en annan domän visas än den riktiga, säger han till SVT.

Guldgruva för bedragare

TV4:s Kalla fakta har tidigare avslöjat att bedragare utnyttjar Facebook för att lura människor, även efter att de avslöjats.

Enligt granskningen meddelas ingen åtgärd för 9 av 10 bluffannonser på sociala medie-plattformen och bedragarna kan således fortsätta sin verksamhet.

Nästan hälften av alla annonsbedrägerier i Sverige sker via Facebook. Annonserna innehåller ofta ”citat” från kändisar som uppmanar användare att klicka på länkar som tar dem till olika bluffsajter, bland annat falska nyhetssidor.

Målet med bedrägerierna är att få läsare att föra över pengar i vad som ser ut att vara investeringar.

– Man får människor att investera sina pengar i hopp om att kunna göra vinst. Men allt är bara ett bedrägeri där bedragarna stjäl pengarna, framhöll Karl Emil Nikka till TV4 efter Kalla faktas avslöjande.

”Djupt problematiskt”

Under 2023 uppgick brottsvinsterna för annonsbedrägerier till 170 miljoner kronor, enligt polisens statistik.

Karin Ekman, tf programchef & ansvarig utgivare på SVT Nyheter, ser mycket allvarligt på att bedragare utnyttjar tv-kanalens varumärke.

– Det är djupt problematiskt. Publiken riskerar ju att uppfatta oss som avsändare för någonting som vi inte står bakom, säger Ekman enligt SVT.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 juli 2026

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

2026 07 23

Regeringen föreslår ett kraftfullt förbud i Sverige som skulle kunna skapa eko i hela Europa.

Frågan har redan förberetts ett tag i EU.

Nu går Sverige före unionen och lägger fram ett förslag om en stor begränsning av användning av PFAS, den så kallade “evighetskemikalien” som används i en rad konsumentprodukter.

Det här är en stor seger för människors hälsa och för svensk miljö. PFAS ska inte finnas i kläder, kosmetika, köksredskap och andra vardagsprodukter när det finns fungerande alternativ, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) i ett uttalande.

Mest omfattande i världen

Det föreslagna förbudet ska omfatta kläder, skor, impregneringsmedel för kläder och skor, köksredskap, kosmetiska produkter och skidvalla. 

Romina Pourmokhtari understryker vikten av att förslaget går igenom.

– Sverige tänker inte vänta medan evighetskemikalier fortsätter att spridas i våra hem, i naturen och i våra kroppar. Därför går regeringen före EU och tar nu ett avgörande steg mot att stoppa onödig användning av PFAS.

– Det är ett historiskt besked som kommer att göra verklig skillnad, både i dag och för kommande generationer.

– Det här blir ju det mest omfattande nationella förbudet i världen mot PFAS-gifter, tillägger ministern för SR.

"Kan inte vänta på EU"

Ica och Coop har sedan tidigare förespråkat ett förbud mot PFAS. Trots det kunde Råd & Rön tidigare i år avslöja att butikskedjorna sålde tomater med bekämpningsmedlet, vilket fick Coop att se över sina rutiner.

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur.

Kemikalien är extremt långlivad och vissa PFAS bryts inte ned alls under naturliga förhållanden, enligt Naturvårdsverket.

– Vi måste få bort evighetskemikalierna från kläder, smink och andra konsumentprodukter. Vi kan inte vänta på EU när det handlar om att ge svenskarna ett starkare skydd. I stället banar vårt nationella förbud väg för hela EU att följa Sveriges exempel, säger EU-minister Jessica Rosencrantz (M).

Förbudet föreslås införas 1 januari 2028.

Foto: Frida Drake resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen