Falsk information sprids – påstås komma från SVT

2025 04 11

En falsk nyhet som påstås komma från SVT har fått spridning i sociala medier.

Den falska nyhetsartikeln ser ut att komma från SVT Nyheter Borlänge, men i själva verket så finns det ingen sådan redaktion.

Många i sociala medier tycks dock ha gått på den AI-genererade förfalskningen, trots att den har spridits av ett satirkonto.

Falsk nyhet om körkort

Den falska nyhetsartikeln består av en AI-genererad bild, en rubrik och en ingress, rapporterar SVT.

Rubriken lyder: ”Så löste Abdikadir körkort”.

I ingressen påstås att en man vid namn Abdikadir har kunnat ta körkort trots att han är analfabet – genom att göra ett anpassat teoriprov med färger och symboler.

SVT har nyligen haft en riktig artikel om att läs- och skrivsvårigheter inte behöver vara ett hinder för att ta körkort eftersom det finns muntliga prov, däremot finns det inte teoriprov med färger och symboler, enligt kanalen.

– Anpassningen är att man får det uppläst, annars är det samma provfrågor, säger Transportstyrelsens Olof Stenlund till kanalen.

SVT Borlänge existerar inte eftersom nyheter därifrån rapporterar av SVT Dalarna. Kanalens granskning visar också att bilden till den falska artikeln sannolikt är AI-genererad.

Enligt kanalens granskning har den falska artikeln först publicerats av satirkontot ”Äkta Nyheter” på X, även om det inte går att fastställa vem som har genererat den.

Varsel om strejk

Samtidigt som public service-kanalen tampas med falskt innehåll, kommer på fredagskvällen också beskedet att två fackförbund har varslat om strejk på SVT.

Både Unionen och Journalistförbundet varslar om strejk för sina medlemmar, vilket de meddelar i uttalanden.

Avtalsförhandlingar med motparten Almega uppges ha kört fast.

– I det här läget ser vi tyvärr ingen annan utväg än att varsla om konflikt, säger Unionens förhandlingschef Martin Wästfelt i ett uttalande.

Samma besked har alltså även kommit från Journalistförbundet, detta efter att man krävt bland annat reallöneökningar samt att steg ska tas mot kortare arbetstid.

Strejken inleds den 25 april om man inte nått en överenskommelse innan dess.

Foto: SVT

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen