Fallande bostadspriser i juli men bostadsrätter går upp i augusti

2021 08 26

Bostadsmarknaden har kylts ned under sommaren men de två första veckorna i augusti indikeras en tydlig uppgång.

Valueguards så kallade HOX-index som bygger på data från Svensk Mäklarstatistik visar att bostadspriserna i Sverige föll med 0,8 % i juli månad vilket kan delas upp på -0,8% för bostadsrätter och – 0,9 % för villapriserna. De regionala skillnaderna är dock tydliga och i Stockholm har bostadsrättspriserna fallit med 1,2 %.

Bostadsrätter och villor

Prisförändringar i % juli jämfört med juni (inom parentes ses förändringen jämfört med juli 2020):

Bostadsrätter

▪Sverige:         –0,8 (+8,7)

▪Stockholm:  –1,2 (+8,4)

▪Göteborg:    –0,8 (+6,2)

▪Malmö:          –0,5 (+14,4)

Villor

▪Sverige:         –0,9 (+16,6)

▪Stockholm:  –1,2 (+16,0)

▪Göteborg:    –1,9 (+17,5)

▪Malmö:          –1,1 (+19,8)

Pandemitrenden borta

Under sommaren brukar priserna alltid gå ned men 2020 såg annorlunda ut med anledning av pandemin. Nu i sommar tycks dock det gamla mönstret med sjunkande priser vara tillbaka konstaterar DN. En justering för säsongseffekter visar att prisnedgången bara är 0,2 %. Men det inkluderar en nedgång för bostadsrätter med -1,1 % och uppgång för villapriser med +0,3 %.

Bostadsrätter upp i augusti

Men priserna för bostadsrätter i Stockholm och Göteborg tycks vara på väg upp igen enligt Valueguard som granskat utvecklingen för de två första veckorna i augusti och presenterar följande förändring:

Bostadsrätter inledningen augusti jämfört med juli:

▪Stockholm +0,7 %

▪Göteborg +0,6 %

Stabila priser väntas

– Efter alla uppgångar märker vi att det har börjat infinna sig en trötthet hos köparna, säger Fredrik Kullman, vd för Bjurfors i Stockholm, enligt DN.

Erik Olsson Fastighetsförmedlings bostadsindex över stämningen hos visningsbesökarna visar att hela 96 procent av visningsbesökarna tror att priserna kommer att förändras med mindre än tio procent de kommande tolv månaderna uppger DN.

Amorteringskraven tillbaka

31 augusti återinförs amorteringskraven igen efter pandemin. Det innebär att om man lånar till mer än 50 % av bostadens värde skall man amortera 1 % av det totala lånebeloppet per år och är lånet på mer än 70 % av bostadsvärdet skall amorteringen vara 2 % av lånebeloppet.

– Att amorteringskravet snart återinförs får liten betydelse för bostadspriserna, bedömer Marcus Svanberg vd för Länsförsäkringar fastighetsförmedling till DN.

[yop_poll id="506"]

Anmäl alla du ser – samtliga bilister i Sverige uppmanas

2025 04 28

En särskild uppmaning gäller i trafiken från och med 1 maj.

Anmäl alla dåliga vägar du ser.

Så lyder instruktionen från Riksförbundet M Sverige till landets bilister.

Det är dags för Nationella Potthålsveckan, som varar mellan 1 och 7 maj, då omfattande krafttag görs för att förbättra vägarna i hela Sverige.

– Vi uppmuntrar alla att ta sig tiden att göra en anmälan under potthålsveckan. Även om det kan kännas som att inget händer är detta ett viktigt verktyg, säger Jacob Sidenvall, pressekreterare på M Sverige, i ett uttalande på måndagen.

En anmälan ska ofta gå till antingen Trafikverket eller kommunen.

Blivit vardag

Branschorganisationen understryker att mer än var fjärde statlig väg bedöms vara i dåligt skick.

Pottenhålen är en av anledningarna.

– Det är inte konstigt att potthål och vägskador blivit vardag för många människor. Men så måste det inte vara. Med potthålsveckan hoppas vi att bryta uppgivenheten, säger Jacbo Sidenvall.

Och enligt M Sverige är förutsättningarna att bli av med besvären bättre än på länge.

– Det handlar om att hjälpas åt för att lyfta vägnätet till en bra standard. Med Trafikverkets nya uppdrag finns goda förutsättningar för att skadorna åtgärdas snabbare.

Stor olycksrisk

Det finns flera risker med potthål på vägarna.

Risken för olyckor ökar när kontakt mellan asfalt och däck avbryts. Dessutom är själva undanmanövreringen när bilförare försöker styra förbi hålen ett moment som också höjer risken för olyckor.

– Vägskador tar också uppmärksamheten från trafiksituationen. Den ständiga avläsningen av omgivningarna som är så viktig för säker körning bryts när vägbanan inte håller måttet, säger Jacob Sidenvall.

– Dessutom blir man dåsig av att köra på ojämna och högljudda vägar.

Löftet: vägarna ska bli bättre

Regeringen gick i höstas fram med ett ökat anslag för vägar. Det inkluderar bland annat ett underhåll som ska möjliggöra att laga och förebygga potthål.

Förra månaden gick infrastrukturplaneringen in i en ny fas när Trafikverket fick uppdraget att föreslå en övergripande nationell plan för perioden 2026-20237.

Transportsystemet ska vara robust och effektivt och varje trafikslags fördelar ska utnyttjas på bästa sätt. Regeringen satsar stort på underhåll av vägar och järnvägar, men också på nya investeringar, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

Foto: H. Berg

Text: Redaktionen


Stor vändning om Ukraina – Trumps krav i avtalet ryker

2025 04 29

Det omtalade mineralavtalet mellan USA och Ukraina skulle betala tillbaka för pengarna amerikanerna bidragit med i kriget.

Det hävdade USA:s president Donald Trump tidigare i år.

– Vi kommer att få tillbaka våra pengar eftersom det helt enkelt inte är rättvist. Och vi får se, men jag tror att vi är ganska nära en överenskommelse, och vi borde vara nära en överenskommelse, sade Trump på en konferens i februari.

Vändningen: kravet ryker

Nu framkommer att USA inte kommer att begära att Ukraina ska återbetala tidigare bistånd via mineralavtalet, vilket fram till nyligen förespråkats av Trump.

Det bekräftar Ukrainas premiärminister Denys Shmyhal i ett uttalande, rapporterar Kyiv Post.

– Överenskommelser har nåtts om att avtalet inte inkluderar bistånd som tillhandahållits före undertecknandet, framhåller premiärministern på Telegram.

Kyivs "röda linjer"

Denys Shmyhal antyder också att framsteg görs i att få fram ett avtal och att de juridiska teamen i både Ukraina och USA arbetar för att sätta villkoren.

Han säger också att Kyiv har deklarerat Ukrainas “röda linjer” gentemot USA.

– Juridiska team arbetar med avtalet. Vi gör goda framsteg. Det viktigaste är att vi tydligt har definierat våra röda linjer, avtalet måste uppfylla europeiska skyldigheter och inte heller strida mot Ukrainas konstitution och lagstiftning, uppger Shmyhal.

LÄS MER: Ny överenskommelse på gång – för att “trotsa Trump”

Ukraina: sanktioner avbryts inte

Tidigare har det kommunicerats att Ukrainas EU-ansökan inte ska hindras av det mineralavtal som upprättas mellan USA och det krigsdrabbade landet.

Även ett återuppbyggande av Ukraina finns med  i diskussionerna.

– Ukraina kommer att fortsätta att få stöd från partners, försäkrar Denys Shmyhal.

Han tillägger att länderna dessutom är överens om att USA:s sanktioner mot Ryssland inte ska upphöra.

Sanktioner mot Ryssland är fortfarande ett viktigt påtryckningsmedel, eftersom angriparen ständigt försöker försvaga dem. Vi är överens i den här frågan

LÄS MER: Expert befarar skräckbesked från USA: “Det här är slutet”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen