Fågelinfluensa har konstaterats i Sverige

2023 03 22

Fågelinfluensa har konstaterats på en avelsanläggning i Kävlinge kommun, Skåne. 

Det uppger Jordbruksverket med hänvisning till provresultat från Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA.

– Utbrottet har skett på en avelsanläggning med knappt 22 000 djur i Kävlinge kommun, smittan misstänks ha kommit in i anläggningen genom spridning från vilda fåglar, framhåller Jordbruksverket.

Vidare uppger myndigheten att samtliga djur kommer att avlivas och att byggnaderna på gården ska saneras.

Jordbruksverket har även upprättat restriktionsområden där särskilda restriktioner gäller för fjäderfäanläggningar.

– Detta är det första fallet med fågelinfluensa på en kommersiell anläggning den här säsongen. Det har hittills varit en relativt lugn säsong för Sveriges del, men faran är inte över. Nu när flyttfåglarna kommer tillbaka är det extra viktigt att man är fortsatt noggrann med sina hygienrutiner för att undvika att få in smittan till sina djur, säger Katharina Gielen, smittskyddschef på Jordbruksverket.

Enstaka fall hos människor

Varianten av fågelinfluensan som fått spridning benämns som H5N1. Virusvarianten har cirkulerat i Europa och Sverige sedan 2020.

– Trots enstaka rapporter om fall hos människor görs fortfarande bedömningen av Europeiska smittskyddsmyndigheten (ECDC) att risken för smitta till människa generellt är låg, betonar Jordbruksverket.

Uppmanar djurägare

Efter smittutbrottet går Jordbruksverket ut med en skarp uppmaning till allmänheten och i synnerhet till djurägare.

Myndigheten betonar att det är viktigt att ha goda smittskyddsrutiner för att förhindra vidare spridning av viruset.  Man bör även i möjligaste mån undvika direkt och indirekt kontakt med vilda fåglar.

– Viktigt att tänka på är att viruset kan finnas i spillning från vilda fåglar. Djurägare ska vara uppmärksamma och ta kontakt med veterinär om fjäderfän visar ökad dödlighet, förändringar i foder och vattenkonsumtion, sänkning i äggproduktion eller nedsatt allmäntillstånd, framhåller Jordbruksverket.

–  Även om fågelinfluensasituationen i Sverige varit mer gynnsam under säsongen 2022–2023 än under föregående säsonger är situationen i Europa och globalt fortsatt mycket problematisk. I Europa har antalet fall hos vilda fåglar ökat under de senaste månaderna, och skrattmåsar har varit särskilt drabbade. SVA bedömer därför att det under de kommande veckorna föreligger en risk för ökad smittspridning i samband med vårflytten, säger Malin Grant, epidemiolog på SVA.

Foto: Folkhälsomyndigheten och SVA resp Finn Mund

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

UPPGIFTER: ”Efter valet väntar ett h-vete”

2026 09 06

Socialdemokraterna kan gå en utmanande tid till mötes.

Med sju dagar kvar till valdagen växer spänningen.

Mycket av fokuset under valrörelsen har handlat om de möjliga regeringskonstellationerna på vardera sida.

Den sittande regeringen har öppnat upp för att inkludera Sverigedemokraterna i regeringsbildningen efter valet, och diskussionerna kring vilka ministerposter som är aktuella har varit flitiga.

– Jag har sagt hela tiden att alla ministerposter och alla konkreta förhandlingar sker av många skäl efter valet. Det finns ingen enkel matematisk formel bakom detta, det handlar om förhandlingar mellan partier, sade Ulf Kristersson (M) till Aftonbladet i veckan.

Vänsterpartiet i regering

Frågan om Socialdemokraterna kommer att ta med Vänsterpartiet i en möjlig regeringsbildning har också varit återkommande. Men Magdalena Andersson (S) har meddelat att det inte är aktuellt, även om konstellationen inte kan spikas förrän efter valet.

– Det beror ju på vilka som vill samarbeta om en ny riktning för Sverige. Det är först efter valet som jag vet vem som vill vara med, sade hon till SVT tidigare i veckan.

”Kommer inte in”

Nu kommer ett besked från en tung källa inom Socialdemokraterna, rapporterar DN.

– Vänsterpartiet kommer inte in i en S-ledd regering. Den måste bli stabil och de är inte mogna för det, säger källan till tidningen.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

”Efter valet väntar ett h-vete”

Även om alternativet är flera riksdagsomröstningar för att få igenom Magdalena Andersson som statsminister, kommer det inte vara aktuellt att ge några ministerposter till Vänsterpartiet, menar källan.

Partiet kommer sätta hårt mot hårt.

– Efter valet väntar ett ännu värre helvete, säger källan till tidningen.

Inte övertygad

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar är inte övertygad om att linjen kommer hållas efter valet, och uppger att kontakten är god med S-ledaren.

– Vi har kontakt och pratar med varandra hela tiden, har hon sagt till SVT.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen