F-16-plan har kraschat

2024 08 29

Ett av Ukrainas F-16-stridsflygplan har kraschat.

På torsdagskvällen kommer besvärande uppgifter för Ukraina.

Ett av de USA-tillverkade F-16-planen som nyligen anlänt i landet har kraschat.

Det ska inte röra sig om rysk inblandning, utan det tycks handla om ett pilotmisstag.

Det rapporterar Wall Street Journal och Reuters.

Oklara omständigheter

Omständigheterna kring kraschen är oklara och det ukrainska flygvapnet har inte gått ut med någon information om saken.

Uppgifterna kommer från en högt uppsatt amerikansk tjänsteman, som menar att fiendeeld inte ligger till grund för kraschen.

Det finns inga uppgifter om statusen för piloten.

Tidigare i sommar bekräftade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att de första F-16-planen används i ukrainskt luftrum.

Tufft i öst

Samtidigt har Ukraina fått det tufft på den östra fronten där ryska styrkor avancerar.

Ryssland tycks prioritera de östra delarna av Ukraina över de södra samtidigt som man drar bort vissa styrkor för att fokusera på Ukrainas invasion av Kursk-invasionen.

I Kursk går det enligt tankesmedjan Institute for the Study of War nu långsammare för ukrainsk del.

Ny strategi

Det är ryska militärbloggare som hävdar att den ukrainska strategin i Kursk nu förändrats.

– Flera ryska militärbloggare hävdade den 28 augusti att tempot i de ukrainska attackerna i Kursk Oblast har avtagit och att de ukrainska styrkorna nu försöker gräva ner sig och hålla utvalda områden som de nyligen intagit. 

– Dessa militärbloggare hävdade att intensiteten i de ukrainska attackerna i Kursk Oblast har minskat och att ukrainska styrkor försöker hålla och befästa utvalda områden, mitt i fortsatta ukrainska offensiva operationer inom framskjutna områden i Kursk Oblast.

Flera attacker

Samtidigt har ukrainska styrkor genomfört flera insatser på sistone.

– Det ryska försvarsdepartementet och andra ryska källor hävdade att ukrainska styrkor också attackerade öster om Korenevo nära Olgovka, norr om Sudzha nära Malaya Loknya, öster om Sudzha nära Russkaya Konopelka och sydost om Sudzha nära Borki, fortsätter ISW.

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen