Extremvärme i Sydeuropa – Inte under 35,2 grader på natten

2021 08 09

Det har slagits ett nytt rekord i Europa – ett riktigt oroväckande sådant.

Rekordet avser ett nytt högstavärde för lägstatemperaturen under dygnet – det vill säga temperaturen under natten var extremt hög. Rekordet slogs på den grekiska ön Kreta där den lägsta temperaturen som uppmättes under natten var 35,2 grader uppger SVT.

Farligt för människor                     

De höga temperaturerna som drabbat stora delar av södra Europa är farligt för människor.

– Redan vid 26 grader och en luftfuktighet som stiger lite så blir det svårt för kroppen att kompensera och vid 40 grader blir det rent av farligt, säger SVT:s meteorolog Tora Tomasdottir.

Sydeuropa och Balkanländerna har drabbats av en kraftig värmebölja och temperaturen har i veckan nått 47,1 grader i Grekland vilket är mycket nära Europas värmerekord på 48,0 från 1977. Men när det gäller den högsta lägstatemperaturen under ett och samma dygn har det alltså slagits rekord denna vecka förklarar SVT.

Rökpelare i Aten

Bränder rasar i en rad länder och särskilt hårt drabbat är Grekland där 154 olika bränder rasar. Rökpelare ses över norra utkanterna av Aten och premiärminister Kyriakos Mitsotakis från högerpartiet Ny Demokrati säger att värmeböljan förvandlat landet till en krutdurk.

Aldrig förr skådat

– Alla våra räddningsstyrkor bekämpar skogsbränder med aldrig förr skådad styrka och spridning dag som natt, säger civilminister Nikos Hardalias.

En frivillig brandsoldat samt ordföranden i Atens Handelskammare har omkommit i bränderna och 20-talet personer har skadats.

Många länder drabbade

En rad länder har drabbats av bränderna i Europa.

🔺 Turkiet: 12 bränder rasar utom kontroll. Flera bostadsområden har brunnit ned och 8 personer har omkommit.

🔺 Italien: Regionerna Kalabrien, Sicilien och Apulien har drabbats av bränder och två personer har omkommit.

🔺 Nordmakedonien: 30 dagar av nationell kris är utlyst på grund av bränder. Militären har kallats in.

🔺 Albanien: Försvarsministern betecknar bränderna i landet som kritiska då bostäder hotas.

ANALYS

En ny FN-rapport väntas slå fast att värmeökningen i medelhavsregionen kommer att vara 20 % högre än övriga världens genomsnitt vilket kommer att slå hårt mot de 500 miljoner människor som bor i området. Det kommer att drabba livsmedelsproduktionen, jordbruk, fiske och turism. 

Rent politiskt kommer detta att leda till att sakpolitiken i dessa länder allt mer kommer att fokusera på bland annat krisbekämpning, miljö- och klimatfrågor samt livsmedelsförsörjning. 

[yop_poll id="457"]

6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen