Extremvärme i Sydeuropa – Inte under 35,2 grader på natten

2021 08 09

Det har slagits ett nytt rekord i Europa – ett riktigt oroväckande sådant.

Rekordet avser ett nytt högstavärde för lägstatemperaturen under dygnet – det vill säga temperaturen under natten var extremt hög. Rekordet slogs på den grekiska ön Kreta där den lägsta temperaturen som uppmättes under natten var 35,2 grader uppger SVT.

Farligt för människor                     

De höga temperaturerna som drabbat stora delar av södra Europa är farligt för människor.

– Redan vid 26 grader och en luftfuktighet som stiger lite så blir det svårt för kroppen att kompensera och vid 40 grader blir det rent av farligt, säger SVT:s meteorolog Tora Tomasdottir.

Sydeuropa och Balkanländerna har drabbats av en kraftig värmebölja och temperaturen har i veckan nått 47,1 grader i Grekland vilket är mycket nära Europas värmerekord på 48,0 från 1977. Men när det gäller den högsta lägstatemperaturen under ett och samma dygn har det alltså slagits rekord denna vecka förklarar SVT.

Rökpelare i Aten

Bränder rasar i en rad länder och särskilt hårt drabbat är Grekland där 154 olika bränder rasar. Rökpelare ses över norra utkanterna av Aten och premiärminister Kyriakos Mitsotakis från högerpartiet Ny Demokrati säger att värmeböljan förvandlat landet till en krutdurk.

Aldrig förr skådat

– Alla våra räddningsstyrkor bekämpar skogsbränder med aldrig förr skådad styrka och spridning dag som natt, säger civilminister Nikos Hardalias.

En frivillig brandsoldat samt ordföranden i Atens Handelskammare har omkommit i bränderna och 20-talet personer har skadats.

Många länder drabbade

En rad länder har drabbats av bränderna i Europa.

🔺 Turkiet: 12 bränder rasar utom kontroll. Flera bostadsområden har brunnit ned och 8 personer har omkommit.

🔺 Italien: Regionerna Kalabrien, Sicilien och Apulien har drabbats av bränder och två personer har omkommit.

🔺 Nordmakedonien: 30 dagar av nationell kris är utlyst på grund av bränder. Militären har kallats in.

🔺 Albanien: Försvarsministern betecknar bränderna i landet som kritiska då bostäder hotas.

ANALYS

En ny FN-rapport väntas slå fast att värmeökningen i medelhavsregionen kommer att vara 20 % högre än övriga världens genomsnitt vilket kommer att slå hårt mot de 500 miljoner människor som bor i området. Det kommer att drabba livsmedelsproduktionen, jordbruk, fiske och turism. 

Rent politiskt kommer detta att leda till att sakpolitiken i dessa länder allt mer kommer att fokusera på bland annat krisbekämpning, miljö- och klimatfrågor samt livsmedelsförsörjning. 

[yop_poll id="457"]

07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen