Explosioner i Moskva – skyskrapa träffad

2023 08 01

Flera explosioner har skett i den ryska huvudstaden Moskva.

Under den senaste tiden har Moskva varit under attack och utsatts för återkommande drönarattacker.

På tisdagsmorgonen har nya explosioner ägt rum i den ryska huvudstaden, och en skyskrapa, samma byggnad som träffades för ett par dagar sedan, har träffats igen.

Det rapporterar CNN.

– Flera drönare som försökte flyga in i Moskva sköts ner av vårt luftförsvar. En flög in i samma byggnad i Moskva City som förra gången. Fasaden på 21:a våningen skadades, säger borgmästare Sergej Sobjanin.

I finansdistriktet

Byggnaden som tagit skada är en 50 våningar hög skyskrapa i Moskvas finansdistrikt.

Ett glasfönster med en yta på 150 kvadratmeter har förstörts, och enligt uppgifter har den 21 våningen, där ministeriet för ekonomisk utveckling sitter, skadats.

“Kriget återvänder”

I samband med de nya drönarattackerna mot byggnader i Moskva har Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj gått ut med ett uttalande.

Där säger han att kriget är på väg att komma tillbaka till rysk mark.

– Ukraina blir starkare, och kriget återvänder gradvis till Rysslands territorium, till dess symboliska centrum och militärbaser, säger presidenten enligt CNN.

– Detta är ett oundvikligt, naturligt och definitivt rättvist.

Flyger alltid någonting

En talesperson för Ukrainas luftförsvar framhåller att de senaste attackerna mot Moskva är riktade mot de ryssar som känner att kriget känns avlägset.

– Det är alltid något som flyger i Ryssland, såväl som i Moskva. Nu påverkar kriget dem som inte var oroliga, säger talespersonen Yurii Ihnat.

– Oavsett hur de ryska myndigheterna skulle vilja blunda för detta genom att säga att de har skyddar allt, så träffar någonting..

Flera attacker

Samtidigt som drönarattackerna mot Moskva har ägt rum så har ryska styrkor fortsatt rikta missiler mot ukrainskt territorium.

Sex personer, däribland en 10-årig flicka, har dött i en attack mot Kharkiv nyligen.

Arkivfoto: A. Almov

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Pensionspengar pausas – nästan en miljon svenskar drabbas

2026 04 25

Planerade pensionsflyttar i landet stoppas.

En planerad omfördelning av över 100 miljarder kronor i premiepensionssystemet har stoppats.

Detta påverkar omkring en miljon svenska pensionssparare, rapporterar EFN.

Stopp för miljardflytt

En stor förändring i premiepensionen (PPM) har nu satts på paus.

Det handlar om att 127 miljarder kronor skulle omfördelas i nya upphandlade fonder, men processen har stoppats i väntan på beslut i Förvaltningsrätten i Stockholm.

Bakgrunden är att fondbolaget Indecap har överklagat upphandlingen av globala aktiefonder.

Bolaget menar att reglerna inte har följts korrekt.

– Ur ett större perspektiv handlar det här om att säkerställa att upphandlingar i den här storleksordningen genomförs korrekt och i det här specifika fallet får ett utfall som gynnar pensionsspararna, säger Mats Lagerqvist, vd på Indecaps, till EFN.

Totalt berörs omkring 900 000 pensionssparare av beslutet.

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Kritiken: svenska pengar flyttas utomlands

Syftet med det nya upphandlingsförfarandet var att förbättra kvaliteten och ge spararna ett starkare skydd.

Men enligt Indecaps vd Mats Lagerqvist har resultatet blivit ett stort misslyckande – och han varnar för att betydande summor riskerar att flyttas från den svenska börsen till utlandet.

Så länge processen är igång får spararna vänta.

– En process som kommer bli lönsam för sparbankerna som äger fonderna, men dyr för pensionsspararna, skriver Patrick Siegbahn på Småspararguiden.

Avgörs i domstol

Indecap är det första bolaget som formellt har tagit frågan till domstol.

Bolaget betonar också att deras kritik inte handlar om att de själva missat upphandlingen, utan om hur hela systemet fungerar.

För vanliga pensionssparare innebär stoppet att osäkerhet uppstår kring hur pengarna ska placeras framöver, vilket kan påverka framtida avkastning.

127 miljarder kronor står nu stilla tills domstolen har sagt sitt.

– Förlorarna är inte bara Indecaps kunder som sitter i fonder som är dubbelt så dyra som de som är på väg att ersätta dem, utan det drabbar även andra pensionssparare som inväntar beslutet om att ta in nya bättre och billigare fonder, skriver Patrick Siegbahn.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Foto: Anaterate AI genererad

Text: Redaktionen