Explosion vid fastighet

2024 01 03

En kraftig explosion har inträffat under kvällen.

Det är i Göteborgsområdet som polisen på tisdagskvällen har fått in larm om att människor har hört en kraftig explosion.

Närmare bestämt rör det sig om de centrala delarna av Mölndal, där en stor insats nu pågår.

Det är oklart om någon har skadats i samband med smällen.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Rutorna skakade”

Polisen har fått in flera rapporter om smällar och har nu spärrat av ett område.

Flera personer har vittnat om explosionen.

– Det var en så pass hög smäll att rutorna skakade. Sedan var det lugnt och då började vi undra vad som hade hänt, säger en boende i området till GP.

– När jag tittade ut såg jag full aktivitet med blåljus.

Ryker från port

Mycket är ännu oklart om exakt vad det är som har hänt, men det ska vara vid en fastighet i Bosgården där en port nu ryker.

– Polis och räddningstjänst larmas till Knarrhögsgatan där det enligt flera samtal till polisen ska ha inträffat någon typ av detonation eller explosion. Oklart om någon person ska vara skadad, meddelar polisen angående händelsen.

Genomför kontroll

Polisen bedriver nu en omfattande arbetsinsats vid platsen.

Det är oklart om man har gripit någon, flera personer har setts springa från platsen.

– Enligt vittnesuppgifter ska det ryka från en port. Det uppges även att ett flertal personer ska lämnat den aktuella adressen eller fastigheten. Vissa avspärrningar kommer troligen att genomföras på platsen, bland annat Göteborgsvägen. 

Räddningstjänsten kontrollerar just nu samtliga lägenheter i den berörda fastigheten.

Hektisk dag

Det har varit en hektisk dag för polisen som har arbetat med flera situationer runt om i landet.

Många olyckor har inträffat i trafiken på grund av det besvärliga vädret.

Det har även brunnit på flera olika platser runt om i landet under tisdagen.

Man arbetar just nu tillsammans med räddningstjänst och ambulans med en kraftig brand som rasar i Eslöv, vilket har lett till att en väg har stängts ner.

Läs mer om branden här.

Arkivfoto: Linköping polisen

Text: Redaktionen


Jas 39 Gripen tokhyllas i USA

2025 08 10

Saabs stridsflyg Jas 39 Gripen höjs till skyarna i USA.

Det svenska stridsflygplanet Jas 39 Gripen tokhyllas.

Den amerikanska tidskriften National Interest utser det svenska stridsflyget till den verkliga vinnaren i kriget mellan Thailand och Kambodja.

”Den verkliga vinnaren”

National Interests försvarsredaktör Brandon Weichert menar att användningen av Jas 39 Gripen i konflikten mellan Thailand och Kambodja har riktat många länders uppmärksamhet mot det svenska stridsplanet.

– Saabs JAS 39 Gripen är den verkliga vinnaren i kriget mellan Thailand och Kambodja, skriver Weichert i tidningen.

Enligt tidningen spelade Gripenplanen en avgörande roll i konflikten, till Thailands fördel.

Det var dessutom första gången som svenska Gripenplan användes i strid – och resultatet imponerar på omvärlden. Thailands innehav av Gripenplan var en avgörande orsak till att de överträffade kambodjanerna i striderna som pågick den 24 till 27 juli.

– Utplaceringen av Gripen belyste inte bara Thailands framväxande flygförmåga, utan visade också på jetplanets effektivitet i ett begränsat, asymmetriskt gränskrig, menar Weichert.

Förändrat rykte

Gripens rykte har nu förändrats, enligt tidningen.

– Konflikten var Gripens första kinetiska stridsuppdrag globalt, nästan tre decennier efter introduktionen, och förändrade dess rykte från att vara en fredstida resurs för spaning till att bli en verklig, beprövad stridsplattform, skriver Brandon Weichert i den högerstämplade amerikanska tidskriften.

Intresset för att köpa Gripenplan lär nu öka, menar han, och tillägger att dessa har lägre driftskostnader än andra västerländska plan.

– JAS 39:s driftskostnader är också betydligt lägre än andra västproducerade plan, vilket gör det till ett bra val för nationer med begränsade militärbudgetar, enligt Brandon Weichert.

– Gripenplanens framgångar i Thailand och Kambodja har avsevärt ökat intresset för andra potentiella utländska köpare på den globala marknaden, tillägger han.

National Interest går så långt som att utse Jas 39 Gripen till ”den verklige vinnaren” i konflikten mellan Thailand och Kambodja.

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump går till rasande angrepp – ”Äckligt fördärvad”

2025 08 10

Donald Trump går till ursinnigt angrepp mot en person som han beskriver som ”äckligt fördärvad”.

USA:s president Donald Trump har många gånger använt minst sagt uppseendeväckande uttryck för att beskriva politiska motståndare.

Nu är Trump återigen på krigsstigen.

I en ursinnig kommentar beskriver han representanthusets tidigare talman Nancy Pelosi som en ”äckligt fördärvad människa”.

Går till hårt angrepp

Trump går till mycket grovt angrepp mot Nancy Pelosi.

Han anklagar henne och hennes man Paul Pelosi för att ha blivit rika på aktiehandel med hjälp av insiderinformation, rapporterar Newsweek.

– Skurkaktiga Nancy Pelosi och hennes mycket "intressanta" make slår varje hedgefond 2024. Med andra ord, dessa två mycket genomsnittliga "hjärnor" slår ALLA supergenier på Wall Street, tusentals av dem, dundrar Trump i ett inlägg på Truth Social.

– Allt är INSIDERINFORMATION! Är det någon som tittar på detta??? frågar sig den amerikanska presidenten.

Trumps utbrott kommer samtidigt som en lag diskuteras som skulle innebära att förbud mot aktiehandel för såväl kongressledamöter som andra högt uppsatta, folkvalda personer, inklusive presidenten.

Trump använder mycket grova ord för att beskriva Nancy Pelosi.

– Hon är en äckligt fördärvad människa, som anklagade mig två gånger, på INGA GRUNDER, och FÖRLORADE! Hur mår du nu, Nancy??? skriver Donald Trump i inlägget.

Enorm avkastning

I USA diskuteras alltså en lagstiftning som är till för att förebygga intressekonflikter hos folkvalda politiker. Donald Trump har tidigare kritiserat förslaget, medan Nancy Pelosi har uttryckt sig positivt.

Det har emellertid rapporterats av amerikanska medier att Paul Pelosis aktieaffärer 2024 resulterade i en portföljavkastning på 54 procent.

Paret uppges ha tjänat stora pengar på ”vältajmade affärer” som gjorts under Paul Pelosis namn.

Men Donald Trump anklagar alltså paret Pelosi för att ha använt sig av insiderinformation – en anklagelse som Nancy Pelosi tidigare har avfärdat.

Foto: G Skidmore

Text: Redaktionen