Explosion på jättefartyg – kopplas till Ryssland

2025 07 01

En explosion har ägt rum på en stor oljetanker som kopplas till den ryska skuggflottan.

Explosionen inträffade utanför Libyen.

Nu bogseras fartyget till Grekland, rapporterar Kyiv Independent.

– Omfattningen av skadorna ska bedömas vid ankomsten, uppger tidningen.

Maskinrummet svämmades över

TMS Tankers – ett globalt rederi- och fartygsförvaltningsföretag med huvudkontor i Aten – bekräftar att fartyget kommer att bogseras till Grekland.

– Explosionen orsakade en översvämning i maskinrummet. Orsaken till explosionen är inte klarlagd, säger en talesperson vid företaget enligt tidningen.

Ukrainas underrättelsetjänst kommenterar                 

Enligt den ukrainska säkerhetstjänsten HUR är det ett ryskkontrollerat fartyg som skadats. Oljetankern tillhör Rysslands skuggflotta, som används av Moskva för att kringgå sanktioner.

–  Explosionen inträffade efter att fartyget lämnat den libyska hamnen Zuwetina, cirka 150 kilometer nordost om libyskt territorialvatten, framhåller HUR i en kommentar till Kyiv Independent.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina

Flera mystiska explosioner

Det är oklart om Ukraina ligger bakom explosionen, men noterbart är att landets säkerhetstjänst väljer att uttala sig om händelsen.

De senaste månaderna har en rad oförklarade explosioner inträffat på oljefartyg som besökt ryska hamnar.

Ryska energitillgångar har varit prioriterade mål för ukrainska styrkor under hela Rysslands fullskaliga invasion. Den ukrainska militären har utfört flera drönarattacker mot oljeterminaler och andra mål på marken.

Explosionerna på oljefartygen indikerar att Ukraina numera även hotar Rysslands oljeexport på haven.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Foto: J. Kingma 

Text: Redaktionen


EXTREMA HOTET: ”Krig mot USA”

2025 09 29

Ett extremt allvarligt hot riktas mot USA.

USA:s president Donald Trump försöker få igenom en plan för fred i Gaza.

Samtidigt riskerar USA att bli direkt involverade i en annan, nära relaterad konflikt i Mellanöstern.

”Går i krig med USA”

Islamistdiktaturen Iran hotar med att starta krig mot USA.

Om Israel attackerar Iran igen, kommer diktaturen svara genom att även dra in USA i konflikten, hotar en företrädare för regimen, rapporterar Newsweek.

– I samma ögonblick som Israel startar ett krig kommer vi också att gå in i ett krig med USA, säger generalmajor Mohsen Rezaei, tidigare befälhavare för Irans revolutionsgarde, enligt tidningen.

Så sent som i juni utspelade sig det så kallade 12-dagarskriget mellan Israel och Iran. USA har också genomfört attacker mot iranska kärnanläggningar.

Den senaste tiden har spänningarna återigen ökat, bland annat till följd av förnyade FN-sanktioner riktade mot Irans kärnenergiprogram.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Gripen-plan till Ukraina

Ökade påtryckningar – stor oro

Samtidigt har USA ökat sina påtryckningar mot Iran.

Enligt israeliska tjänstemän har man noterat en ökande oro inom Irans ledarskikt, vilket ökar risken för konfrontation. Israel är också oroliga för att Iran tänker påskynda sitt kärnenergiprogram, vilket riskerar att leda till attacker i förebyggande syfte.

Israel uppges ha gått upp i högsta beredskap sedan FN:s sanktioner förnyades.

Den iranske generalmajoren Mohsen Rezaei menar att Iran inte är intresserade av förhandlingar som bara gynnar Israel.

– Förhandlingar som syftar till att ge Israel tid, eller att stärka dem, är oacceptabla, säger han.

Ses som legitima måltavlor

Han understryker också att militärt våld från Israel kommer att besvaras – och att man då även kommer att se Israels allierade som legitima måltavlor.

– Om vi inleder förhandlingar får militärt våld inte på något sätt användas mot Iran. I annat fall kommer vi att hämnas; inte bara mot Israel, utan också mot amerikanska mål i regionen, säger Mohsen Rezaei.

Iran yttrar alltså nya, skarpa hot mot Donald Trumps USA.

Detta samtidigt som Trump har meddelat att Israel har godkänt USA:s plan för fred i Gaza, efter måndagens möte med den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahu i Vita huset. Planen skulle innebära att israeliska styrkor drar sig tillbaka samt att gisslan i Gaza släpps.

Planen har dock ännu inte godkänts av Hamas, men Trump säger sig vara hoppfull om att även de ska säga ja.

LÄS OCKSÅ: JÄTTEATTACK: Stor prestigeförlust för Ryssland

Foto: U.S. Navy Photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Thomas Gooley resp J Owens

Text: Redaktionen


LARMET: USA stänger ner om 48 timmar

2025 09 29

Den amerikanska statsapparaten kommer att stängas ner på onsdag om republikaner och demokrater i Washington inte lyckas enas om en budget.

Förhandlingarna  mellan partierna har strandat. Republikanerna vägrar att gå med på eftergifter som Demokraterna kräver. Oppositionspartiet vill bland annat förlänga de statliga subventionerna för sjukvård, medan republikanerna vill skjuta upp större förhandlingar till senare under hösten.

Under måndagseftermiddagen ska de högsta kongressledarna från båda partierna träffa president Donald Trump för att diskutera situationen, rapporterar Politico.

Om parterna inte enas innan onsdag kommer den amerikanska statsapparaten att stängas ner.

Sju miljarder dollar i veckan

En nedstängning av regeringen kommer leda till massuppsägningar inom offentlig sektor. Vita huset har varnat för att tusentals anställda kan bli permanent av med sina jobb.

Dessutom är en nedstängning väldigt dyrt för statskassan.

Gregory Daco, chefekonom på konsultbolaget EY-Parthenon, uppskattar att det kommer kosta USA cirka sju miljarder dollar per vecka.

Draco varnar också för att en nedstängning skulle kunna undergräva konsumenters och investerares förtroende för den redan svajiga amerikanska ekonomin.

– En nedstängning av statliga verksamheter vid denna ekonomiska tidpunkt utgör en större risk än när ekonomin går på högvarv, säger han till CBS News.

LÄS MER: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Hänt förut

Den amerikanska statsapparaten har stängts ner vid tidigare tillfällen.

Under Trumps första mandatperiod låg den nere i 35 dagar – den längsta nedstängningen i USA:s historia. Under perioden permitterades 800 000 offentligt anställda från sina jobb.

LÄS OCKSÅ: USA väljs över Europa – svänger ordentligt

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen