Explosion av smitta i världens näst folkrikaste land

2022 01 30

I dag måndag har 180 000 nya smittfall registrerats i Indien och det är 20 gånger fler än för två veckor sedan.

Smittspridningen formligen exploderar i världens näst folkrikaste land.

Intensiv ökningsfas

– Det är troligt att Indien drabbas av en explosiv ökning avseende dagliga smittfall men den intensiva ökningsfasen blir relativt kortvarig, uppger Cambridgeprofessorn Paul Kattuman enligt Economic Times.

Oron är stor för hur landet ska klara av ökningen.

En halv miljon dödsfall

Indien har redan drabbats av 484 000 dödsfall och 36 miljoner indier har smittats så här långt i pandemin. Samtidigt har landets vaccinationskampanj gått betydligt bättre än i många andra länder. 45 procent av befolkningen har fått två doser och ytterligare 18 procent har fått sin första dos, enligt Our World in Data.

Nya restriktioner

Nu inleder landet vaccineringen av den tredje dosen till utvalda riskgrupper men många väntas få dosen för sent då omikronvarianten nu sveper över landet.

För att motverka smittspridningen införs nu begränsat besöksantal för restauranger och barer och begränsade öppettider. Vissa distrikt har även stängt skolor och biografer och infört maxtak för folksamlingar.

Val i fem delstater

I februari och mars går fem olika delstater till val runt om i Indien och valkampanjen med tillhörande massmöten är i full gång. De politiska stormötena väntas leda till omfattande smittspridning då tiotusentals deltagare utan munskydd deltar, rapporterar Al Jazeera.

Delstaterna är Uttar Pradesh, Punjab, Uttarakhand, Goa och Manipur.

Hårt drabbat

Likheterna är stora med förra årets valkampanj som bidrog till att deltavarianten snabbt spred sig och gjorde Indien till ett av världen hårdast drabbade länder.

Utan munskydd

Premiärminister Nrendra Modi var en av politikerna som kampanjade inför väldiga folkhav utan munskydd vilket bidrog till pandemivågen. Indiens svaga sjukvårdssystem klarade inte av alla nya sjukdomsfall och anhöriga jagade desperat efter syrgas runt om i landet.

Experter varnar

Skräckscenerna spreds i media världen över och oron är nu stor för att samma sak riskerar att upprepas. Bland ljuspunkterna är att den nya vågen, precis som i Europa, tycks leda till färre dödsfall och fler asymtomatiska smittfall men experter varnar för att ta för lätt på uppgifterna.

Mumbai hård drabbat

Antalet sjukvårdade ökar snabbt och sjukvårdspersonal har ombetts att förkorta sina vinterledigheter i flera delstater.

Indiens finanscenter Mumbai är en av de hårt drabbade storstäderna.

Foto: S. Hudkar


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 22

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen