4 sep 2026

Experter sågar överenskommelse om Svarta havet – ”Absolut inget att fira”

2025 03 25

Överenskommelsen om vapenvila i Svarta havet är absolut ingenting att fira, menar vissa experter, samtidigt som Kreml ställer nya krav.

På sena tisdagseftermiddagen kom besked om att Ryssland och Ukraina kommit överens om en vapenvila i Svarta havet.

Men Ryssland förtydligar att vapenvilan inte börjar gälla förrän vissa krav har uppfyllts.

Samtidigt sågas överenskommelsen av vissa experter.

”Missar poängen helt”

En av dem som är kritiska är den amerikanskfödda brittiska finansmannen Sir Bill Browder, som har blivit en aktivist mot Putins Ryssland efter att han själv deporterades från Ryssland 2005, rapporterar Sky News.

Han menar att de som välkomnar tisdagens överenskommelse ”missar poängen helt”.

– Ryssland kan fortsätta att slå till mot civila mål som sjukhus, skolor och flerbostadshus och jag är säker på att de kommer att göra det. Och genom att få denna eftergift räddas Rysslands oljeraffinaderier som är en av nyckelmotorerna för finansieringen av deras krig, säger Browder, enligt kanalen.

Dessutom ingår det i överenskommelsen att vissa sanktioner mot Rysslands lyfts.

– Det är knappast ett lämpligt svar på ett land som har dödat tiotusentals oskyldiga ukrainare och gjort skada för en biljon dollar. Det finns absolut inget att fira här, säger Browder.

”Ryssland kommer att tjäna pengar”

Samtidigt menar TV2:s korrespondent Claus Borg Reinholdt att avtalet är en ”stor seger för ryssarna”, för att sanktioner mot delar av ryska transporter tas bort.

Dessutom innebär överenskommelsen att Rysslands jordbruksbank Rosselkhozbank måste kopplas till betalsystemet Swift igen, vilket är viktigt för ryssarna.

– Ryssland kommer att kunna tjäna pengar, och Ukraina kommer faktiskt inte få ut något väsentligt av avtalet, menar Reinholdt.

Volodymyr Zelenskyj har dock kallat avtalet ett steg i rätt riktning.

Samtidigt meddelar emellertid Ryssland att överenskommelsen inte börjar gälla förrän USA:s sanktioner har lyfts mot den tidigare nämnda banken, som alltså också ska återanslutas till Swift.

Kreml kräver alltså att detta sker innan avtalet om vapenvila i Svarta havet börjar gälla, enligt ett pressmeddelande.

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 25

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


24 sep 26

Chocksänkning för Vänsterpartiet

2026 09 25

Vänsterpartiets chans att ingå i nästa regering har minskat dramatiskt.

Det visar odds från flera spelsajter.

Enligt de senaste oddsen har V:s regeringschanser sjunkit kraftigt. Hos speljätten Kalshi har sannolikheten för att V får ministerposter minskat från 26 till 15 procent, rapporterar TV4.

Det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till Vänsterpartiet, pekas ut som en bidragande faktor.

– Den här sortens marknader är känsliga för externa händelser. Så det är klart att en händelse som misstankarna i Borlänge slår igenom väldigt tydligt, säger Magnus Adenskog, doktor i statskunskap och affilierad forskare vid Lunds Universitet, till TV4.

Samtidigt betonar Adenskog att oddsutvecklingen även påverkas av externa faktorer, som opinionsundersökningar.

Han jämför med hur oddsen på att Liberalerna skulle klara riksdagsspärren påverkades när partiet ökade i flera mätningar inför valet. 

– Samma sak tror jag gäller Vänsterpartiets regeringschanser. Den marknaden kommer också vara väldigt händelsedriven.

Nytt misstänkt valfusk

Vänsterpartiets regeringschanser riskerar att försämras ytterligare efter nya misstankar om valfusk.

På torsdagskvällen har Stockholms stad polisanmält misstänkt otillbörligt verkande vid val kopplat till Vänsterpartiets kampanj i Järva.

Anmälan har gjorts efter uppgifter som framkommit i en ledartext i Svenska Dagbladet. Där återges vittnesmål från flera röstmottagare i området. 

– Kaos, klanröstning, förkryssade valsedlar som smugglas in i valställen och väljare som får instruktioner via telefon. Vittnesmålen från röstmottagarna i Järva är skakande – och handlar återigen om Vänsterpartiet, skriver SvD:s ledarskribent Peter Wennblad.

Vänsterpartiet slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det här är en insinuant ledartext med anonyma källor och som spelar på rasistiska idéer, säger V:s partisekreterare Maria Forsberg till Aftonbladet.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Bekräftar anmälan

Eva Debels, chef för valkansliet i Stockholms stad, bekräftar att en polisanmälan har gjorts med anledning av uppgifterna i ledartexten.

– Vi fick rapporter om att de förekom förkryssade valsedlar och att det också lagts förkryssade valsedlar i valsedelsställen. Det är inte bra för valsystemet att valsedlar sprids på det här sättet, säger hon till P4 Stockholm.

Läs också: Kreml överväger: Flytta från Moskva 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen