Experten varnar för smittspridning – ”Bryr sig inte om att vaccinera”

2025 05 14

Statsepidemiologen Magnus Gisslén slår larm om ökad spridning av ett smittsamt virus till följd av vaccinskepsis.

När spridningen av smittsamma virus ska stoppas är det ofta väldigt viktigt att alla vaccinerar sig.

Den senaste tiden har spridningen av ett väldigt smittsamt virus dock ökat bland annat i Europa.

”Bryr sig inte om att vaccinera”

Det handlar om mässlingen, en virussjukdom som de flesta svenskar är vaccinerade mot eftersom den ingår i vaccinationsprogrammet.

Men på flera håll runt om i världen, bland annat i Europa och USA, har det skett flera utbrott av smittan på senare tid. Även i Sverige ökar fallen.

Magnus Gisslén menar att vaccinationsskepsis kan vara en bidragande orsak, rapporterar TV4.

Trots att vaccinet är mycket säkert är det många som tror på konspirationsteorier, samtidigt som de inte förstår allvaret.

– Man har aldrig sett att barn blir svårt sjuka och dör av det, man tänker att det här inte är så farligt och då bryr man sig inte om att vaccinera, säger Magnus Gisslén till kanalen.

Amerikansk läkare varnar

Läkare har nyligen slagit larm om att flockimmuniteten mot mässlingen snart kan vara borta, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Varningen kommer efter att USA haft det största utbrottet av mässling på ett kvarts sekel.

– Vi lever i en värld av post-flockimmunitet. Jag tror att mässlingsutbrottet bevisar det, säger Dr. Paul Offit, expert på infektionssjukdomar och immunologi på Children's Hospital of Philadelphia, till The Guardian.

Det är dock inte bara USA som har problem, utan även Europa.

Antalet fall av mässling tiodubblades i Europa under 2024 jämfört med 2023, enligt siffror från ECDC och WHO. 87 procent av fallen rapporterades i Rumänien.

Men även i Sverige har fallen alltså ökat, även om det alltjämt är så att de flesta svenskar vaccineras mot mässlingen.

– I Sverige har vi 20 till 50 fall per år, och de allra flesta är ovaccinerade som har fått infektioner när de varit ute och rest, säger Magnus Gisslén till kanalen.

Foto: Mufid Majnun

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera ryska helikoptrar totalförstörda

2025 06 28

Ukraina har enligt uppgifter förstört ryska helikoptrar.

Det är inte länge sedan Ukraina lyckades skada och förstöra flera ryska bombplan i en välplanerad attack.

Nu kommer uppgifter om att landets säkerhetstjänst har förstört flera ryska helikoptrar.

Detta med hjälp av drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Helikoptrar totalförstörda

Drönare från Ukrainas säkerhetstjänst SBU slog till mot det militära flygfältet Kirovske på den ockuperade delen av Krym natten till lördagen, uppger SBU.

Totalt ska tre ryska helikoptrar ha träffats.

Attacken förstörde attackhelikoptrarna Mi-8, Mi-26 och Mi-28 samt ett Pantsyr-S1 självgående luftvärnsrobot- och vapensystem, enligt SBU:s uppgifter.

Även flygplan

I takt med att Ryssland intensifierar flygattackerna mot Ukraina och antalet civila dödsoffer stiger, har Ukraina också trappat upp sina drönarattacker på ryskt territorium och ockuperade områden.

Så sent som igår slog ukrainska drönare till mot fyra Su-34 stridsflygplan på Marinovka-flygfältet i ryska Volgograd Oblast, enligt militären.

Kemiska vapen

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska soldater fortsätter att använda sig av kemiska vapen vid frontlinjen i Ukraina.

– Ryssland fortsätter att använda kemiska vapen mot ukrainska styrkor och civila i direkt strid med konventionen om kemiska vapen (CWC), som Ryssland har undertecknat, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Förbjudna ämnen

Det ukrainska centret för strategisk kommunikation och informationssäkerhet rapporterade den 27 juni att ukrainska styrkor registrerade 888 fall av ryska styrkor som använde kemiska vapen i maj 2025, inklusive i granater.

– Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW) publicerade den 26 juni en rapport som bekräftar att tester av miljöprover tyder på att ryska styrkor använde en FPV-drönare utrustad med granater som innehöll ämnen som är förbjudna i modern krigföring enligt CWC, mot ukrainska styrkor nära den administrativa gränsen för Donetsk-Dnipropetrovsk Oblast i juni 2025.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Tusentals svenskar lever i rädsla – uppmanas söka hjälp

2025 06 28

Tusentals svenskar är rädda helt i onödan.

Många människor lider av irrationella rädslor.

Det kallas för fobier, och många är så allvarligt drabbade att det begränsar deras vardag.

Att bota en fobi anses dock inte vara så svårt – även om det kan kännas så.

Här är de vanligaste fobierna

Det finns några fobier som är vanligare än andra, rapporterar GP.

Runt fem procent av Sveriges befolkning lider av någon fobi.

Vanligast är att ha fobi för smitta, att flyga, blod och sprutor, och trånga utrymmen, uppger psykologen Jeremy Ray som är verksam vid Göteborgs Universitet, enligt tidningen.

En fobi är någonting mer än bara vanlig rädsla. Fobier påverkar människors liv på riktigt.

Rädslan beskrivs som irrationell.

– Det är inte rimligt hur rädd man blir och man är medveten om att det är orimligt. Det kan finnas en logik i att vara rädd men inte så mycket, säger Jeremy Ray till tidningen.

Social ångest vanligt

Vissa fobier har större påverkan på vardagslivet än andra.

Psykologen Fingal Bruhn sade till SR att den vanligaste fobin, eller i alla fall den fobi som han behandlar flest människor för, är en form av ångest inför sociala situationer.

– Den vanligaste fobin som vi behandlar, det är faktiskt social fobi, eller social ångest som vi också kallar det. Och det kan vara väldigt begränsande, sade Fingal Bruhn till radiokanalen förra året.

Social fobi kan påverka ens liv i mycket hög utsträckning, eftersom man då har fobi för något som man inte kan undvika.

– På något sätt så är det lite paradoxalt med de här djurfobierna, som till exempel spindlar och ormar, att vi kan vara extremt rädda för dem, alltså väldigt stark fobi, men det behöver inte nödvändigtvis begränsa oss så himla mycket i vardagen, beroende på var vi bor och vad vi har för intressen, säger han.

Social fobi kan däremot vara väldigt begränsande.

Det kan dock hjälpa att utsätta sig för sin fobi lite i taget för att successivt bli av med rädslan.

Går att bota

Social fobi kan vara extra svårt, men även andra fobier kan ha stor påverkan på vardagen.

Vanliga fobier är bland annat höjdskräck, torgskräck, cellskräck och hypokondri, alltså rädslan för att drabbas av en allvarlig sjukdom.

Fobier är dock ganska lätta att bota genom bland annat KBT, säger Jeremy Ray till GP.

– Det är en av de mest framgångsrika och lättaste behandlingsformerna. Det är lätt att få hjälp att bli botad, säger han till tidningen.

Foto: Alexandra Gorn

Text: Redaktionen