18 februari 2026

Expert varnar – USA kan lämna Nato

2024 05 18

Donald Trumps tidigare rådgivare varnar för vad som kan ske om han vinner valet.

Finland och Sverige är Natos senaste tillskott och den västerländska försvarsorganisationen bedöms vara av stor vikt för att säkerställa säkerheten för flera länder.

USA ses som den mäktigaste medlemmen och har mycket makt och kontroll på grund av landets ekonomiska och militära inflytande.

Nu varnar Donald Trumps tidigare rådgivare för att USA kan lämna Nato om Trump blir president.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Vore katastrofalt”

Det är John Bolton, som var rådgivare åt Donald Trump under en längre tid innan han fick sparken år 2019, som utfärdar varningen.

Bolton menar att om Trump blir omvald så kan han ta beslutet att lämna försvarsorganisationen.

– Jag tror att det skulle vara ett katastrofalt misstag för USA, säger han till Aftonbladet.

Nämner Sverige

Bolton understryker vidare att det skulle innebära en chock för USA:s allierade om beslutet togs, men att det absolut inte är någon omöjlighet.

– Och sedan också uppenbarligen med Sverige och Finland som nu går med i Nato efter mer än 75 år av neutralitet. Att USA då går ur, det är tanklöst.

Skulle innebära förändring

Det råder hårda vindar inför det amerikanska valet där Joe Biden och Donald Trump på nytt står på varsin sida.

En annan som har uttryckt sig om Trumps förhållningssätt till Nato är USA:s tidigare Natoambassadör Ivo Daalder.

– Ett val av Trump skulle innebära en grundläggande förändring för Nato, oavsett om han beslutar sig för att lämna Nato eller inte, har han skrivit i Politico.

Är välkänt

Trumps inställning till Nato beskrivs vidare som välkänd.

– Trumps fientliga inställning till Nato, ja, till alla USA:s säkerhetsallianser runt om i världen, är välkänd. När han ställde upp i presidentvalet för första gången utropade han ofta att Nato ”är föråldrat”, och när han väl tillträdde hotade han upprepade gånger att dra sig ur Nato.

Debattklimatet i USA blir allt hetare och mer intensivt inför det kommande valet, som tar plats i november.

Foto: J. Owens

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


”Det är slutdaltat” – stenhård lag införs i Sverige

2026 02 25

Tidöpartierna föreslår nu ännu hårdare regler.

Beskedet kommer på onsdagseftermiddagen.

Regeringen och Sverigedemokraterna föreslår nu att ännu hårdare regler ska införas i Sverige.

Fler utländska medborgare som begår brott i landet ska dömas till utvisning, rapporterar Aftonbladet.

Stenhårda regler

I dagsläget kan utvisning dömas ut vid minst sex månaders fängelse.

Men regeringen och SD vill nu att en utländsk medborgare ska kunna dömas till utvisning vid brott som ger minst en månads fängelse.

– Sverige har hittills hanterat kriminella med silkesvantar men de silkesvantarna ska nu plockas av, säger Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling enligt tidningen.

“Det är slutdaltat”

Migrationsminister Johan Forssell (M) menar att de nya reglerna i praktiken kommer att innebära en “avsevärd ökning” av utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige.

Uppskattningsvis kommer det att leda till 3 000 utvisningar till år, från 500.

I och med skärpningen ska det bli svårare för kriminella i Sverige att begå upprepade brott, menar migrationsministern.

– Det är helt enkelt slutdaltat. Jag bedömer att Sverige med det här regelverket kommer att få de tuffaste reglerna i Norden, säger han.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

“Ska bli en självklarhet”

Tidöpartiernas nya förslag utgör en fortsättning av den tuffare migrationspolitiken.

– Sverigedemokraterna och regeringen lägger nu fram lagförslag som tydligt markerar att utvisning inte längre ska vara ett undantag utan en självklarhet, kommenterar Sverigedemokraterna på X.

– Åklagare blir skyldiga att yrka på utvisning och alla brott med högre straff än böter blir utvisningsgrundande.

Ingen kommentar ännu

Det ska enligt Tidöpartierna även rensas upp bland de undantag som görs enligt dagens lagstiftning.

Oppositionen har ännu inte kommenterat det nya lagförslaget.

Advokatsamfundet har dock tidigare riktat kritik mot tuffare regler.

– Utvisning kan onekligen innebära ett mycket stort men för den som utvisas. Det är enligt Advokatsamfundet oskäligt att inte ta hänsyn till ett sådant men vid påföljdsbestämningen.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen