Expert varnar för tung smäll för alla som tankar bilen

2024 04 13

Oljepriset kan vara på väg att rusa rejält.

Det pågående kriget i Mellanöstern har bidragit till instabilitet på oljemarknaden.

När nu Iran bedöms vara nära att attackera Israel höjs spänningarna ytterligare.

Oljepriset har stigit ordentligt under den senaste tiden, och nu varnar konsultföretaget Rapidan Energy för att priset kan komma att rusa framöver.

Det rapporterar CNBC.

Har redan stigit

Bara sedan årsskiftet har priset på Brentolja stigit med 17 procent.

Ett fat handlas nu för 90 dollar, det högsta priset sedan sommaren 2022.

Det bedöms i huvudsak vara de stora oroligheterna i Mellanöstern som bidrar till prisökningen, men även attackerna mot ryska oljeraffinaderier spelar in.

Varnar för 100 dollar

Konsultföretaget Rapidan Energy varnar nu för att oljepriset kan rusa till 100 dollar per fat, och under vissa omständigheter ännu högre än så.

Det förklarar företagstoppen Bob McNally.

– Terminspriset på Brentolja kan stiga till 100 dollar per fat om Iran direkt angriper Israel, enligt Bob McNally, VD för Rapidan Energy och tidigare högt uppsatt energitjänsteman i Bushadministrationen, framhåller CNBC.

– Om upptrappningen leder till en störning i Hormuzsundet, en viktig handelsväg för olja, kan priserna stiga till 120 eller 130 dollar per fat.

Stark påverkan

Priset på råolja har en direkt påverkan på bensinpriserna, vilket innebär att det kan bli dyrare vid bensinmackarna framöver.

– Priserna på bensin och diesel bestäms baserat på internationellt oljepris, världsmarknadspris för bensin eller diesel, dollarkurs, skatter, transportkostnader, lagerkostnader och lokal konkurrens, förklarar Shell.

Påverkas av oro

Just politisk oro är en av de faktorer som påverkar oljepriset allra mest.

– Råolja handlas på råvarubörser runt om i världen och priset styrs av tillgång och efterfrågan. Politisk oro eller naturkatastrofer i oljeproducerande länder är faktorer som kan minska utbudet och därmed påverka priset. 

– Efterfrågan styrs av den ekonomiska utvecklingen i tillväxtmarknader och konjunkturläget i de större ekonomierna.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Europeisk stad erbjuder gratis boende

2025 06 21

En stad i Tyskland är i behov av nya invånare.

Många städer runt om i världen lider av dramatiska minskningar i befolkning.

Människor lämnar städerna som får problem med ekonomin, och flera städer satsar på olika typer av initiativ för att locka nya invånare.

En stad i Tyskland gör nu just det – genom att erbjuda gratis boende, rapporterar CNN.

Gratis boende

Eisenhüttenstadt, som ligger på gränsen till Polen cirka 60 mil från den tyska huvudstaden Berlin, erbjuder en 14-dagars provvistelse för potentiella nya invånare.

Följande framgår av ett uttalande från kommunstyrelsen:

– Projektet riktar sig till alla som är intresserade av att flytta till Eisenhüttenstadt -- till exempel pendlare, personer som är intresserade av att återvända till staden, kvalificerade arbetare eller egenföretagare som vill ha ett miljöombyte.

“Utvalda deltagare”

Utvalda deltagare kommer att bo gratis i en möblerad lägenhet från 6-20 september som en del av ett ”innovativt invandringsprojekt” som heter ”Make Plans Now”.

För att hjälpa deltagarna att få en känsla för staden kommer kommunen att anordna ett antal aktiviteter, bland annat en rundtur, en fabriksvisning och olika utflykter.

Kommunen kommer också att uppmuntra deltagarna att stanna kvar permanent genom att lokala företag erbjuder praktikplatser samt jobb- och intervjumöjligheter.

Liknande problem

En annan stad i Östtyskland som har liknande problem är Guben i Brandenburg.

Även där tas initiativ för att försöka locka folk.

– Det är inga problem att hitta prisvärda bostäder, det finns inga trafikstockningar, det finns ingen rusningstid och jag har aldrig haft problem med att hitta en parkeringsplats, säger en invånare som tyska DW har pratat med.

Många städer

Guben och Eisenhüttenstadt är bara två av hundratals industriorter och städer i det forna öst som genomgick stora demografiska förändringar efter den tyska återföreningen 1990. 

Sjunkande födelsetal, utflyttningen av främst unga människor till de västra delstaterna och den ökande förväntade livslängden har påskyndat de demografiska problemen.

Foto: K. Woblick

Text: Redaktionen


Kremls besked till omvärlden – “Enda chansen att undvika katastrof”

2025 06 21

Rysslands toppskikt har ett tydligt meddelande till Ukraina och omvärlden.

Ryssland fortsätter sitt anfallskrig i Ukraina.

Rörelserna på frontlinjen är mycket begränsade och det är i nuläget mycket lite som pekar på att Ryssland eller Ukraina skulle göra några större framsteg inom en nära framtid.

Samtidigt dör soldater varje dag och missiler och drönare riktas mot ukrainska städer som Kyiv, Kharkiv och Odessa.

Nu kommer Kreml med ett besked till Ukraina och omvärlden – det finns bara ett sätt att “undvika katastrof”.

Kremls besked

Rysslands ständiga representant i FN, Vasily Nebenzya, säger att förhandlingar måste inledas omgående.

Endast en omedelbar start av konstruktiva förhandlingar med Ryssland kan rädda Ukraina från “total katastrof”, menar han.

– Det enda som kan rädda Ukraina från en total katastrof är att omedelbart inleda konstruktiva och realistiska förhandlingar, säger han enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi föreslår att nästa runda hålls i Istanbul efter den 22 juni.

Tackar USA

Trump-administrationen har sedan valvinsten försökt få till stånd ett fredsavtal mellan länderna.

Vasily Nebenzya passar på att tacka den amerikanska sidan för vad han beskriver som “stöd för direkt dialog mellan Moskva och Kyiv”.

Läs mer: Trumps missnöje – “Får aldrig Nobelpriset”

“Är en nation”

Vladimir Putin har i dagarna hävdat att ryssar och ukrainare är en nation och att hela Ukraina i praktiken är ryskt, “som ett led i ansträngningarna att rättfärdiga sin fortsatta erövring av Ukraina”.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Svarade på fråga

Putin svarade på en fråga efter sitt tal vid St Petersburg International Economic Forum den 20 juni om varför ryska styrkor rycker fram utanför de territorier i Ukraina som Ryssland olagligt har annekterat, och hävdade att han anser att det ryska och ukrainska folket är ”ett folk i verkligheten”.

– Putin har upprepade gånger visat att han inte betraktar Ukraina som en självständig stat med en egen historia, identitet och kultur som är skild från Ryssland, uppger ISW.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen