Ex-president död i olycka

2024 02 07

Chiles tidigare president Sebastián Piñera har dött efter en olycka i Lake Ranco.

Det uppger Reuters.

Två mandatperioder

Pinera ledde Chile under två mandatperioder.

Han var en framgångsrik affärsman. Han övervakade snabb ekonomisk tillväxt och en brant nedgång i arbetslösheten under sitt första presidentskap 2010 till 2014.’

Detta vid en tidpunkt då många av Chiles handelspartners stod inför en kraftigt långsammare tillväxt.

– Hans andra presidentskap från 2018 till 2022 präglades av våldsamma protester mot ojämlikhet som ledde till anklagelser om kränkningar av mänskliga rättigheter och slutade med att regeringen lovade att utarbeta en ny konstitution.

En av Pineras första höjdpunkter som president inträffade 2010.

Det var vid räddningen av 33 gruvarbetare som var fångade under Atacamaöknen.

Händelsen blev en global mediasensation och blev föremål för en film några år senare

Det här har hänt

– Inrikesminister Carolina Toha bekräftade döden av den 74-årige före detta presidenten, som innehade ämbetet från 2010 till 2014 och från 2018 till 2022, uppger Reuters.

Pinera dog i en helikopterkrasch i södra landet under tisdagen.

Dödsfallet har lämnat landet i sorg och föranlett ett flöde av kondoleanser från latinamerikanska ledare.

– Tre andra passagerare överlevde helikopterkraschen i den södra staden Lago Ranco. Pineras kropp har återfunnits, uppger tidningen.

Stor aktieägare

Pinera var en Harvard-utbildad ekonom som gjorde sin förmögenhet på att introducera kreditkort i Chile på 1980-talet.

– Han var också en stor aktieägare i flaggskeppsflygbolaget tidigare känt som LAN, det lokala fotbollslaget Colo-Colo och en TV-station.

Han sålde dock de flesta av dessa innehav när han tog över presidentposten 2010.

– Från och med i år var han rankad 1 176 på Forbes globala lista över rika, med ett nettovärde på 2,7 miljarder dollar, uppger Reuters.

Oklart

Vad som föranledde olyckan är ännu oklart.

Lika så när begravningen av den tidigare presidenten kommer att hållas.

Foto: Government of Chile


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen