Evakuering pågår på Island – utlyser nödläge

2023 11 11

Det råder nu mycket stor oro på Island.

Som bekant sker vulkanutbrott på Island med jämna mellanrum.

Under den senaste tiden har man oroat sig för att ett nytt stort utbrott kan vara på väg att ske.

Bara under det senaste dygnet har över 800 mindre jordskalv skett, seismisk aktivitet som pekar på att ett utbrott kan vara nära.

Det rapporterar TV4.

Människor evakueras

Man har nu påbörjat evakueringar på håll, lokalbefolkningen har varnats och invånare i Grindavik sydväst om den isländska huvudstaden fått lämna sina hem.

Magman har bildat en tunnel upp mot ytan och man förbereder sig på ett utbrott.

– Jordskalven kan bli större än de vi sett hittills och den här kedjan av händelser kan leda till ett vulkanutbrott, meddelas i ett uttalande från isländska myndigheter.

Utlyser nödläge

Island har utlyst nödläge med anledning av situationen, och jordskalven har ökat kraftigt i de sydvästra delarna av landet.

Det råder osäkerheter när och i vilken omfattning ett utbrott kan komma att ske, men isländska myndigheter är redo för en sådan händelse.

Har tid att reagera

Under gårdagen stängde man den kända turistattraktionen Blå lagunen och gäster vid närliggande hotell gav sig av mitt i natten.

Den isländska myndigheten för civil säkerhet understryker dock att det inte finns någon anledning till panik.

– Behåll lugnet, för vi har gott om tid på oss att reagera. Det finns ingen omedelbar fara överhängande, evakueringen är i första hand förebyggande med säkerheten för alla invånare i Grindavík som huvudsyfte.

Mer magma

Island är en av de mest aktiva områdena i världen när det kommer till vulkaner, och i landet finns omkring 30 aktiva vulkaniska platser.

– Betydande förändringar har skett i den seismiska aktiviteten. Mängden magma som är inblandad är betydligt större än vad som observerades i de största magmaintrusionerna i samband med utbrotten vid Fagradalsfjall, fortsätter isländska myndigheter.

Foto: S. Schmitt

Text: Redaktionen


15nov2025

Glädjebesked för alla som laddar bilen – nyhet på gång

2025 11 15

Energijätten Shell har utvecklat en ny produkt till bilar som drivs med el.

Det handlar om en ny kylvätska till batterierna i eldrivna bilar.

Den nyutvecklade kylvätskan ska, enligt ett uttalande från Shell, innebära en stor förkortning av den tid det tar att ladda upp batteriet i elbilarna.

– Förmågan hos vår Shell EV-Plus Thermal Fluid att helt ersätta traditionella glykolbaserade kylvätskor och arbeta med befintlig hårdvara är en gamechanger, säger Shells chefsingenjör Robert Mainwaring, i ett uttalande.

Under tio minuter

Företaget hävdar att den nya kylarprodukten kommer kunna snabba upp laddningen i elbilarna, vilket skulle underlätta ägandet.

– Den nya produkten öppnar dörren för laddning upp till 80 procents kapacitet på mindre än tio minuter genom direktkontakt mellan battericellerna och den dielektriska vätskan.

Shell påstår också att den nya kylarvätskan kommer att minska antalet komponenter som behövs för att kyla bilens elektriska drivlina, vilket i sin tur kan göra elbilar effektivare och billigare att köra i framtiden.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Ny elbilspremie i Sverige

Den svenska regeringen gick i somras fram med en klimatplan som bland annat innehöll en ny elbilspremie.

Förslaget innebar att hushåll med låg inkomst på landsbygden skulle kunna få 54 000 kronor för att köpa en elbil.

Men förslaget stoppades av EU.

Ett nytt förslag ska nu tas fram.

– Det är extremt tajt med tid – och en stor utmaning att vara redo trots att själva beslutet ännu inte är på plats, uppger Naturvårdsverkets chef för klimatanalysenheten Sara Almqvist, till Borås Tidning.

Det nya förslaget

Det nya förslaget håller på att ta form, men enligt tidningen kommer den huvudsakliga elbilspremien bli högst 46 800 kronor per fordon, till skillnad från tidigare föreslagna 54 000.

Hushåll i glesbygd med lägre inkomster ska dock kunna få ett starttillägg på 18 000 kronor.

– Vi får hoppas att EU inte kommer med allt för stora ändringar i det uppdaterade förslaget, säger Sara Almqvist.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: Precious Madubuike

Text: Redaktionen


15nov2025

Viktig uppmaning till alla med Gmail – kontot kan raderas

2025 11 15

Google kommer att ta bort många Gmail-konton framöver och uppmanar därför sina användare att agera.

Google har tidigare annonserat att man framöver kommer ta bort inaktiva Gmail-konton, vilket gör att många användare riskerar att få sina konton raderade permanent.

Användare som inte loggat in på sin Gmail under de senaste två åren riskerar nu att kontot stängs ner.

Har med säkerhet att göra

Regelbundna inloggningar krävs hos många onlinetjänster, för att man ska få behålla kontot.

Tidigare har Google inte haft någon sådan reglering, men det har nu införts.

Anledningen bakom Googles förändring är att oanvända konton innebär en säkerhetsrisk.

– Människor vill att de produkter och tjänster de använder online ska vara säkra och skyddade. Därför har vi investerat i teknik och verktyg för att skydda våra användare från säkerhetshot, som skräppost, nätfiske och kontokapning, uppger Google.

Men de verktygen räcker inte för att säkerställa säkerheten, menar techföretaget.

– Även med dessa skydd är det mer sannolikt att ett konto äventyras om det inte har använts under en längre tid.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Tio gånger vanligare

Google framhåller att säkerheten oftast är mycket lägre på oanvända konton och det innebär stora risker för kontots innehavare.

Exempelvis är tvåstegsverifiering aktiverad tio gånger så ofta hos aktiva användare, i jämförelse med de konton som står oanvända.

 – Det betyder att dessa konton ofta är sårbara, och kan bland annat användas till identitetsstöld, uppger techjätten.

Håll igång kontot

Det finns flera sätt att undvika att kontot raderas, utöver att man måste logga in på Gmail minst vartannat år.

Det går också bra att:

- Använda Google Drive

- Titta på en YouTube-video som inloggad

- Ladda ner en app från Google Play Butik

- Logga in med Google för att få åtkomst till en app eller tjänst från tredje part

- Använda en prenumeration som konfigurerats via Google-kontot

Källa: Google

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: J. Morgan

Text: Redaktionen