Evakuering nära skola – stor insats

2023 04 26

Boende i närheten av en gymnasieskola har evakuerats efter ett misstänkt bombhot.

Ett 50-tal personer har evakuerats från sina bostäder i närheten av en gymnasieskola i Jönköping.

Detta efter att polis och räddningstjänst larmats till en bostadsområde efter hot om en sprängladdning.

Flera polispatruller är på plats och avspärrningar har upprättats för att hålla folk på behörigt avstånd.

– Vi håller på att jobba med ett ärende på platsen just nu och har ett stort antal resurser i området. Jag vill inte gå in på i nuläget vad det rör sig om för typ av ärende, säger Dennis Johansson Strömberg, presstalesperson på polisen, till Jönköpings-Posten.

Återhållsamma med information

Polisen har varit mycket återhållsamma med information angående situationen.

Ingen person ska vara fysiskt skadad.

– Polisen arbetar vidare med informationsinhämtning för vidare bedömning av ärendet. Avspärrningar har upprättats för att obehöriga ska hålla avstånd. Polisen fotodokumenterar platsen, framhåller polisen.

Ingen misstänkt

I nuläget rubriceras händelsen som grovt olaga hot, det finns ingen misstänkt ännu.

– Vi har inte hittat någonting eller hört något om att hotet ska realiseras, ingen har heller kommit till skada, säger polisens presstalesperson Dennis Johansson Strömberg enligt SVT.

Farligt föremål i Borlänge

Ytterligare en stor polisinsats ägde rum under tisdagseftermiddagen i Borlänge.

Detta på grund av ett misstänkt farligt föremål i de centrala delarna av staden.

– Ett område kring föremålet spärrades av under en period och ett flertal utredningsåtgärder vidtogs, bland annat kopplades det nationella bombskyddet in. Föremålet visade sig vara skarpt men är nu hanterat och utgör inte längre någon fara för allmänheten, förklarar polisen.

Två gripna

Ingen person kom till skada under händelsen och två personer kunde gripas.

– Två personer har gripits med anledning av händelsen. I nuläget är en förundersökning inledd på försök till allmänfarlig ödeläggelse och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, framhåller polisen.

Foto: Polisen Göteborg City FB

Text: Redaktionen


9 jul 26 använd bara en gång

Svenskar fast i Medelhavet – stridsflyg har kraschat

2026 07 10

Svenskar är strandade på en semesterö.

Hundratals resenärer har fått sina flyg stoppade från den grekiska semesterön Zakynthos.

Detta efter att ett grekiskt F16-plan kraschlandat på flygplatsens landningsbana, rapporterar grekiska Proto Thema.

Stridsflygplan har kraschat

Olyckan inträffade när ett grekiskt F16-stridsflygplan var ute på en träningsflygning.

Enligt det grekiska flygvapnet fick planet tekniska problem och tvingades nödlanda på Zakynthos flygplats.

Det grekiska flygvapnet uppger att piloten klarat sig utan skador.

– Piloten är vid god hälsa och orsaken till händelsen utreds, uppger det grekiska flygvapnet.

Enligt grekiska medier ska planet ha fått en varning om brand ombord före landningen.

Planet började sedan brinna kraftigt på landningsbanan.

Räddningspersonal och brandmän skickades snabbt till platsen.

LÄS MER:Två jättefartyg står i brand

Svenskar strandade

Olyckan har stoppat alla avgångar och ankomster under dagen.

Bland de drabbade finns svenska turister som skulle resa hem.

Sandro Björkman berättar att resenärerna fick besked om att deras flyg ställts in och att hemresan till Stockholm flyttats till fredagen.

– Från själva flygplatsen har vi inte hört någonting. Det är väldigt flummigt här just nu, säger han till SR och beskriver en kaotisk situation på flygplatsen.

Han berättar också att stridsflyg hörts över hela ön under dagen.

Flygtrafiken väntas öppna

Zakynthos är en populär semesterö i Grekland och flygplatsen är extra hårt belastad under sommarsäsongen när tusentals turister anländer varje vecka.

En särskild grupp från det grekiska flygvapnet väntas hjälpa till att flytta bort det skadade planet från banan så att flygtrafiken kan återupptas.

För de svenska resenärerna innebär olyckan dock att hemresan blir försenad – och många får tillbringa ytterligare en natt på ön innan de kan lämna Zakynthos.

LÄS MER: Stridsflygplan har skjutits ner

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen