EU:s order – göra exakt som Sverige
2025 03 25
EU kommer att ge order om att alla medlemsländer ska göra som Sverige.
EU har såtts på hårda prov den senaste tiden.
Oron över USA:s nya utrikespolitik, där Europa bland annat får ett betydligt större eget ansvar för sin egen säkerhet, har fått EU:s medlemsländer att vidta en lång rad åtgärder.
Nu vill EU att alla länder tar efter Sverige och Norden inom ett viktigt område.
”Hindra panik”
Det handlar om hur man förbereder sig för kris och krig.
EU:s kommissionär för krishantering, Hadja Lahbib, ger nu ett nytt besked om hur man vill att unionen ska förbereda sig för krig eller allvarliga kriser, rapporterar AFP.
Lahbib vill att varje hushåll i unionen ska ha ett tredagars ”överlevnads-kit” redo i händelse av kris eller krig. Förslaget ska formellt presenteras på onsdag.
Kontentan av förslaget är dock att Bryssel vill att varje medborgare ska vara utrustad för att klara sig själv i 72 timmar.
– Att veta vad man ska göra i händelse av fara, i olika möjliga scenarier, är också ett sätt att hindra att människor får panik, säger Lahbib.
Nordiska länder ses som föredömen
Enligt planen ska hushållen uppmanas till att ha vissa viktiga saker hemma i ett kit. Det kan handla om vatten på flaska, energibarer, ficklampa, tändstickor, ID-handlingar i en vattentät påse, och så vidare.
Den nya strategin för beredskap har hämtat inspiration från de nordiska länderna, uppger nyhetsbyrån.
I Sverige, Finland och Danmark anses man ha ansträngt sig extra mycket för att informera om vilka förberedelser som krävs om krisen eller kriget kommer.
”Har en lång tradition”
I Sverige finns bland annat broschyren ”Om krisen eller kriget kommer”, som 2024 har skickats ut i en ny version till 5,2 miljoner hushåll i Sverige.
Den är framtagen av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.
– Sverige har en lång tradition av att tala klarspråk med sin befolkning, för att var och en ska ha verktygen att stärka sin egen beredskap – så att vi ska bli starkare tillsammans, skrev statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook i samband med utskicket.
Även inom EU har det kommit förslag om att en handbok bör skickas ut till alla hushåll.
Den strategi som nu ska lanseras kommer att lanseras utöver de redan befintliga nationella strategierna.
EU vill också lansera en ”nationell beredskapsdag” i varje medlemsland, för att främja spridandet av information om hur man ska agera i händelse av kris eller krig.
Foto: Christian Lue resp Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen