Europavärme drar in över Sverige – blir ovanligt varmt

2024 10 18

Ett högtryck drar in över Sverige i helgen.

Varm luft strömmar in från södra Europa.

På vissa håll letar sig temperaturen över 15-strecket.

– Som mest når vi 17-18 grader i Skåne eller Halland, framhåller Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, i ett uttalande.

SMHI:s Kristin Hallberg ger ett liknande besked.

– Det är relativt varmt för årstiden och under helgen kan vi i Götaland med solens hjälp komma upp mot 15 grader, i Svealand 10-14 grader. Över Norrland 8-12 grader och i fjällen 2-6 grader, berättar hon.

Då vänder det

Värmen är dock inte här för att stanna.

Redan nästa vecka blir det kallare igen.

SMHI flaggar för ruskväder.

– På måndag och tisdag finns ett djupt lågtryck på norska havet. Under måndagen ser det ut att bli allmänt blåsigt med sydvästlig vind med hårda vindbyar, dessutom regn i stor del av landet, framhåller Kristin Hallberg.

– På tisdag och onsdag blir vindarna mer västliga och det kan bli en del snöbyar i fjällkedjan, fortsätter meteorologen.

Ovanligt varmt

Temperaturer på över 15 grader är ovanligt i oktober.

Normalt sett brukar medeltemperaturen i oktober ligga mellan 6-10 grader i Götaland, 3-8 grader i Svealand och 0-6 grader i Norrland.

Temperaturer runt 18 grader är dock inte i närheten av värmerekordet för oktober. I Oskarshamn visade termometern 24,4 grader den 9 oktober 1995.

Här är värmerekorden för samtliga månader:

  • 12,4° Allgunnen den 5 januari 1973 (Götaland)
  • 17,0° Kalmar flygplats den 25 februari 2021 (Götaland)
  • 22,2° Oskarshamn och Sandbäckshult den 30 mars 1968 (Götaland)
  • 29,0° Genevad den 27 april 1993 (Götaland)
  • 32,5° Kalmar den 28 maj 1892 och Kristianstad den 27 maj 1892 (Götaland)
  • 38,0° Målilla den 29 juni 1947 (Götaland)
  • 38,0° Ultuna den 9 juli 1933 (Svealand)
  • 36,8° Holma den 9 augusti 1975 (Götaland)
  • 29,1° Stehag den 1 september 1975 (Götaland)
  • 24,5° Oskarshamn den 9 oktober 1995 (Götaland)
  • 18,4° Gladhammar den 6 nov. 2020 och Ugerup den 2 nov. 1968 (Götaland)
  • 13,7° Fårösund-Ar den 20 dec 2015 och Simrishamn den 24 dec 1977 (Götaland)

Källa: SMHI

Foto: Patrick resp A. Nihil

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen