Svenska toppolitiker har inlett bojkott

2024 05 29

EU måste införa handelssanktioner mot Israel med anledning av landets krigsföring i Gaza.

Det kräver Jonas Sjöstedt, Vänsterpartiets före detta partiledare och nuvarande förstanamn i EU-valet.

I en intervju med Aftonbladet framhåller V-toppen att Israel ”har passerat gränsen för folkmord”.

På frågan om Israel inte har rätt att försvara sig, svarar Sjöstedt:

– Jo. Men man har inte rätt att fördriva människor. Man har inte rätt att jämna sjukhus med marken. Man har inte rätt att döda barn i tusental. När man lyssnar på en del israeliska ministrar så pratar de öppet om en fördrivning av palestinier. Då är man inne på definitionen av folkmord.

Har inlett bojkott

EU har i dag ett så kallat associationsavtal med Israel.

Jonas Sjöstedt vill i första hand att unionen ska använda en klausul i avtalet om demokrati och rättigheter för att sätta press på Israel. Om det inte fungerar vill V-politikern att EU införa handelssanktioner mot Israel.

Vidare berättar Sjöstedt att han själv inlett en bojkott av israeliska produkter. Politikern väljer exempelvis bort frukt, grönsaker och teknikprodukter från Israel.

I intervjun med tidningen riktar Sjöstedt hård kritik mot Israel, men betonar samtidigt landets rätt att existera "bakom trygga och erkända gränser”.

– Men de har ingen rätt att vara en ockupationsmakt, säger V-toppen som även framhåller att terrororganisationen Hamas måste släppa israeliska gisslan.

Utreds för folkmord

Kriget i Gaza har pågått i flera månader efter Hamas inledande massaker av uppemot 1 200 israeler. Terrorgruppen har även tagit cirka 250 personer som gisslan. Israel uppskattar att cirka 130 av dem är kvar i Gaza och att uppemot 40 har avlidit.

Israel har svarat med en militär offensiv i Gaza som skördat många offer. Uppemot 36 000 människor har dödats, enlig FN:s senaste bedömning.

Israels nuvarande offensiv mot den södra gränsstaden Rafah har väck kraftig internationell kritik.

Den Internationella domstolen i Haag (ICJ) och EU kräver att Israel stoppar offensiven som befaras leda till ett högt antal civila dödsoffer.

Samtidigt utreds Israel för brott mot FN:s folkmordskonvention. Landet har avfärdat anklagelserna som ”grundlösa”.  

Foto: Saif71.com resp T. Clark

Text: Redaktionen


2-åring död – grannarna i chock

2025 12 21

En tvåårig pojke har förlorat livet i Danmark.

De tragiska uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Den tvååriga pojken dog efter att ha fallit från ett höghus på söndagen, rapporterar danska medier.

Tvååring död

Den danska polisen bekräftar händelsen på X.

– En 2-årig pojke har under förmiddagen avlidit efter ett fall från ett höghus i Høje Gladsaxe, skriver polisen.

– Händelsen utreds som mord. En 32-årig man har gripits och delgivits misstanke i ärendet. Han förväntas bli häktad under morgondagen.

Det är i nuläget oklart om 32-åringen har någon koppling till barnet.

Grannarna i chock

TV2:s reporter berättar att de boende i fastigheten som den tvåårige pojken föll ifrån är chockade.

Inga ytterligare detaljer kring händelsen har kommit från polisen med hänvisning till den pågående utredningen.

Under morgondagen väntas den misstänkte häktas, uppger TV2.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att några andra personer ska ha varit närvarande när tvååringen föll från höghuset.

Läs mer: Två ryska stridsflygplan attackerade

Dödsfall i trafiken

På söndagen meddelar den svenska polisen att en person har omkommit efter en trafikolycka i Skellefteå.

– En person blev påkörd och omkom i samband med händelsen. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– Föraren av bilen fördes med ambulans till sjukhus.

Är anhållen

Förhör har hållits och mannen som framförde fordonet är anhållen efter beslut från åklagare. 

Ärendet rubriceras som vållande till annans död och vårdslöshet i trafik.

– Polisen ska utreda hur olyckan gått till. Förhör ska hållas. Platsen har dokumenterats och bilen är tagen i beslag för teknisk undersökning, förklarar polisen.

Trafikolyckor har även inträffat i bland annat Enköping, Uppsala och Motala under söndagen.

Läs mer: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


20 december 2025

Ny lag om kontanter på väg – redan nästa år

2025 12 21

Regeringen har lagt fram ett nytt lagförslag gällande kontanter.

Ett nytt lagförslag har lagts fram av regeringen som ska göra det obligatoriskt för butiker och apotek att ta emot kontanter.

Detta för att alla konsumenter fortfarande ska kunna välja hur de vill betala.

Kontanter blir ett lagkrav

Regeringen har lagt fram en lagrådsremiss som föreslår att livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel måste ta emot kontanter i bemannade kassor.

Förslaget ingår i åtgärder för att ”stärka kontanternas funktionssätt som betalningsmedel” och syftar till att kontanter inte ska försvinna helt ur den vardagliga handeln. 

Syftet är att säkerställa att människor inte tvingas använda kort eller mobilappar mot sin vilja.

– Kontanter är också en fråga om inkludering i samhället för de grupper som har svårigheter att hantera olika tekniska lösningar, skriver Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) tillsammans med andra ansvariga politiker, i en debattartikel.

De menar att kontanter är en ”hörnsten i ett inkluderande och motståndskraftigt samhälle” eftersom många människor fortfarande är beroende av kontanter i vardagen.

LÄS MER: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Vad innebär lagändringen?

För gemene man kan detta få konkret betydelse redan nästa år.

Idag väljer fler och fler butiker att sluta ta emot kontanter, vilket skapat problem särskilt för äldre, turister eller de som föredrar kontanter.

Med den nya lagen ska du som konsument ha rätt att få betala med kontanter i matbutiker och apotek, så länge det är en bemannad kassa. 

Samtidigt ska det finnas undantag i lagen – exempelvis om kontanthanteringen gör verksamheten osäker eller kostsam, eller om det gäller en enskild betalning där butikens säkerhet riskeras. 

Fler åtgärder väntar

Lagen innehåller också förslag som gör det lättare att sätta in kontanter på banken och att företag kan få hjälp med växel och dagskassa.

Tanken är att kontanter ska fungera smidigt i vardagen, inte bara finnas kvar som en symbolisk rättighet.

– För att kontanter ska vara ett fungerade betalningsmedel måste det vara möjligt att betala med kontanter, framför allt för de varor och tjänster som är av den mest grundläggande behovsnaturen, uppger regeringen.

Lagen väntas träda i kraft 1 juli 2026.

LÄS MER: Enorm kris i Ryssland – jämförs med Sovjets kollaps

Foto: C Meinersmann

Text: Redaktionen