EU-topp stoppad på flygplatsen – inte välkommen

2025 07 09

En EU-topp har stoppats på en flygplats och blivit ombedd att vända tillbaka.

En högt uppsatt EU-topp blev på tisdagen stoppad på en flygplats.

Där fick han beskedet att han inte var önskvärd och att han måste vända om.

Det handlar om EU-kommissionären Magnus Brunner, som ansvarar för inre frågor och migration.

EU-toppen stoppad

Magnus Brunner reste till Libyen på tisdagen med anledning av en ny ökning av migranter som reser från landet för att ta sig till Sydeuropa.

Men när Brunner anlände till flygplatsen i staden Benghazi i norra Libyen, blev han stoppad, rapporterar Euronews.

Han förklarades vara ”persona non grata”, alltså en icke önskvärd person.

Därför ombads han att lämna Libyens territorium, enligt kanalen.

Rivaliserande regering

Ordern utfärdades av Government of National Stability (GNS), som är en rivaliserande regering till den internationellt erkända samlingsregeringen i landet.

GNS kontrollerar bland annat staden Benghazi och de östra delarna av Libyen. Den verkliga makten i området utövas dock av militärdiktatorn Khalifa Haftar, enligt kanalen.

Den internationellt erkända regeringen kontrollerar Tripoli och västra delen av landet.

Det var alltså GNS som beslutade att Magnus Brenner inte får vistas i Libyen och måste vända om.

Uppmanades lämna

Samma besked gavs även till Italiens inrikesminister Matteo Pantedosi, samt till en delegation av företrädare för Grekland och Malta.

Samtliga fick beskedet att de omedelbart utvisas ur landet.

De hade kommit dit för att diskutera ökningen av antalet migranter som söker sig till Sydeuropa från just Libyen, en fråga som har väckt stor oro i Bryssel den senaste tiden, enligt kanalen.

I ett pressmeddelande fördömer GNS vad de beskriver som "uppenbar överträdelse av etablerade diplomatiska normer och internationella konventioner", "handlingar som påvisbart åsidosätter Libyens nationella suveränitet" och "brott mot Libyens nationella lag". Vad de syftade på framgick inte.

Men slutsatsen var, enligt GNS, att EU-toppen och övriga besökare inte var välkomna.

– Följaktligen återkallades det planerade besöket vid deras ankomst till Benina International Airport i staden Benghazi, heter det i ett uttalande.

– De informerades vederbörligen om uppmaningen att omedelbart lämna libyskt territorium och förklarades persona non grata, tillägger GNS.

Text: Redaktionen


31 maj 2026

Viktigt besked från USA till Ukraina

2026 05 31

I veckan vände sig Volodymyr Zelenskyj till USA.

Den ukrainske presidenten vädjade om fortsatt stöd.

Framförallt för att rädda upp landets förmåga att också fortsatt försvara sig mot de ryska attackerna.

– Jag, å det ukrainska folkets vägnar, ber respektfullt presidenten och USA:s kongress att förbli engagerade, uppgav Zelenskyj i ett brev till Vita huset, enligt Kyiv Independent.

– Hjälp oss att säkra detta viktiga skyddsverktyg mot rysk terror, för att stoppa de ryska missilattackerna. Den nuvarande leveranstakten genom PURL-programmet håller inte längre jämna steg med det hot vi står inför.

USA ger besked

Nu ger USA ett besked som svar på den ukrainske presidentens vädjan, rapporterar Kyiv Independent.

Och beskedet är lugnande för Ukraina.

USA kommer inte lämna Ukraina utan hjälp, enligt den amerikanske försvarsministern Pete Hegseth.

USA berömmer

USA:s försvarsminister passar också på att berömma de europeiska länderna för deras stora satsning på att öka försvarsutgifterna.

– Om man ser på hur mycket pengar som har spenderats har Europa tagit initiativ. Ukraina har varit minst lika, om inte mer, effektiva i processen, säger Pete Hegseth.

– Så vi vill att de ska kunna försvara sig, och vi kommer att hitta ett sätt att se till att vi kan hjälpa dem med det, säger Pete Hegseth, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ungern säger nej – Orbáns linje står fast

Trumps besked dröjer

Donald Trump har ännu inte offentligt kommenterat Ukrainas vädjan.

Däremot har ett antal medlemmar i den amerikanska lagstiftande församlingen gått ut och krävt att USA:s svar ska vara att hjälpa det krigshärjade landet.

– Min förhoppning och förväntan är att Amerika kommer att svara positivt på denna begäran, säger demokraten Richard Blumenthal under ett besök i Ukraina och får medhåll av Jim Himes i representanthuset, enligt tidningen.

– Det vi kommer att betrakta som vårt uppdrag, när vi kommer tillbaka, är att se till att Ukraina har medlen att utföra jobbet.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


31 maj 2026

Över 1 miljon svenskar kan få stöd – ny lag från 1 juli

2026 06 01

En svensk lag skärps från och med 1 juli.

I Sverige är det många som vårdar en närstående.

– Drygt 1,3 miljoner personer i vuxen ålder – nästan var femte svensk – vårdar, hjälper eller stödjer regelbundet en närstående som är långvarigt fysiskt eller psykiskt sjuk, är äldre eller har en funktionsnedsättning, uppger Nationellt kompetenscentrum anhöriga.

Ny lag

Den 1 juli skärps socialtjänstlagen, rapporterar Senioren.

Även om många kommuner redan idag på olika sätt erbjuder stöd till de som vårdar en anhörig, så blir det nu krav att kommuner ska erbjuda en stödkontakt.

Det ska göra stödet mer individanpassat och personligt. Kontakten ska kunna ge planeringsstöd och vägledning gällande omvårdnaden.

LÄS OCKSÅ: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Omsorgskontakt ska finnas

I samband med lagändringen tillkommer också ett nytt krav som kommer alla som bor i särskilt boende för äldre till dels.

Då ska en fast omsorgskontakt erbjudas, uppger tidningen.

Inom hemtjänsten har ett sådant krav funnits sedan tidigare, men från och med den 1 juli gäller det således även på särskilt boende.

På samma sätt som med stödkontakten ska omsorgskontakten kunna ge enskild vägledning och samordning kring insatser och omsorg.

Över 80 000

Över 80 000 personer i Sverige bor på särskilt boende för äldre, enligt en kartläggning från Kunskapsstyrning hälso- och sjukvård.

Det är vanligt att de boende har flera allvarliga kroniska sjukdomar eller en kognitiv eller fysisk funktionsnedsättning.

– Den kommunala vården omfattar allt fler äldre med sammansatta, komplexa vårdbehov och idag har närmare 90 procent av äldre personer som bor på särskilt boende för äldre behov av hälso- och sjukvård, uppger aktörerna bakom arbetet, som drivs i ett samarbete mellan Sveriges regioner, myndigheter, professionen och patientföreningar.

– Utvecklingen går mot att alltmer avancerade hälso- och sjukvårdsinsatser utförs där, vilket ställer krav på tillgänglighet till vård, personalresurser och kompetens men även mer samordnade insatser från flera utförare.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen