EU slår till mot Turkiet

2024 02 21

EU har enats om ännu ett sanktionspaket mot Ryssland.

–  Jag välkomnar det 13:onde sanktionspaketet mot Ryssland. Vi måste fortsätta att bryta ned Putins krigsmaskin, kommenterar EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen på X.

Den här gången riktas flera sanktioner mot företag och enskilda personer, rapporterar Reuters.

Enligt nyhetsbyrån riktar EU sanktioner mot 193 personer och företag som anklagas för att stödja Ryssland i landets anfallskrig mot Ukraina.

Flera av aktörerna uppges ha hjälpt den ryska armén att anskaffa sig nya vapen. Andra anklagas för att ha hjälpt diktaturen att kidnappa ukrainska barn.

Företag i fokus

Många av företagen som berörs av EU:s nya sanktionspaket har kopplingar till utländska drönarleveranser till Ryssland. EU:s har tidigare riktat sanktioner mot Iran efter landets leveranser av drönare till Moskva.

Nu slår unionen till mot två nya länder.

För första gången någonsin finns företag från Kina och Turkiet med på sanktionslistan.

Företagen uppges ha agerat mellanhänder i samband med drönarleveranser till den ryska krigsmakten.

Belgien bekräftar

Belgien, som för närvarande är ordförandeland i EU:s ministerråd, har kommenterat det nya sanktionspaketet.

Belgarna uppger att det rör sig om ett betydande slag mot den ryska diktaturen.

– Paketet är ett av de bredaste som godkänts av EU. Det kommer att genomgå en skriftlig procedur och godkännas formellt den 24 februari, framhåller man på X.

USA har agerat

Det är inte första gången som företag i Turkiet uppmärksammas för sina kopplingar till Ryssland. 

I april 2023 riktade USA sanktioner mot minst fyra företag i Turkiet efter att läckta dokument påvisat att flera företag hjälpt Rysslands allierade Belarus att undgå sanktioner från väst.  Dessutom anklagades flera turkiska bolag för att stötta den ryska försvarsindustrin.

En amerikansk tjänsteman berättade för Reuters att sanktionerna riktar sig mot enheter och personer i Turkiets sjöfarts- och handelssektorer.

– Det är menat som ett varningsskott, sa tjänstemannen till nyhetsbyrån.

Balansgång mellan väst och Ryssland

Turkiet ha upprätthållit diplomatiska förbindelser med Ryssland under landets invasion av Ukraina.

Under president Erdogans styre har Turkiet förvisso bidragit med militära förnödenheter till Ukraina, men landet har samtidigt vägrat att ansluta sig till västerländska sanktioner mot Moskva.

– Turkiet försöker å sin sida balansera mellan Ryssland och Ukraina. Turisttrafik från båda länderna har gett Turkiet inkomster. I Ukraina finns kunder till Turkiets drönartillverkning, men Turkiet har också behov av gas från Ryssland, framhåller Utrikespolitiska institutet på sin hemsida.

Foto: European Parliament

Text: Redaktionen


JUST NU: Inte hänt på 100 år – politisk bomb i Danmark

2025 11 19

Socialdemokraterna i Danmark tvingas konstatera ett katastrofval.

Under tisdagen gick danskarna till val i kommun- och regionvalen, vilket slutade i ett kraftigt nederlag för danska S.

Förutom att partiet tappar i 87 av 98 kommuner förlorar Socialdemokraterna även makten i Köpenhamn för första gången på 112 år, rapporterar danska medier.

– Det är chock på chock på chock som drabbar Socialdemokraterna var tionde minut just nu. Kommuner som de aldrig förväntat sig skulle komma att äventyras bara glider dem mellan fingrarna, säger TV2:s politiska redaktör Hans Redder till den egna kanalen.

"Härdsmälta"

Hans Redder beskriver kvällen som en “socialdemokratisk härdsmälta”. Andra kommentatorer kallar valnatten för “den mest spännande på väldigt, väldigt länge”.

Som en följd av valresultatet kommer Socialdemokraterna att förlora flera borgmästarposter. Nu kommer finger att pekas mot statsminister Mette Frederiksen, menar den politiske kommentatorn Søs Marie Serup .

Med tanke på hur kvällen har utvecklats tror jag att man tryggt kan förvänta sig att det kommer att bli en intern diskussion om huruvida Mette Frederiksen har stakat ut rätt riktning för partiet, säger hon till TV2.

"Monumentalt nederlag"

Inför valkvällen hade det talats om en möjlig “politisk jordbävning” i Danmark.

Den danska tidningen BT skriver att valresultatet “överträffar Mette Frederiksens värsta fantasier”. 

– Detta är ett monumentalt nederlag för Socialdemokraterna, och inte bara procentuellt sett, säger tidningens analytiker Henrik Qvortrup.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

S-ledaren och statsminister Mette Frederiksen sade igår att hon kommer att ta ansvar för vad följderna blir av valutgången.

– Jag har alltid ett ansvar för vad som händer i Socialdemokraterna. Det har jag naturligtvis även idag, säger Mette Frederiksen enligt Ekstra Bladet..

Socialdemokraterna tappade 5,2 procentenheter jämfört med regionvalen 2021, men är fortfarande Danmarks största parti på 23,2 procent sett över hela landet.

I Köpenhamn tappade partiet från 17,2 procent till 12,7 procent.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Inför förbud mot falukorv – nytt förslag på bordet

2025 11 19

Ett förbud mot flera omtalade maträtter inom offentlig sektor är nu uppe för diskussion.

Det är i en aritkelserie i den ansedda tidskriften The Lancet som forskarna på nytt tar upp frågan om ultraprocesserad mat, det vill säga mat som genomgått omfattad industriell bearbetning och innehåller ingredienser som inte används i vanlig hemmamatlagning.

– Försämrade kostvanor är ett akut hot mot folkhälsan som kräver samordnad politik och opinionsbildning för att reglera och minska ultraprocesserade livsmedel och förbättra tillgången till färska och minimalt förädlade livsmedel, skriver forskarna bland annat.

Vill se förbud i offentlig sektor

Inom begreppet ultraprocesserad mat ingår många olika livsmedel. Bland annat inkluderar det snacks, läsk, nuggets, veganska köttsubstitut, margarin och frukostflingor, men också de flesta falukorvar som exempelvis den omåttligt populära sorten från Scan.

Ultraprocesserad mat har under en längre tid varit på tapeten och pekats ut för att driva på ökningen av kroniska sjukdomar, bland annat fetma, typ 2-diabetes och kronisk njursjukdom.

Nu går forskarna fram med en rad åtgärder för att komma åt problemet.

Bland förslagen finns bland annat obligatoriska varningsetiketter på förpackningar, förbud mot reklam som riktar sig till barn och unga och skatter på särskilda produkter.

Det föreslås även ett förbud mot ultraprocesserad mat i offentliga institutioner. Det inkluderar skolor, sjukhus, militära anläggningar och flera arbetsplatsmatsalar.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt – inte bara blodtrycket som påverkas

Finns frågetecken

Det är inte första gången som forskare förmedlar liknande råd. Förra året uppmanade Carlos Monteiro, professor i näringslära och folkhälsa vid University of Sao Paulo, att sätta varningsetiketter på ultraprocesserad mat, vilket fick stor uppmärksamhet över hela Europa.

De nya kostråden möts dock av blandade reaktioner i Sverige, rapporterar DN som också uppmärksammar forskarnas nya uppmaningar.

Att studierna på ett tydligare sätt visar på en koppling mellan maten och kroniska sjukdomar ses som positivt, men svenska forskare lyfter ett varningens finger för att analysen främst baseras på observationsstudier.

Hälsoriskerna från tillsatser eller processandet som sådant är mindre väl vetenskapligt belagda, och det krävs mer forskning för att klargöra mekanismerna, säger Karin Leander, epidemiologi vid Karolinska institutet, till DN.

LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Foto: JaBB

Text: Redaktionen