EU nära historiskt beslut – helt land kan stängas ute

2024 01 26

EU är på väg att gå fram med den hårdaste åtgärden som unionen har i sin verktygslåda.

Enligt tidningen Politico överväger EU-ledare att åberopa artikel 7.

Artikeln innebär att EU kan blockera en medlem från omröstningar i  EU-beslut.

Landet som riskerar att drabbas är föga förvånande unionens svarta får, Ungern.

Under premiärminister Viktor Orbáns ledning har Ungern motsatt sig ett EU-stöd på 50 miljarder euro till Ukraina.

Samtliga 27 EU-stater, förutom Ungern, har enats om stödet. Orbán vill att övriga EU-länder gemensamt ska finansiera stödet, utan bidrag från Ungern.

Äventyrar EU-kandidats säkerhet

Nu uppges EU har tröttnat på ett motsträvigt Ungern.

– Efter år av ett mjukt-mjukt förhållningssätt till Ungerns premiärminister Viktor Orbán, ger den här gången europeiska diplomater signaler om att det är aktuellt att ”sparkar ut” landet från omröstningsprocesser, framhåller Politico med hänvisning till fem tjänstemän och diplomater inom EU.

Vidare uppger tidningen att den kraftfulla åtgärden inte längre ses som något ”otänkbart”.

– Eftersom han (Orban) äventyrar Ukrainas säkerhet, ett EU-kandidatland.

Då kan artikel 7 aktiveras

EU kan gå fram med den kraftfulla åtgärden om endast några veckor.

– Om Orbán blockerar en överenskommelse vid toppmötet i februari, kan användningen av artikel 7 bli verklighet. Då fråntas Ungern sin rösträtt, säger en EU-diplomat.

”Trötta på Orbán”

Steven Van Hecke, professor i europeisk politik vid universitetet KU Leuven, konstaterar att hotet mot Ungern är reellt.

– Det är uppenbart att stats- och regeringschefer är trötta på Orbán.

– Det är dags för honom att inse att hotet från artikel 7 existerar, säger experten till Politico.

Historiskt beslut

Om EU skulle aktivera artikel 7 skulle det vara ett historiskt beslut.

Artikel 7 har aldrig åberopats mot något medlemsland.

För att artikelns ska aktiveras krävs det stor enhällighet. Fyra femtedelar av EU-medlemmarna måste ge grönt ljus.  

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Biltema uppmanar kunder i hela Sverige – lämna tillbaka genast

2026 06 30

Kunder till lågpriskedjan Biltema varnas för en populär produkt.

Mitt i sommarvärmen går den populära kedjan ut och återkallar en vara som används flitigt av många semesterfirare. Särskilt campare.

– Biltema uppmanar alla kunder som har Biltema Campingstol med artikelnummer 37-516 att sluta använda dessa och kontakta Biltema för att få pengarna tillbaka, uppger kedjan i ett uttalande.

Produkten heter campingstol, 8 positioner.

Risk för personskada

Upptäckta kvalitetsbrister ligger bakom återkallandet.

– Detta kan innebära att stolens aluminiumprofiler viker sig, vilket kan utgöra en risk för personskada, framhåller Biltema.

Återkallelsen omfattar samtliga stolar som sålts fram till och med den 30 juni 2025.

Använd inte

Biltema uppmanar nu sina kunder att genast sluta använda campingstolen.

Istället ska den återlämnas till närmaste varuhus. Pengarna återbetalas och inget kvitto behöver uppvisas, enligt kedjan.

LÄS OCKSÅ: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Riskerade vite

Biltema har sedan tidigare fått beskedet att den aktuella campingstolen bedöms vara farlig och måste återkallas, rapporterar Partille tidning.

– I bakåtfällt läge brister aluminiumrören och man faller handlöst bakåt med risk för skador på rygg, nacke och huvud, framhåller Konsumentverket i beslutet, enligt tidningen.

Om föreläggandet inte följdes riskerade Biltema ett vite om två miljoner kronor.

Togs bort

Det ledde till att stolen slutade säljas i juni förra året.

Däremot gjordes ingen återkallelse, förrän nu.

– Under framtagning genomgår Biltemas produkter riskbedömning och noggranna tester för att säkerställa att de uppfyller relevanta föreskrifter och säkerhetskrav på alla marknader där Biltema är verksamt, framhåller lågpriskedjan, i ett uttalande.

– Trots detta har vi uppmärksammats på att denna produkt kan utgöra en säkerhetsrisk, och därför väljer Biltema att återkalla produkten.

LÄS OCKSÅ: Trippelsmäll för svensk mat

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Swedbank: Gränsen går vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 07 01

Pengar bidrar till minskad stress och oro och i förlängningen större lycka.

Men enbart upp till en viss gräns.

Och den gränsen går vid en lön på 50 000 kronor. Därefter tycks inte pengar göra människor särskilt lyckligare, enligt en rapport från Swedbank.

John Karsberg är forskare vid Handelshögskolans center för lycka och välmående och har tagit del av studien.

– Lycka är gemenskap, möjligheten att påverka sin egen situation, balans i livet och även framtidstro. Men ett visst mått av pengar kan ju vara en förutsättning för att driva välmående och lycka, säger han till Di.   

Hälften missnöjda med lönen  

Rapporten, som släpptes i vintras, har återaktualiserats efter att riksdagspartierna de senaste veckorna lagt extra mycket fokus på hushållsekonomi i valrörelsen. Under Almedalsveckan har exempelvis Moderaterna lovat att barnfamiljer ska få upp till 5 000 kronor mer i plånboken om Tidöpartierna får nytt förtroende. Vänsterpartiet har samtidigt lovat en “bebispeng” på 15 000 kronor till nyblivna föräldrar.   

Enligt Swedbank är det bara hälften av undersökningens deltagare som är nöjda med sin inkomst.   

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår. En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank. 

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Folk med låga inkomster väljer pengar

Storbanken visar att folk tenderar att välja pengar framför lycka i större utsträckning fram till en lön på 37 000 kronor. Därefter avtar trenden och bryts alltså ännu tydligare vid 50 000 kronor.

Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka på Center for Wellbeing, Welfare and Happiness vid Handelshögskolan i Stockholm. 

Handelshögskolan har dessutom frågat hur mycket folk skulle kunna tänka sig att betala varje månad för att bli ännu lyckligare, utifrån en tiogradig skala.   

Omkring 3 000 kronor var det vanligaste svaret, enligt Di.

LÄS MER: Kritiskt läge inför hösten – tung smäll hotar hushållen

Foto D. Husted

Text: Redaktionen