EU lovar medlemsland – ska skyddas från Trump

2025 10 30

EU går ut med ett löfte till ett medlemsland – för att skydda mot Donald Trump.

Som bekant har den amerikanska presidenten satt press på Natos medlemsländer vad gäller anslagen till försvaret.

Procentsatsen har höjts och många europeiska Natoländer arbetar för att få igång den inhemska vapenindustrin och satsa mer pengar på försvaret.

Ett land som inte betraktar ämnet med samma intensitet är Spanien – som Trump flera gånger har uttryckt irritation gentemot.

Trump förbannad

Spanien vill inte lägga några fem procent på försvaret.

Av den anledningen har USA:s president hotat med att straffa Spanien – genom tullar.

– Jag tycker att det är mycket respektlöst mot Nato, har Trump sagt tidigare.

– Jag funderade faktiskt på att ge dem handelssanktioner genom tullar på grund av vad de gjorde. Jag kanske gör det.

EU ska skydda

Samtidigt är USA och EU redan överens om ett nytt handelsavtal.

Olof Gill, kommissionens talesperson för handel, lovar att Spanien ska skyddas från Trump.

– Vi kommer att svara på lämpligt sätt, precis som vi alltid gör, på alla åtgärder som vidtas mot en eller flera av våra medlemsstater, säger han till Euronews.

– Vi har nu ett handelsavtal mellan EU och USA på plats. Detta är en plattform för att hantera alla ytterligare handelsrelaterade frågor.

Läs mer: Trump hävdar: Har fått tungt löfte av Kina

“Tas inte seriöst”

Från spanskt håll menas det att man bidrar på många sätt till Nato – bland annat genom att skicka många styrkor till övningar.

Men Trump är inte nöjd med det – utan vill att Madrid ska lägga pengar på försvaret som andra Nato-länder gör.

– Hotet tas inte på allvar på den militära nivån, har dock en högt uppsatt Nato-källa sagt enligt Politico.

“Reagerar lugnt”

Den anonyma källan förklarar vidare att det inte tycks råda någon större stress i Spanien.

– Spanjorerna reagerar lugnt.

Läs mer: Ryssland bekräftar jätteproblem – går fyra gånger långsammare

Foto: European Parliament resp Gage Skidmore

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


1 maj 2026

Al-Qaida tar över – Ryssland tvingas bort

2026 05 01

Kreml har hävdat att den ryskledda Afrikakåren stoppat ett kuppförsök i det Rysslandsallierade Mali.

I veckan försäkrade Malis president Assimi Goïta att situationen var under kontroll.

Läget för den ryskstödda militärjuntan i det västafrikanska landet tycks dock i själva verket vara helt annorlunda.

Nu avancerar al-Qaida-ledda styrkor och tar över flera militärbaser, rapporterar Iltalehti.

– Rebellerna beordrar nu Ryssland att dra sig tillbaka från hela landet, som har kastats in i ett utbrett kaos, skriver den finländska tidningen som hänvisar till uppgifter hos nyhetsbyrån AFP.

"Exceptionell attack"

Afrikakåren är en rest från den ökända Wagnergruppen.

Totalt finns drygt 2 000 ryska soldater i Mali, vars militärjunta fått stöd från Kreml sedan den kom makten 2021.

Nu är Goïtaregimen skakad, trots sin ryska uppbackning.

– Orsaken är att olika organisationer har gått samman och inlett en exceptionellt storskalig, organiserad attack mot militärjuntan, skriver Iltalehti.

"Allt Ryssland rör vid blir till skit"

Det är i synnerhet två organisationer som driver attackerna. Den ena, FLA, är en tuaregledd separatiströrelse som strävar efter självstyre för området Azawad. Den andra är den jihadistiska JNIM som backas upp av terrornätverket al-Qaida och som vill ha ett kalifat i Mali.

Båda är ute efter att störta militärjuntan. I synnerhet avancerar den sistnämnda snabbt och har erövrat viktiga mål i flera städer.

– Tack vare rysk inblandning beordrade den korrupta regeringen i Mali västerländska trupper ut ur landet. Nu attackerar islamister regeringens styrkor, och Rysslands "Afrikakår" är i trubbel. Allt Ryssland rör vid förvandlas till skit, framhåller Pekka Toveri, finländsk EU-parlamentariker och tidigare general.

LÄS MER: Värsta läget på 17 år – mardröm för Putin

Dödade försvarsministern

Malis försvarsminister Sadio Camara dödades förra veckan i en bilbombsattack.

Om huvudstaden Bamako faller vore det en katastrof för Afrikakåren,  som redan har tvingats retirera från Kidal, en strategiskt viktig stad i norra Mali. 

Mängder av rysk militär utrustning kan beslagtas och förstöras om terroristerna erövrar Bamako.

LÄS MER: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen