EU kräver totalförbud på Facebook – om två veckor

2023 11 03

EU tar i med hårdhandskarna mot Meta.

Det enorma teknikföretaget, som äger både Facebook och Instagram, är satt under press.

Efter att den europeiska dataskyddsstyrelsen nu satt ned foten riskerar Meta böter på uppemot fyra procent av sin totala omsättning världen över, rapporterar Reuters på onsdagen.

Sätter deadline

Konflikten handlar om beteendebaserad reklam – det vill säga individanpassade annonser som dyker upp i ditt flöde exempelvis utifrån vad du googlar på.

Den europeiska datatillsynsmyndigheten, EDPB, har nu skickat ett omedelbart direktiv till den nationella motsvarigheten på Irland där Metas europeiska huvudkontor finns.

Ett permanent förbud av företagets användning av beteendebaserad reklam måste införas inom två veckor, understryker EDPB.

Det ska därmed gälla i samtliga av EU:s medlemsstater.

– Den 27 oktober antog EDPB ett brådskande bindande beslut om att införa ett förbud mot behandling av personuppgifter för beteendebaserad reklam, framhåller EU:s datatillsynsmyndighet i sitt uttalande.

"Vetat om i veckor"

Dagens besked kommer kort efter att Meta bekräftat nyheten om att man erbjuder användare i EU en betallösning för att undvika att bli spårade.

– Meta kommer att erbjuda invånare i  EU, EES och Schweiz en möjlighet att teckna en månadsprenumeration för att använda Facebook och Instagram, framhöll företaget i måndags.

Enligt Meta själva borde det vara tillräckligt.

– EDPB-medlemmar har varit medvetna om den här planen i flera veckor och vi var redan fullt engagerade med dem för att komma fram till ett tillfredsställande resultat för all parter, säger en talesperson för företaget enligt Reuters.

Norge krävde pengar

I augusti krävde Norge, som inte är medlemmar i EU, Meta på en miljon norska kronor efter att man ansett att företaget kränkt användarnas integritet genom att använda deras data för att skapa reklam.

Den böter man nu riskerar kommer att vara av betydligt större ekonomisk tyngd.

– Eftersom vi nu kommer att få ett permanent förbud skulle bristande efterlevnad av det EU/EES-omfattade förbudet i sig vara ett brott mot GDPR, som kan sanktioneras med upp till fyra procent av den globala omsättningen, säger Tobias Judin, chef över norska Datatilsynets internationella avdelning.

LÄS MER: Unikt erbjudande till Facebookanvändare

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


Svenska kronan lyfts fram i USA – det händer nu

2025 10 09

Storbanken Bank of America uppmärksammar nu svenska kronan.

Under den senaste tiden har svenska kronan gått oerhört starkt.

Efter år av försvagning gentemot de stora valutorna – såsom euron och den amerikanska dollarn – tar nu kronan revansch.

Faktum är att den svenska valutan är starkast av de så kallade G10-länderna – som bland annat innefattar USA, Kanada, Japan och Tyskland.

Nu gör den amerikanska storbanken Bank of America en ny bedömning av vad som är att vänta för kronan framöver.

Det händer nu

Enligt Bank of America så kommer den starka utvecklingen för kronan att fortsätta, rapporterar Dagens industri.

I dagsläget handlas en amerikansk dollar för omkring 9,5 kronor – något som väntas sjunka till 8,92 vid årsskiftet.

Även euron väntas falla från dagens 11,02 till 10,70 i början av 2026.

Och ännu mer

Ur ett längre tidsperspektiv tror den amerikanska banken att kronan kommer att fortsätta stärkas.

Efter ytterligare ett år bedömer Bank of America att en dollar är värd 8,40 kronor och en euro 10,50.

Läs mer: ”27 procent” – Swedbank bekräftar stor prisökning

Räntenivån påverkar

Valutornas rörelser beror på en rad olika saker – däribland den rådande räntenivån i landet.

Generellt stärks valutor av räntehöjningar, och försvagas av sänkningar.

Riksbanken har som bekant sänkt styrräntan i Sverige från två till 1,75 procent – och framhåller att om inflationstakten och konjunkturen står sig som väntat så lär den nivån ligga kvar framöver.

Lär ligga kvar

Riksbanken förklarar.

– För att ge ytterligare stöd till återhämtningen och stabilisera inflationen vid målet på sikt har direktionen beslutat att sänka styrräntan med 0,25 procentenheter till 1,75 procent, meddelar myndigheten.

– Om inflations- och konjunkturutsikterna står sig förväntas styrräntan ligga kvar på denna nivå under en tid framöver.

Läs mer: ”Allvarligt” – 1,3 miljoner svenskar har samma problem på jobbet

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


9 oktober 2025

PUTIN ERKÄNNER: Ryssland har orsakat tragedi

2025 10 09

I december besköts ett azerbajdzjanskt  passagerarplan i ryskt luftrum innan det kraschade i Kazakstan.

Ombord på planet fanns 70 personer – 38 av dem omkom.

Azerbajdzjans presidenten Ilham Aliyev pekade snabbt ut Ryssland som ansvarigt. Enligt presidenten ska passagerarplanet beskjutits av ryskt luftförsvar.

Rysslands diktator Vladimir Putin har vägrat att bekräfta uppgifterna.

Fram tills i dag.

Under ett telefonsamtal med Aliyev erkänner Putin att ryska styrkor öppnade eld mot planet. Enligt Putin avfyrade ryskt luftförsvar två luftvärnsrobotar som var avsedda att träffa ukrainska drönare.

– Robotarna exploderade några meter från flygplanet, säger Putin enligt AFP.

Enligt Putin ”spårade” det ryska luftförsvaret tre ukrainska drönare som befann sig i landets luftrum.

Hävdar: Kommer vidta åtgärder

Den ryske ledaren hävdar att han informerades om detaljerna för två dagar sedan.

– Ryssland kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder gällande kompensation, försäkrar Putin.

Tackar Putin

Ilham Aliyev verkar nöjd över beskedet från Kremls ledare.

Under samtalet tackar han Putin för att ha tillhandahållit information om fallet och "personligen" övervakat utredningen, rapporterar Kyiv Independet.

LÄS MER: Skatteverket får helt nytt uppdrag – det här gäller

Uppgifter: Officer fick order

Den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval har tidigare rapporterat att en rysk officer fick order om att öppna eld mot passageraflygplanet.

Uppgifterna baseras på  tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en anteckning från Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstås ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, rapporterade Minval i början av juli.

LÄS OCKSÅ: Tungt krav om bensinbilar – EU under press 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen