EU bekräftar – utreder Sverige

2023 07 04

EU-kommissionen har inlett en granskning av den svenska och danska staten.

Granskningens syfte är att undersöka det miljardstöd som både Sverige och Danmark betalade ut till flygbolaget SAS under coronapandemin.

EU-kommissionen ska utreda om stödet är förenligt med unionens statsstödsregler.

– EU-kommissionen har inlett en fördjupad utredning för att bedöma om en dansk och svensk rekapitaliseringsåtgärd på cirka 1 miljard euro (11 miljarder SEK) till förmån för SAS AB är i linje med EU:s regler om statligt stöd, framhåller kommissionen i ett pressmeddelande.

Godkändes 2020

I augusti 2020, mitt under den pågående coronapandemin, anmälde Sverige och Danmark ett stödåtgärdspaket för rekapitalisering av SAS till EU-kommissionen.

Stödpaketet omfattade drygt 11 miljarder kronor och godkändes av kommissionen den 17 augusti 2020.

Men den 10 maj 2023 ogiltigförklarade EU-domstolen beslutet.

Domstolen ansåg att stödpaketet som beviljats till ​​SAS inte uppfyllde villkoren i unionens statsstödsregler.

– Tribunalen tryckte särskilt på att kommissionen underlåtit ett krav på ett införande av en upptrappningsmekanism (eller en alternativ mekanism med samma effekt som en upptrappningsmekanism) för att säkerställa att Danmark och Sverige skulle få tillräcklig med ersättning för sina investeringar och att SAS skulle ha incitament att så snart som möjligt köpa tillbaka de aktier som Danmark och Sverige förvärvat, framhåller EU-kommissionen.

Ny undersökning

Efter EU-domstolens beslut ska kommissionen inleda en djupgående undersökning av stödpaketet för att återigen bedöma om Sverige och Danmark har förhållit sig till EU-direktiven. 

– Kommissionen siktar på att anta ett slutgiltigt beslut i detta ärende under de kommande månaderna, står det i pressmeddelandet.

Ryanair ilsknade till

Det irländska flygbolaget Ryanair har framfört kraftig kritik mot det svensk-danska stödpaketet till SAS.

Ryanair har hävdat att miljardstödet ledde till en urspårad konkurrenssituation på flygmarknaden.

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen