Ettåring har fått hjärt-och lungräddning – förd till sjukhus

2024 07 29

Ett drunkningslarm har kommit in på söndagskvällen.

Sent på söndagen har räddningstjänsten fått in ett drunkningslarm.

Det är vid en badplats utanför Sulvik i Arvika som det hela ägde rum.

En ettåring hade gått ut i vattnet iväg från sin familj.

Det rapporterar Expressen.

“Fick igång hjärtat”

En familjemedlem hittade pojken och satte genast igång med livräddande insatser.

– Anhöriga fann honom med ansiktet ner och tog upp honom direkt, säger räddningsledare Lennart Lundström till Expressen.

– En i familjen var kunnig på hjärt- och lungräddning och assisterade och de fick igång hjärtat och började andas innan ambulansen omhändertog honom.

Förd till sjukhus

Pojken har nu med ambulans förts till Arvika sjukhus för vård.

Det är oklart hur skadeläget är.

– Det var ett rådigt ingripande av dem på plats, säger Lennart Lundström vidare.

Avslutar insats

Under den senaste tiden har flera drunkningslarm kommit in.

I Finland är två små barn allvarligt skadade efter att ha gått ut i vattnet.

Det kan du läsa mer om här.

Även i Sverige har det varit problematiskt på flera olika håll.

Under söndagskvällen meddelar polisen att de har avslutat den akuta sökinsatsen efter den man som försvunnit i Piteå.

Inte anträffad

Polisen framhåller att anhöriga har underrättats om situationen.

– Polisen larmas till Bölebomsviken i Öjebyn med anledning av att en man i 70-årsåldern har försökt simma ifatt en drivande båt och sedan inte setts till. Polisen biträder den kommunala räddningstjänsten med två polispatruller och en UAS drönare, framhöll polisen tidigare.

– Polisen har avslutat sin akuta sökinsats i samband med att dagsljuset håller på att försvinna i Norrbotten, uppdaterar polisen nu via sin webbsida.

– Området kring där mannen senast sågs har genomsökts utan att han anträffats. Bland annat har polisen använt sig av specialsökhund, dykare och polisflyg i sökarbetet. Inga nya sök är planerade i nuläget, men det kan komma att ändras. Anhöriga är underrättade.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen