10 jun 26

Erdoğan varnar Israel

2023 10 10

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan har gått ut med en varning till Israel, mitt under landets krig mot den palestinska terrorgruppen Hamas.

Erdogans varning utfärdades under ett samtal mellan den turkiske presidenten och hans israeliske motsvarighet Isaac Herzog.

Under samtalet ska Erdogan ha varnat Herzog för att vidta åtgärder som skadar civilbefolkningen i Gaza.

– Att skada folket i Gaza i ursinningslösa attacker kommer endast öka lidandet och våldsspiralen i regionen, sa Erdogan enligt nyhetsbyrån AFP.

Har föreslagit lösning på konflikten

Turkiets ledare har under sin tid vid makten gett sitt stöd åt Palestina och ställt sig i täten för muslimska protester mot Israel.

Erdogan har bland annat drivit organisationen Islamiska konferensen (OIC), ett samarbete mellan muslimska stater, till ett fördömande av USA:s erkännande av Israels överhöghet över Jerusalem.

Han har även uppmanat till inrättandet av en internationell fredsbevarande styrka för att beskydda palestinier.

Erdogan förespråkar en tvåstatslösning på konflikten.

Hotar att avrätta civila

Israel har agerat kraftfullt efter Hamas brutala angrepp i helgen.

Landets militär har bombat flera mål i Gaza, över 400 palestinier uppges ha dödats. 

Nu hotar Hamas att avrätta civila om bombningarna fortsätter.

– Varje gång en civil byggnad bombas utan förvarning så kommer vi att avrätta en gisslan, uppger en talesperson för den terrorstämplade gruppen enligt nyhetsbyrån Reuters.

Hamas beräknas hålla cirka 100 israeler som gisslan.

Öppnar för vapenvila

Under måndagskvällen har Hamas även öppnat för att inleda samtal om en vapenvila med Israel.

Det rapporterar Reuters med hänvisning till en talesperson för den terrorstämplade organisationen.

Hamas besked kommer samtidigt som det rapporteras om att Israel förbereder en markoperation i Gaza. Nästan två miljoner palestinier är bosatta inom området som kontrolleras av Hamas sedan 2007.

Enligt tidningen Al Jazeera pågår det en massiv israeliska upprustning i närheten av gränsen till Gaza.

– Tunga vapen förs in i området. Det är pansarvagnar, stridsfordon och artillerisystem, säger nyhetskanalens korrespondent Charles Stratford som befinner sig i den israeliska staden Netivot, nära gränsen till Gaza.

– Israeliska trupper transporteras på lastbilar, vilket antyder att någon form av markinvasion är nära förestående, rapporterar Al Jazeeras korrespondent.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


23 augusti 2026

Mette Frederiksen varnar – kommer slå till i vinter

2026 08 23

En skarp varning utfärdas inför vintern.

Varningen kommer från den danska ledaren Mette Frederiksen, som tillsammans med Norges statsminister Jonas Gahr Støre och den finske presidenten Alexander Stubb besöker Ukraina i helgen.

På programmet står bland annat ett möte med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt uppmanar Frederiksen Europas länder att göra allt som är möjligt för att öka stödet av luftförsvar till Ukraina, rapporterar TV2. Situationen är akut, menar statsministern.

– Man kan säga att om vi inte gör det, kommer Ukraina att se in i en vinter där ryssarna kommer att slå till – också med ballistiska missiler – och döda många människor, säger hon till kanalen.

Få klarar det

Den danska statsministern hyllar också det ukrainska försvaret. Danmark kommer också fortsatt att stödja på de sätt som landet kan, lovar Frederiksen.

– Få hade klarat av det ukrainarna har gjort, säger hon, enligt kanalen.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Norge håller med

Från Norges statsminister hörs samma slutsats. Ukraina behöver få mer hjälp för att kunna fortsätta försvara sig mot de tunga ryska anfallen från luften.

– Det är den stora sårbarheten, och det är det som Zelenskyj och hans stab betonar hela tiden, säger Jonas Gahr Støre, rapporterar NRK.

Också den finske presidenten Alexander Stubb betonar behovet, och lovar fortsatt stöd till Ukraina.

Zelenskyj har flaggat för minskning

För några veckor sedan gick Volodymyr Zelenskyj ut och uppgav att leveranserna av luftförsvar från allierade länder har minskat kraftigt under 2026.

I jämförelse med förra året har de varit tre gången mindre i omfattning.

– Det är viktigt att nödvändiga politiska beslut fortfarande fattas om leveranser och acceleration av produktionsprocesser, inklusive placering i Ukraina, skrev den ukrainske presidenten i ett inlägg på X.

Ryssland har den senaste tiden vid flera tillfällen slagit hårt mot ukrainskt territorium, inte minst mot huvudstaden. Flera gånger har Ukraina haft svårt att avvärja attackerna från luften.

Läs mer: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen