Erdoğan ställer skarpt krav – kopplas till Sverige

2024 09 24

USA var nära att tröttna helt på Turkiets förhalande av Sveriges Natomedlemskap.

Relationen mellan USA och Turkiet var minst sagt frostig efter att president Recep Tayyip Erdoğan satt bromskloss efter bromskloss för en svensk anslutning till Nato.

I slutet av förra året diskuterades det motåtgärder inom alliansen, bland annat i form av att skärpa lånevillkor och höja priset på de för Turkiet så efterlängtade F-16-planen.

Men efter att Erdoğan till slut sade ja har relationen tinat upp, vilket fick USA att vända och godkänna en affär med Turkiet som bland annat innehöll just nämnda flygplan.

Nu vill den turkiska presidenten fortsätta rida på Sverige-vågen och kräver ännu mer från USA, rapporterar Reuters.

"Hoppas vi vänt blad"

Konkret går Erdoğans nya krav ut på att USA ska häva sanktioner som blockerar vissa inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Även andra “ensidiga” åtgärder som hindrar Nato-allierades förmåga att nå långsiktiga bilaterala handelsmål ska rivas upp, hävdar Erdoğan.

– Jag hoppas att vi har vänt blad med F-16-moderniseringsprojektet och vi förväntar oss att exportrestriktioner inom detta område kommer att hävas permanent, säger den turkiska ledaren enligt nyhetsbyrån.

Sanktionerat turkiska företag

Uttalandet kommer i samband med ett besök i New York och FN:s generalförsamling.

Enligt Erdoğan har samarbetet inom försvarsindustrin “missat massor” av sin potential på grund av restriktionerna som fortfarande ligger kvar.

Han syftar bland annat på att USA sanktionerat flera turkiska individer och företag för att de i sin tur brutit mot sanktionerna gentemot Ryssland.

Turkiet stödjer formellt Ukraina, men motsätter sig samtidigt sanktionerna mot Putin-regimen.

"Plan B"

Förutom F-16-plan är turkarna intresserade av Eurofighter Typhoon, jetplan från Tyskland, Storbritannien och Spanien, men har beklagat sig över tyskarnas motvilja att sälja dessa.

Flygplanstypen togs tidigare i år fram som en “plan B” om USA skulle vägra sälja F-16.

– Turkiska flygvapnet är i behov av nya flygplan. Vårt förstaval är F-16, men med tanke på möjligheten att vi kanske inte får ett positivt svar i denna utdragna process är Eurofighter Typhoon-jetplanen det lämpligaste alternativet till F-16, sade en källa från Turkiets försvarsdepartement till Reuters i februari.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 04

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen