NATO: Erdoğan ställer nytt krav på Sverige

2023 02 01

Turkiet kommer att säga nej till den svenska Natoansökan så länge som koranbränning är tillåtet i Sverige.

Det uppger landets president Recep Tayyip Erdogan i ett i det turkiska parlamentet, rapporterar TRT World.

– Min heliga bok, Koranen, brändes och förstördes. Så länge ni tillåter det här kommer vi inte säga ja till erat tillträde i Nato, säger Erdogan enligt nyhetssajten.

Erdogans uttalande möttes av rungande applåder.

Vidare konstaterar presidenten att Turkiet ser ”positivt” på utvecklingen i Sveriges grannland Finland.

– Men när det kommer till Sverige är vi inte positiva, tillägger han.

Öppnat för Finland

Erdogan har tidigare öppnat för att säga ja till Finland och nej till Sverige.

I söndags framhöll presidenten att Turkiet kan ge ett besked om Finlands Natoansökan som kommer att ”chocka Sverige”.

Erdogan öppnade för att ”ge ett annat budskap till Finland”.

– Och när vi ger dem detta annorlunda budskap om Finland så kommer Sverige att bli chockat. Men bara om Finland inte gör samma misstag, sa Erdogan i ett tv-uttalande.

Gotland hotas

Försvarsexperten Kjell Engelbrekt, professor i statsvetenskap vid Försvarshögskolan, pekar ut flera risker med ett scenario där Finland ansluter utan Sverige.

Bland annat skulle Gotland hamna i ett utsatt läge.

– Jag skulle säga att det helt klart ger oss mindre säkerhet. Sedan tror vi att det kommer ta några år innan Ryssland återtagit den militära förmåga man hade innan den 24 februari, så vi har väl lite tid på oss, men det är tid vi skulle behöva utnyttja själva för att bygga upp vår försvarsförmåga enskilt.

– Det skulle bli dyrare och mer besvärligt än om vi gjorde det med våra nordiska och baltiska grannar och Nato, säger Kjell Engelbrekt, till SVT Nyheter.

Finland står fast

Finland står fast vid att landet vill gå med i Nato tillsammans med Sverige.

– Vi vill gå med i Nato samtidigt som Sverige, men vi kan inte påverka Turkiets eller Ungerns tidtabeller, säger Finlands utrikesminister Pekka Haavisto enligt Svenska Yle.

Vidare förklarar ministern att Finlands förhoppning är att man tillsammans med Sverige är Natomedlemmar före Natos möte i Vilnius i juli.

– Vi ser inte det som ett alternativ att gå med i Nato utan Sverige, understryker Haavisto.

Text: Redaktionen


27okt2025

”En av Rysslands viktigaste militära tillgångar” förstörd

2025 10 27

Ukrainas attacker försvagar den ryska krigsförmågan.

Ukraina har de senaste månaderna riktat in sina attacker mot ryska energianläggningar, men också mot Rysslands militära förmågor.

Nu har ett toppmodernt luftvärnsmissilsystem förstörts i en attack.

– Ukrainska styrkor upptäckte och förstörde framgångsrikt ett toppmodernt ryskt Buk-M3 luftvärnsmissilsystem värderat till 45 miljoner dollar, rapporterar Kyiv Independent med hänvisning till ett uttalande från Ukrainas militär.

Viktigt försvarssystem

Det dyrbara militära missilsystemet, som nu förstörts, beskrivs som ett av Rysslands viktigaste i försvaret mot ukrainska angrepp.

– Det är en av Rysslands viktigaste militära försvarstillgångar och används för att bekämpa mål i luften, på marken och på vattnet, uppger Kyiv Independent.

Det var den ukrainska så kallade Schwarzwaldbrigaden som utförde attacken, enligt den ukrainska militären.

Självgående luftvärnsmissilsystem

Det förstörda systemet Buk-M3 är ett självgående luftvärnsmissilsystem med medellång räckvidd som först utvecklades av Sovjetunionen på 1970-talet.

Sedan dess har stormakten utvecklat flera uppgraderade versioner.

Buk-M3 tillverkas av det ryska försvarsföretaget Almaz-Antey.

Det kan spåra och bekämpa upp till 36 mål samtidigt.

Systemet är utformat för att rikta in sig på flygplan, helikoptrar, kryssningsmissiler och drönare.

LÄS OCKSÅ: Putins nya taktik i kriget

Fler attacker

Under dagen kom också rapporter om en ukrainsk attack mot en damm nära Belgorod i Ryssland.

Attacken skadade dammen, som ligger norr om den ukrainska gränsen.

Skadorna har resulterat i översvämningar som stör den ryska logistiken och har strandsatt flera ryska enheter på den ukrainska sidan av floden utan säkra försörjningslinjer eller förstärkningar.

– Fiendens logistik har blivit betydligt mer komplicerad. Löven har också fallit. Så de enheter som lyckades korsa Siverskyi Donets har i praktiken skurits av från sina huvudstyrkor, uppger den ukrainska militären, rapporterar Kyiv Independent.

Foto: K Schmidt

Text: Redaktionen


27okt2025

Hälsofördel med grått hår – oväntad upptäckt

2025 10 27

Gråa hårstrån tolkas ofta som ett tecken på hög ålder.

Men det kan också vara ett sätt för människokroppen att försvara sig.

– Grånande hår och cancerformen melanom kan tyckas vara orelaterade fenomen, framhåller University of Tokyo, i ett uttalande.

Enligt en ny studie från det japanska universitet kan det finnas samband mellan grånande hårstrån och att kroppen försvarar sig mot cancersjukdom.

– Men enligt en ny studie kan båda bero på hur pigmentproducerande stamceller svarar på DNA-skador. Dessa celler, som finns i hårsäckar, står inför ett kritiskt beslut under genotoxisk stress: antingen att differentiera och lämna systemet - vilket leder till grånande - eller att fortsätta dela sig, vilket så småningom kan leda till tumörbildning.

Utsätts hela livet

Under hela livet utsätts människans celler för miljömässiga och inre faktorer som kan skada DNA.

Sådana skador på DNA är kända för att bidra till både åldrande och cancer, men det exakta sambandet är inte klarlagt.

Den japanska studien gjordes på möss, men kan ändå ge ledtrådar till hur det fungerar på människor.

– Dessa fynd avslöjar att samma stamcellspopulation kan följa antagonistiska öden – utmattning eller expansion – beroende på typen av stress och mikromiljösignaler. Det omformulerar grått hår och melanom som orelaterade händelser, utan det verkar snarare som divergerande resultat av stamcellsstressreaktioner, säger professor Emi Nishimura, i ett uttalande.

Läs också: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Förebygger inte cancer

Studiens författare poängterar att grått hår inte förebygger cancer, men kan däremot vara ett tecken på att kroppen framgångsrikt för en kamp i det tysta.

– Genom att identifiera de molekylära kretsar som styr denna ödesförgrening ger studien ett konceptuellt ramverk som kopplar samman vävnadsåldrande och cancer, och belyser den fördelaktiga rollen av att eliminera potentiellt skadliga stamceller genom ”naturlig senolys", vilket resulterar i en fenotyp som skyddar mot cancer, framhåller studiens författare.

Läs mer: Sverige sticker ut i Europa – väcker hård kritik

Foto: Franz26

Text: Redaktionen