Erdoğan ställer nytt krav – “kommer skynda på processen”

2023 12 19

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan närmar sig ett formellt ja till Sveriges Natomedlemskap.

Det beskedet kunde presidenten ge idag när han höll presskonferens efter att ha kommit hem från en resa till Budapest där han besökt Ungerns premiärminister Viktor Orbán.

Avgörande blir dels som väntat frågan om F-16-planen från USA och ett löfte ska nu ha getts till Erdoğan direkt från Vita huset och Joe Biden.

Detta under ett möte då de två ledarna avhandlade just Sveriges ansökan.

– Du godkänner detta i parlamentet, och jag kommer att skicka det i kongressen på samma sätt, sade Joe Biden i ett möte med Erdoğan enligt den turkiska presidenten, uppger turkiska TRT.

Ska drivas samtidigt

Enligt den turkiska tidningen ska Erdoğan vidare ha uppmanat USA:s utrikesminister Antony Blinken att hantera saken med den turkiska motsvarigheten Hakan Fidan.

– Om vi driver detta samtidigt kommer vi att ha möjlighet att föra detta genom parlamentet mycket lättare.

Nya kravet – riktas mot Kanada

Men det finns ytterligare ett problem, enligt Turkiet.

Kanada vill inte sälja vapen till den turkiska regeringen.

– Det är en annan komplicerande fråga angående processen i parlamentet, säger Erdoğan enligt TRT.

Enligt den turkiska presidenten är allting sammankopplat – vilket i praktiken innebär att ett lyft av det kanadensiska vapenembargot i praktiken utgör ett nytt krav för att godkänna Sveriges ansökan.

– Jag tror att den positiva utveckling vi förväntar oss när det gäller både USA:s F-16-fråga och att Kanada håller sina löften kommer att påskynda vårt parlaments positiva syn på frågan, säger Erdoğan och syftar på Sveriges ansökan.

Presidenten tillägger:

– Å andra sidan finns det löften som Sverige gav oss i Vilnius. Vi förväntar oss att detta behålls och vi följer utvecklingen noga.

Finland: Medlemskap nära

Inför tisdagen fanns stora förhoppningar om ett mer konkret Natobesked för Sveriges del.

Tidigare idag har Finlands utrikesminister Elina Valtonen gått ut och sagt att Turkiet är mycket nära att ha bestämt sig.

– Det finns signaler som tyder på att det kan vara möjligt kanske redan före jul eller före årsskiftet, säger Elina Valtonen enligt Svenska Yle och talar om det svenska medlemskapet. 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Natoland skickar ut nästan tusen ryssar

2025 10 11

Natolandet Lettland har tagit beslut om att hundratals ryssar måste lämna landet.

Som bekant bor många ryssar i de tidigare Sovjetstaterna Estland, Lettland och Litauen.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har relationen mellan Baltländerna och Ryssland blivit oerhört ansträngd.

Nu kommer besked om att Natolandet Lettland har tagit beslut om att skicka ut nästan tusen ryssar från landet, rapporterar Kyiv Independent.

841 måste lämna

Så många som 841 ryssar måste nu lämna Lettland.

Anledningen är deras misslyckande med att uppfylla lagkrav, inklusive bevis på kunskaper i lettiska och godkänt resultat i en nationell säkerhetsprövning.

Nya regler

Lettland ändrade först sina invandringslagar efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina i början av 2022. 

Under 2024 införde landets regering strängare regler som styr det lagliga uppehållet för ryska medborgare. 

Enligt de uppdaterade bestämmelserna måste ryska medborgare skaffa status som varaktigt bosatt i EU, visa kunskaper i lettiska på A2-nivå och ha klarat en nationell säkerhetsprövning senast den 30 juni 2025.

Läs mer: Ryskt stridsflygplan har kraschat

“Stort skifte”

I en rapport från 2024 från Utrikespolitiska institutet framgår att relationen mellan Ryssland och Lettland försämrades avsevärt efter invasionen av Ukraina.

– Sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022 har det politiska systemet i Lettland genomgått flera seismiska förändringar, framhåller UI i rapporten.

– Tidigare dominerande partier har blivit utmanövrerade ur det lettiska parlamentet. Premiärministrar och presidenter har avgått.

“Omvälvande”

Invasionen skakade om det politiska klimatet i Lettland rejält, menas det.

– Det initiala politiska svaret på invasionen från de flesta lettiska politiska partier förvärrade de interetniska relationerna i landet, uppger UI.

– Samtidigt utgjorde dock de skilda attityderna till invasionen bland Lettlands rysktalande befolkning ett omvälvande ögonblick för partisystemet. Nya partier har försökt att locka till sig både lettisk- och rysktalande väljare och därmed överbrygga den etnopolitiska klyfta som i årtionden har genomsyrat det lettiska partisystemet.

Läs mer: Trump varnas – finns bara en sak att göra mot Putin

Foto: V. Tenevoy

Text: Redaktionen


”Har spruckit” – Andersson delar ut tung dom

2025 10 11

Magdalena Andersson (S) säger att Ulf Kristerssons (M) regeringsunderlag har spruckit.

Tidigare i veckan gav Liberalernas partiledare Simona Mohamsson besked om att hon inte vill se Sverigedemokraterna i regeringen.

Däremot vill hon teckna ett nytt Tidöavtal med partiledarna för Kristdemokraterna, Moderaterna och Sverigedemokraterna.

Nu säger Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson att regeringsunderlaget har spruckit, rapporterar Expressen.

“Har spruckit”

Simona Mohamssons besked har väckt starka reaktioner i såväl regeringsunderlaget som hos oppositionen.

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) delar på lördagen ut en tung dom.

– Ulf Kristerssons regeringsunderlag har spruckit nu, säger Magdalena Andersson till tidningen.

Så skrev Mohamsson

Det var under fredagen som Simona Mohamsson (L) gjorde sin position gentemot Sverigedemokraterna tydlig.

Ett nytt Tidöavtal kan lösas – men Sverigedemokraterna ska inte få vara med i regeringen.

– Efter valet vill jag teckna ett nytt Tidöavtal med Ulf Kristersson, Ebba Busch och Jimmie Åkesson, men jag vill inte se Sverigedemokraterna i regeringen med oss, skrev hon i DN Debatt.

Läs mer: Ny kontroll på flygplatser – införs på söndag

Åkesson reagerar

Det är inte bara Magdalena Andersson som har reagerat starkt på utspelet.

Även Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har kommenterat.

– Efter nästa val vill Sverigedemokraterna fortsätta att leda politiken och den politiska debatten i rätt riktning, för ett ännu bättre Sverige, skriver han på X.

– Efter nästa val kommer vi antingen att sitta i regering eller i full opposition. Något mellanläge, motsvarande det vi har idag, kommer inte att vara aktuellt för oss. 

“En nypa salt”

Även statsministern har kommenterat utspelet, han säger att han tar det “med en nypa salt”.

– Jag har inga nya besked i regeringsfrågan, men vi kommer få ihop det även efter nästa val, säger Kristersson (M) till SVT.

Läs mer: Byggbolag i konkurs efter 36 år

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen