10 juli 2026

JUST NU: Erdogan och Putin firar tillsammans i kväll

2023 04 27

Trots Putins brutala krig mot Ukraina väljer Turkiets ledare att göra gemensam sak med Rysslands diktator – och fira gemensamma framsteg.

Omvärlden med länder som USA, Storbritannien, Polen och Sverige i spetsen har under 2022 och 2023 gjort stora insatser för att hjälpa Ukraina och isolera Ryssland.

Men Natolandet Turkiet har vid flera tillfällen valt att istället gå Putin till mötes.

Och nu är det dags igen.

Fira tillsammans

– Vladimir Putin ska tala med Turkiets president Recep Tayip Erdogan enligt Kreml, rapporterar The Guardian.

Samtalet som ska äga rum i kväll torsdag är startskottet på ett stort firande som de två ledarna värnar om – ett gemensamt miljardprojekt.

– De båda länderna ska markera invigningen av Turkiets första kärnkraftreaktor – tillverkad av Ryssland, uppger tidningen.

Inte nog med att Turkiet – trots omvärldens sanktioner – gått vidare med samverkansprojektet med Putinregimen.

Dessutom väljer Erdogan att fira invigningen tillsammans med den ryska diktatorn.

Vågar inte resa

Med anledning av den ryska arméns brutala anfallskrig mot Ukraina så vågar emellertid inte Putin resa till Turkiet och vara med på firandet i egen hög person.

Därför har Moskva valt att medverka via Internet i stället – via en direktlänk.

– De två presidenterna ska delta virtuellt i en ceremoni i samband med att nukleärt bränsle ska laddas i den första kraftenheten i Akkuyus [kärnkraftverk].

Det framhåller Putins talesperson på en presskonferens.

20 miljarder

Akkuyus Kärnkraftverk ligger nära kuststaden Mersin mellan Antalya och syriska gränsen.

Satsningen beräknas kosta Turkiet totalt 20 miljarder USA-dollar och utgörs av totalt fyra olika reaktorer.

ANALYS

Erdogan befinner sig i en jämn och spännande valspurt inför det turkiska presidentvalet som äger rum den 14 maj.

Han ligger under i flera mätningar men satsar hårt på att piska upp nationalistiska stämningar samt att förfölja och trakassera oppositionen.

Antivästliga signaler

Att synas tillsammans med Rysslands diktator gör att Erdogan sänder antivästliga signaler vilket kan tilltala islamister och andra icke-västliga strömningar inför valdagen.

Motkandidaten Kemal Kılıçdaroğlu leder socialdemokratiska Republikanska Folkpartiet som är sekulärt och relativt västvänligt.

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


06 aug 26

Mardrömsbesked för Tidöpartierna

2026 08 06

Med endast några veckor kvar till valdagen presenteras siffror som pekar på ett omfattande övertag för den ena sidan.

Siffrorna kommer från speljätten Unibet som presenterar sina odds inför valet.  

Det är ingen rolig läsning för regeringen. Enligt oddsen är det nästintill klart att oppositionen (S+V+MP+C) får flest mandat, uppger Unibet.

Med ett odds på 1,15 motsvarar det en sannolikhet på omkring 87 procent att den rödgröna sidan vinner valet och att Magdalena Andersson (S) får bilda regering.

– Politiska odds är ofta träffsäkra. Oddsen samlar in och väger samman all tillgänglig information, som opinionsdata, historiska mönster och politiska händelser samtidigt som de också påverkas av hur spelare väljer att satsa sina pengar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

– Det ger en tydlig bild av var vi står en månad före valdagen.

SD behåller andraplatsen

Unibets odds indikerar också att Sverigedemokraterna blir näst största parti efter Socialdemokraterna. SD väntas få över 20,5 procent av rösterna.

Samtidigt beräknas Moderaterna tappa i stöd.

– Oddsen lutar åt att M får under 17,5 procent av rösterna, vilket skulle vara en nedgång med ett par procentenheter från valresultatet 2022, uppger Unibet.

Noterbart är även att Liberalerna väntas missa riksdagsspärren. Enligt oddsen har partiet 30 procent chans att klara spärren.

Avslutningsvis indikerar Unibets odds att Vänsterpartiet går mot en stor valframgång. V beräknas bli näst största parti på den rödgröna sidan med ett valresultat på omkring åtta procent.

ANDRA LÄSER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara |

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Flest mandat:
Opposition (S+V+MP+C): 1.15
Regeringen (M+SD+KD+L): 4.50

Största parti:
Socialdemokraterna: 1.01
Sverigedemokraterna: 13.00
Moderaterna: 17.00

Över/under riksdagsspärren:
Liberalerna under 4%: 1.34
Liberalerna över 4%: 3.00

Röstandel Socialdemorkraterna:
Under 32,5%: 1.80

Röstandel Moderaterna:
Under 17,5%: 1.75

Röstandel Sverigedemokraterna:
Över 20,5%: 1.60

Röstandel Centerpartiet:
Över 6%: 1.80

Röstandel Vänsterpartiet:
Under 8%: 1.80

Röstandel Kristdemokraterna:
Över 4,5%: 1.34

Röstandel Liberalerna:
Under 4%: 1.34

Röstandel Miljöpartiet:
Över 6,5%: 1.80

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Kraftig sänkning vid pump 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen