10 juli 2026

JUST NU: Erdogan och Putin firar tillsammans i kväll

2023 04 27

Trots Putins brutala krig mot Ukraina väljer Turkiets ledare att göra gemensam sak med Rysslands diktator – och fira gemensamma framsteg.

Omvärlden med länder som USA, Storbritannien, Polen och Sverige i spetsen har under 2022 och 2023 gjort stora insatser för att hjälpa Ukraina och isolera Ryssland.

Men Natolandet Turkiet har vid flera tillfällen valt att istället gå Putin till mötes.

Och nu är det dags igen.

Fira tillsammans

– Vladimir Putin ska tala med Turkiets president Recep Tayip Erdogan enligt Kreml, rapporterar The Guardian.

Samtalet som ska äga rum i kväll torsdag är startskottet på ett stort firande som de två ledarna värnar om – ett gemensamt miljardprojekt.

– De båda länderna ska markera invigningen av Turkiets första kärnkraftreaktor – tillverkad av Ryssland, uppger tidningen.

Inte nog med att Turkiet – trots omvärldens sanktioner – gått vidare med samverkansprojektet med Putinregimen.

Dessutom väljer Erdogan att fira invigningen tillsammans med den ryska diktatorn.

Vågar inte resa

Med anledning av den ryska arméns brutala anfallskrig mot Ukraina så vågar emellertid inte Putin resa till Turkiet och vara med på firandet i egen hög person.

Därför har Moskva valt att medverka via Internet i stället – via en direktlänk.

– De två presidenterna ska delta virtuellt i en ceremoni i samband med att nukleärt bränsle ska laddas i den första kraftenheten i Akkuyus [kärnkraftverk].

Det framhåller Putins talesperson på en presskonferens.

20 miljarder

Akkuyus Kärnkraftverk ligger nära kuststaden Mersin mellan Antalya och syriska gränsen.

Satsningen beräknas kosta Turkiet totalt 20 miljarder USA-dollar och utgörs av totalt fyra olika reaktorer.

ANALYS

Erdogan befinner sig i en jämn och spännande valspurt inför det turkiska presidentvalet som äger rum den 14 maj.

Han ligger under i flera mätningar men satsar hårt på att piska upp nationalistiska stämningar samt att förfölja och trakassera oppositionen.

Antivästliga signaler

Att synas tillsammans med Rysslands diktator gör att Erdogan sänder antivästliga signaler vilket kan tilltala islamister och andra icke-västliga strömningar inför valdagen.

Motkandidaten Kemal Kılıçdaroğlu leder socialdemokratiska Republikanska Folkpartiet som är sekulärt och relativt västvänligt.

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen