Erdogan kräver omedelbar åtgärd vid ett ja till Sverige

2023 12 06

Turerna kring den svenska Natoansökan fortsätter.

Under gårdagen uppgav det turkiska utrikesutskottet att Sverige ansökan ska behandlas vid ett möte nästa vecka.

Några timmar senare går Turkiets president Reccep Tayyip Erdogan ut med ett nytt krav för att godkänna den svenska ansökan.

Erdogan ställer dock inte krav på Sverige.

I stället vänder han sig till USA.

Enligt nyhetsbyrån Reuters vill presidenten att USA ska leverera F-16-stridsflygplan i samma ögonblick som det turkiska parlamentet ratificerar Sveriges ansökan.

– Jag har gjort min del som president, men jag har också förväntningar, säger Erdogan och hänvisar till att han lagt fram ett lagförslag om att ratificera Sveriges Nato-medlemskap till Turkiets parlament.

– USA borde nu gå igenom det här och skicka dessa (F-16-stridsflyg). Så kan vi ta stegen samtidigt, tillägger presidenten.

”Kommer säga ja”

Erdogan har tidigare hävdat att Turkiets nej till Sverige inte hör ihop med ett köp av amerikanska F-16-plan.

I september lät det dock annorlunda. Plötsligt började presidenten tala om USA när han fick frågor om den svenska Natoansökan.  

– Om USA håller sina löften kommer vårt parlament också att hålla sina löften, sa Erdogan enligt Reuters.

Eftertraktad affär

Försäljningen av F-16 till Turkiet har varit aktuellt under en längre tid.

President Erdogan vill desperat uppgradera sitt stridsflyg och de amerikanska planen står högst upp på önskelistan.

Den 14 januari rapporterade The Wall Street Journal att USA är beredda att sälja 40 F-16-plan till Ankara. Utöver stridsflygen uppges mängder av jaktrobotar och flygbomber ingå i leveransen.

Några månader senare, i juli, kommenterade USA:s nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan affären.

Han uppgav att Vita huset kommer att leverera planen och att affären ska diskuteras i kongressen.

Sedan Sullivans utspel har det inte rapporterats om några ytterligare framsteg i processen.

Den amerikanska kongressen har dock aldrig stoppat en vapenaffär, så mycket tyder på att stridsflygen kommer att levereras till Turkiet.  

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk har säkrat storvinst – vinnaren söks

2025 11 09

En vinnare till miljoner söks nu av Svenska spel.

Det var under gårdagen som en svensk vann på Svenska spels Drömvinsten.

Vinsten blev så stor som 26 miljoner kronor.

Men vinnaren svarar inte i telefon när Svenska spel ringer – och 26 miljoner kronor har därmed inte betalats ut ännu, rapporterar Aftonbladet.

Svarar inte

Vinnaren har inte gjort sig tillkänna efter 26 miljoner kronors-vinsten.

Detta trots Svenska spels arbete.

– Jag ringde hela kvällen i går och i dag, men personen svarar inte. Nu kom jag inte ens fram – så frågan är om personen blockat mitt nummer, säger kommunikationsspecialisten Sofie Hodén till tidningen.

“Gäller ju många miljoner”

Hodén fortsätter.

– Undra om personen själv vet om att den vunnit? Det är ju många miljoner det gäller.

Läs mer: En halv miljon arbetslösa – men stor brist i oväntad yrkesgrupp

Inget grattis ännu

Lördagens Lottodragning resulterade i hela fem miljonvinster med totalt fyra rader med sju rätt på Lotto 1 och en miljonvinst i Lotto Andra Chansen. 

En av raderna på Lotto 1 fick också två rätt i följd på Joker vilket resulterade i Drömvinsten, och en vinst på totalt 26 miljoner kronor.

– När vinnaren av Drömvinsten är gratulerad kommer ett bankmöte att bokas in. Där erbjuds den nyblivna mångmiljonären ekonomisk och juridisk rådgivning, framhöll Svenska spel igår.

Men vinnaren har ännu inte gratulerats för vinsten.

Så går det till

Efter en förändring i Joker är det nu enligt Svenska spel enklare att vinna Drömvinsten. 

Det räcker med två rätt i följd var som helst på Jokerraden, medan de tidigare behövde ligga i början eller slutet. 

Förändringen bidrog till att en av de två Drömvinsterna föll ut under onsdagens dragning – och "ligger bakom det historiska resultatet med tre Drömvinstvinnare på bara en vecka".

Så här går det till enligt Svenska spel:

- För att ha chans att vinna Drömvinsten måste du spela på Lotto med Joker.

- För att vinna Drömvinsten behöver du pricka in sju rätt på antingen Lotto 1 eller Lotto 2, samt ha två rätt i följd på Joker.

- Drömvinsten är alltid 25 miljoner kronor, exklusive den vinst som tillkommer vid sju rätt på Lotto 1 eller Lotto 2.

Läs mer: Storbanker hotar – kunderna får betala

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


Arbetsförmedlingen varnar alla jobbsökande

2025 11 09

Arbetsförmedlingen går ut med en varning om bedrägerier.

Myndigheten har precis som många andra myndigheter, företag och organisationer drabbats.

Bedragare kapar Arbetsförmedlingens namn i syfte att försöka lura till sig pengar från folk.

De understryker att “utskicken varierar stort” – och varnar alla jobbsökande.

Arbetsförmedlingen varnar

Tyvärr är det vanligt att bedragare skickar ut bluffmeddelanden och ibland utger sig bedragarna att vara från Arbetsförmedlingen, låter det från myndigheten.

– Utskicken varierar stort och kan komma som mejl, sms eller chatt. Var försiktig med vad du klickar på.

Gör så här

Arbetsförmedlingen har upprättat en rad tips de vill att folk ska följa:

- Kolla på avsändaren av mejlet eller meddelandet, bedragare försöker ofta efterlikna seriösa företag och organisationer.

- Lämna inte ifrån dig känsliga personuppgifter på e-post, sms eller i telefon.

- Lämna inte ifrån dig inloggnings- eller kontouppgifter.

- Klicka inte på länkar, öppna bilagor eller skanna QR-koder som du inte är helt säker på att du kan lita på.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Kontakta polisen

Den som har lämnat ifrån sig uppgifter och därmed blivit utsatt för bedrägeri uppmanas att kontakta polisen för att anmäla brottet. 

Man bör också kontakta sin bank snarast för att spärra sitt bankkonto.

Tar inte kontakt

Myndigheten understryker att de aldrig tar direktkontakt på sociala medier.

De ber heller aldrig om konto- eller inloggningsuppgifter.

Den som får bedrägliga mejl eller sms uppmanas att följa Arbetsförmedlingens rekommendation.

– Rekommendationen är att du direkt raderar mejlet eller meddelandet, menas det.

– Vi ber dig aldrig att anmäla dig till ett event, nyhetsbrev eller liknande, på andra ställen än på arbetsformedlingen.se.

Läs mer: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella

Foto: Arbetsförmedlingen

Text: Redaktionen