Erdoğan gör som Kim Jong-Un

2024 03 19

Nästan hela världen har fördömt det så kallade valresultatet i Ryssland från i söndags.

Med 88 procent av rösterna påstås den ryska diktatorn Vladimir Putin ha kammat hem en jordskredsseger i helgens val.

Större delen av omvärlden har avfärdat resultat och gått till kraftigt angrepp mot hur valet genomförts.

Knappt 20 länder, däribland diktaturer som Nordkorea, Iran och Belarus, har gratulerat Putin till “segern”.

Nu sällar sig även Turkiet, som enda Natoland, till skaran som hyllar Putin för sin framgång.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan gratulerar den ryske motparten Vladimir Putin till hans omval, framhåller den turkiska presidentadministrationen enligt AFP.

"Sällsynt" erbjudande

Turkiet erbjuder sig dessutom att återigen medla mellan Ryssland och Ukraina.

– I ett telefonsamtal uttryckte president Erdogan sin övertygelse om att den positiva utvecklingen av förbindelserna mellan Turkiet och Ryssland fortsatte och att Turkiet var redo att spela en förmedlarroll för att återvända till förhandlingsbordet med Ukraina, förklarar den turkiska regeringen.

Ett “sällsynt” erbjudande enligt Turkiets toppdiplomat Hakan Fidan.

– Turkiet är ett av de sällsynta Natoländerna som kräver fred. Vår president kräver fred, säger han till CNN Turk.

Varnar för "farlig" retorik

Den turkiska diplomaten varnar för “farlig” retorik mellan Europa och Moskva.

– Det här kriget måste ta slut. På båda sidor begraver tiotusentals mödrar sina barn och det bara fortsätter. Båda sidor har bara för mycket att förlora och ingenting att vinna.

Hakan Fidan fruktar “risk för spridning” i regionen och varnar för att det är farligt prata om "europeiska trupper, kärnvapenhot och allt detta”.

Det senare var en referens till ett uttalande från Frankrikes president Emmanuel Macron som förra månaden inte ville utesluta att skicka marktrupper till Ukraina.

"Ett steg bort från tredje världskrig"

Natten efter Putins valseger talade diktatorn just om scenariot att europeiska soldater skickas till Ukraina för att strida mot Ryssland.

– Det är uppenbart för alla att det här innebär ett steg bort från ett fullskaligt tredje världskrig. Jag tror knappast att någon är intresserad av detta, sade Putin enligt Reuters.

LÄS MER: Putin varnar för tredje världskrig

Foto: President of Russia Office resp Nato

Text: Redaktionen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 08

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen