JUST NU: Erdogan bryter tystnaden – tungt besked för regeringen

2023 01 23

Sverige kan inte räkna med att Turkiet kommer att stödja den svenska Natoansökan.

Det meddelar landets president Recep Tayyip Erdoğan i kväll, rapporterar Reuters.

Orsaken uppges vara helgens protester utanför Turkiets ambassad i Stockholm.

Högerextreme politikern Rasmus Paludan brände en Koran utanför ambassaden och pro-kurdiska grupperingar protesterade mot den svenska Natoansökan.

Demonstrationerna ledde till omfattande protester i Turkiet.

Protester riktades mot både Paludan och Sverige.

Turkiska demonstranter samlades i tusentals och satte eld på den svenska flaggan och bilder av Rasmus Paludan.

–  Jag kan konstatera att det har bränts svenska flaggor och det är väl en protest mot våra politiska ställningstaganden men de bygger ytterst på demokrati och yttrandefrihet och mänskliga rättigheter och det är värderingar som vi kommer att fortsätta stå upp för, sa försvarsminister Pål Jonson (M) i SVT:s Agenda på söndagskvällen.

Utöver Turkiet fördömde flera arabländer lördagens koranbränning – bland annat Saudiarabien, Jordanien och Kuwait.

Nya demonstrationer väntar

Den svenska ambassaden uppmanar svenskar i Turkiet att hålla sig uppdaterade gällande händelseutvecklingen och undvika större folksamlingar.

– Fortsatta demonstrationer kan förväntas utanför ambassaden i Ankara och generalkonsulatet i Istanbul under de närmaste dagarna. Detta efter att flera kontroversiella politiska manifestationer genomförts i Sverige de senaste dagarna, som lett till starka reaktioner i Turkiet, skriver ambassaden i ett pressmeddelande.

Uttalade sig i helgen

President Erdogan varnade Sverige inför helgens protester. 

– Om Sverige inte visar respekt för Turkiet eller muslimer kan de inte räkna med något stöd från oss i Natofrågan, sa han i ett uttalande.

Vidare uppmanade han svenska myndigheter att stoppa Paludans och de pro-kurdiska gruppernas demonstrationer.

– Om du låter terrororganisationer springa fritt kan du inte räkna med vårt stöd för att komma in i Nato, sa Turkiets ledare.

Foto: 

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


15 juli 2026

SMHI flaggar för åska – vädret slår om totalt

2026 07 16

Det varma sommarvädret får ett plötsligt avbrott.

På onsdagen har det varit varmt i hela landet.

Även på torsdagen väntas höga temperaturer – högsommarvärme väntas ända upp över Norrbotten och på flera håll i söder blir det återigen en bit över 30 grader. 

Men framåt veckoslutet slår vädret om totalt – och det kommer att vara regnigt och blåsigt framförallt i Svealand och södra Norrland.

SMHI flaggar även för åska.

Vädret slår om

På fredag börjar betydligt svalare luft att ta sig ner över Norrland, men den varma luften finns kvar över delar av södra Sverige. 

– I gränsen mellan den varma och svalare luften ser ett område med regn och skurar ut att bildas över Svealand och södra Norrland. Eventuellt kan dessa bli kraftiga med åska, meddelar SMHI.

Regn och blåst

Därefter utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. 

Temperaturen kommer i samband med det att sjunka rejält i hela landet.

Längst i norr kan det bli så kallt att regnskurarna i de nordligaste delarna av fjällkedjan kan få inslag av snö.

Läs mer: Starkt lyft för klädhandeln – svenskarna handlar mer

Nästa vecka

Det fina sommarvädret ser inte ut att vara tillbaka än på ett tag.

Det lär inte vara någon värme att vänta under den kommande tiden.

Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder. 

Varvas med skurar

Även om kyligare väder drar in kan solen komma att visa upp sig emellanåt under nästa vecka.

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen helt dragit bort österut och solen ser då åter ut att varvas med moln och en del skurar, meddelar vädermyndigheten.

Läs mer: Rekordsiffror för svensk byggjätte

Foto: F. Kvasnak

Text: Redaktionen