9 juli 2026

Epidemi i Sverige – FHM: ”Fallen ökar”

2025 03 05

Tre smittor sprids parallellt med varandra i Sverige.

Det är det senaste beskedet från Folkhälsomyndigheten.

Just nu ökar antalet influensafall – precis som antalet smittade som måste intensivvårdas.

– Vi har tre epidemier samtidigt, säger AnnaSara Carnahan, influensaspecialist och epidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till Dagens Nyheter.

"Båda typerna ökar"

Smittorna som fått fart är två sorter av influensa A och en av influensa B.

– Antalet influensafall fortsatte att öka under vecka 8 och influensaaktiviteten i landet bedöms nu vara på en hög nivå. Influensa A dominerar bland fallen, men även influensa B rapporteras och båda typerna ökar, meddelar Folkhälsomyndigheten i en färsk rapport.

Sedan årets början har den ökade smittspridningen resulterat i fler dödsfall kopplat till influensa. Majoriteten av de avlidna är 80 år eller äldre.

– Under den senaste veckan har även antalet nya intensivvårdade med influensa ökat, efter att ha varit på en relativt låg och oförändrad nivå sedan mitten av januari. En fortsatt ökning av antalet allvarligt sjuka i influensa är förväntad i och med den ökande smittspridningen, med ökad belastning på sjukvården som följd, varnar myndigheten.

Fortsätter: "Ökat antal allvarliga fall"

De preliminära siffrorna för vecka 9 visar en fortsatt ökning, men om de 300 som hittills har avlidit i säsongsinfluensan är ovanligt högt är fortfarande för tidigt att slå fast.

Av befolkningen över 65 år har 64 procent vaccinerat sig – den högsta nivån någonsin enligt AnnaSara Carnahan.

Men läget är alltså också pressat.

– Vi har ett ökat antal allvarliga fall som får intensivvård, säger epidemiologen till DN.

Uppmanar allmänheten

Med anledning av smittans ökning fortsätter Folkhälsomyndigheten att uppmana om vaccination.

– Vaccination är det bästa sättet att skydda personer i riskgrupp mot allvarlig sjukdom och död i influensainfektion, understryker myndigheten.

Fortsatta rekommendationer om att tvätta händerna noga, hosta och nys i armvecken och att inte umgås inomhus med personer i riskgrupper om man är sjuk gäller också fortsatt.

Sedan 2015 är influensa en anmälningspliktig sjukdom enligt smittskyddslagen.

Foto: G. Fring

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen