24 januari 2026

Epidemi i Sverige – FHM: ”Fallen ökar”

2025 03 05

Tre smittor sprids parallellt med varandra i Sverige.

Det är det senaste beskedet från Folkhälsomyndigheten.

Just nu ökar antalet influensafall – precis som antalet smittade som måste intensivvårdas.

– Vi har tre epidemier samtidigt, säger AnnaSara Carnahan, influensaspecialist och epidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till Dagens Nyheter.

"Båda typerna ökar"

Smittorna som fått fart är två sorter av influensa A och en av influensa B.

– Antalet influensafall fortsatte att öka under vecka 8 och influensaaktiviteten i landet bedöms nu vara på en hög nivå. Influensa A dominerar bland fallen, men även influensa B rapporteras och båda typerna ökar, meddelar Folkhälsomyndigheten i en färsk rapport.

Sedan årets början har den ökade smittspridningen resulterat i fler dödsfall kopplat till influensa. Majoriteten av de avlidna är 80 år eller äldre.

– Under den senaste veckan har även antalet nya intensivvårdade med influensa ökat, efter att ha varit på en relativt låg och oförändrad nivå sedan mitten av januari. En fortsatt ökning av antalet allvarligt sjuka i influensa är förväntad i och med den ökande smittspridningen, med ökad belastning på sjukvården som följd, varnar myndigheten.

Fortsätter: "Ökat antal allvarliga fall"

De preliminära siffrorna för vecka 9 visar en fortsatt ökning, men om de 300 som hittills har avlidit i säsongsinfluensan är ovanligt högt är fortfarande för tidigt att slå fast.

Av befolkningen över 65 år har 64 procent vaccinerat sig – den högsta nivån någonsin enligt AnnaSara Carnahan.

Men läget är alltså också pressat.

– Vi har ett ökat antal allvarliga fall som får intensivvård, säger epidemiologen till DN.

Uppmanar allmänheten

Med anledning av smittans ökning fortsätter Folkhälsomyndigheten att uppmana om vaccination.

– Vaccination är det bästa sättet att skydda personer i riskgrupp mot allvarlig sjukdom och död i influensainfektion, understryker myndigheten.

Fortsatta rekommendationer om att tvätta händerna noga, hosta och nys i armvecken och att inte umgås inomhus med personer i riskgrupper om man är sjuk gäller också fortsatt.

Sedan 2015 är influensa en anmälningspliktig sjukdom enligt smittskyddslagen.

Foto: G. Fring

Text: Redaktionen


31 maj 2026

Viktigt besked från USA till Ukraina

2026 05 31

I veckan vände sig Volodymyr Zelenskyj till USA.

Den ukrainske presidenten vädjade om fortsatt stöd.

Framförallt för att rädda upp landets förmåga att också fortsatt försvara sig mot de ryska attackerna.

– Jag, å det ukrainska folkets vägnar, ber respektfullt presidenten och USA:s kongress att förbli engagerade, uppgav Zelenskyj i ett brev till Vita huset, enligt Kyiv Independent.

– Hjälp oss att säkra detta viktiga skyddsverktyg mot rysk terror, för att stoppa de ryska missilattackerna. Den nuvarande leveranstakten genom PURL-programmet håller inte längre jämna steg med det hot vi står inför.

USA ger besked

Nu ger USA ett besked som svar på den ukrainske presidentens vädjan, rapporterar Kyiv Independent.

Och beskedet är lugnande för Ukraina.

USA kommer inte lämna Ukraina utan hjälp, enligt den amerikanske försvarsministern Pete Hegseth.

USA berömmer

USA:s försvarsminister passar också på att berömma de europeiska länderna för deras stora satsning på att öka försvarsutgifterna.

– Om man ser på hur mycket pengar som har spenderats har Europa tagit initiativ. Ukraina har varit minst lika, om inte mer, effektiva i processen, säger Pete Hegseth.

– Så vi vill att de ska kunna försvara sig, och vi kommer att hitta ett sätt att se till att vi kan hjälpa dem med det, säger Pete Hegseth, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ungern säger nej – Orbáns linje står fast

Trumps besked dröjer

Donald Trump har ännu inte offentligt kommenterat Ukrainas vädjan.

Däremot har ett antal medlemmar i den amerikanska lagstiftande församlingen gått ut och krävt att USA:s svar ska vara att hjälpa det krigshärjade landet.

– Min förhoppning och förväntan är att Amerika kommer att svara positivt på denna begäran, säger demokraten Richard Blumenthal under ett besök i Ukraina och får medhåll av Jim Himes i representanthuset, enligt tidningen.

– Det vi kommer att betrakta som vårt uppdrag, när vi kommer tillbaka, är att se till att Ukraina har medlen att utföra jobbet.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


30 maj 2026

Älskat pålägg stoppas i svenska butiker

2026 05 31

Ett populärt sött pålägg stoppas.

Flera populära syltprodukter riskerar att försvinna från svenska butikshyllor.

Detta om de inte ändrar recept eller byter namn.

Skärpta regler slår mot sylt

Kraven på frukt- och bärinnehåll i sylt, marmelad och gelé höjs.

För två år sedan beslutade EU att höja kravet på frukt- och bärinnehåll i sylt från 35 till 45 gram per 100 gram produkt.

Reglerna har sedan anpassats av Livsmedelsverket och blir svenska föreskrifter den 14 juni i år.

Syftet är att minska sockermängden och samtidigt stärka marknaden för frukt och bär.

– Äkta vara välkomnar den här förändringen. Sylt och marmelad ska förstås innehålla ordentligt med frukt och bär och mindre utfyllnad i form av socker, vatten och tillsatser, säger Björn Bernhardson, verksamhetsledare på konsumentföreningen Äkta vara.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Märken pekas ut

Konsekvensen av de nya reglerna är att flera syltprodukter kan komma att stoppas i svenska butiker i sin nuvarande form.

Tillverkare måste antingen öka mängden frukt och bär i recepten eller ändra produktens namn.

Bland de utpekade produkterna finns BOB Squeezy Hallon, Den Gamle Fabrik Björnbärsmarmelad, Änglamark Ekologisk Hallonsylt samt Xtra Hallonsylt.

Trots de nya kraven finns en övergångsperiod.

Produkter som redan finns ute i butik får säljas slut innan reglerna börjar tillämpas fullt ut.

Matjättar agerar

Flera svenska matjättar har redan börjat fasa ut sylten i butik.

Coop bekräftar att flera av deras produkter kommer att få ändrade recept.

Även Orkla, som står bakom syltmärkena BOB och Den Gamle Fabrik, uppger att de har granskat sortimentet för att säkerställa att produkterna uppfyller de nya kraven

– Äkta vara har i dagarna varit ute och kollat hur det ser ut i butikerna och kan se att flera tillverkare redan har ökat frukt- eller bärhalten, uppger de i ett uttalande.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Brooke Lark

Text: Redaktionen