Enskilda centerpartister kan stoppa Magdalena Andersson (S)

2021 11 14

Magdalena Anderssons (S) planer på att väljas till statsminister kan komma att krossas av enskilda centerledamöter som istället vill se Ulf Kristersson (M) som statsminister.

Centralt placerade källor inom både regeringen och Centern uppger till Expressen att enskilda riksdagsledamöter för Centern kan komma att rösta nej till Magdalena Andersson (S) som statsminister. Och det kan räcka för att stoppa hennes möjligheter.

Mycket jämnt läge

För att bli vald till statsminister krävs det att man inte har mer än 174 röster emot sig. Man får med andra ord inte ha en majoritet av de 349 ledamöterna i riksdagen emot sig vid statsministeromröstningen.

Vänstern, Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centern kommer upp i 175 röster medan Moderaterna, Liberalerna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna kommer upp i 174 tillsammans.

En enda röst kan avgöra

Det kan alltså räcka med att en enda centerpartist byter sida för att Magdalena Andersson (S) ska stoppas från att bli Sveriges första kvinnliga statsminister.

Men det finns även två andra hinder i vägen för Andersson (S).

Nummer 1

1, Centern och Miljöpartiet måste ge sitt stöd och det tycks kräva att C och MP först kommer överens om de två heta frågorna ny lag om strandskyddet respektive äganderätten i skogen. Mycket talar för att de båda partierna kan komma överens i frågan och kanske sker det i dag måndag.

Nummer 2

2, Vänsterpartiet ska säga ja ännu en gång till att göra Socialdemokraternas partiledare till statsminister – utan att själva få ens en bråkdel tillbaka jämfört med vad Centern och Miljöpartiet får för sina ja.

Vänstern kräver att få till samtal och förhandlingar med Magdalena Andersson (S) innan de röstar ja och sannolikt äger det samtalet rum kanske redan i dag måndag eller i morgon tisdag.

I stället rösta på Ulf Kristersson (M)

Men även om både Centern, Miljöpartiet och Vänsterpartiet alla sluter upp bakom Magdalena Andersson (S) så kan alltså en enda centerpartist gå i en annan riktning och istället rösta på Ulf Kristersson (M) som statsminister.

ANALYS

Läget är mycket ovisst. Å ena sidan är många i Centern kraftigt emot ökat samarbete med Vänsterpartiet men å andra sidan innebär inte samtal mellan Nooshi Dadgostar och Magdalena Andersson per automatik att Vänstern får ökat inflytande. Samtidigt skulle den centerpartist som byter sida även fälla de C-reformer som partiet just nu håller på att enas med Miljöpartiet om.

Det skulle kunna innebära att en av Centerns hjärtefrågor om stärkt äganderätt för skogsägare riskerar att gå förlorat. Det talar för att Annie Lööf (C) har goda möjligheter att ändå hålla ihop sitt parti i statsministeromröstningen.

Dessutom är det möjligt med en slags moteffekt i form av enskilda liberaler röstar nej till en regering som blir beroende av SD. Det finns med andra ord flera osäkerhetsfaktorer inför statsministeromröstningen.

Foto: Centerpartiet, Regeringen, Ulf Kristerssson, FB


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen