JUST NU: Enormt narkotikabeslag i Sverige

2022 10 06

Tullverket har i veckan genomfört ett omfattande narkotikatillslag söder om Stockholm.

Enligt uppgifter till TV4 har myndigheten beslagtagit 500 kilo misstänkt kokain.

Den enorma mängden beräknas vara värt hundratals miljoner på gatan, rapporterar tv-kanalen.

Tullverkets beslagtog drygt 260 kilo kokain under hela 2021, enligt myndighetens egna statistik.

Bekräftar stort beslag

– Jag kan bekräfta att vi i tisdags, den 4 oktober, har gjort ett stort narkotikabeslag i Stockholmstrakten, säger Michaela Linderoth, pressekreterare på Tullverket, till SR Ekot.

Hon kan inte bekräfta vilken substans det handlar om.

– Vi har inte analyserat narkotikan, men mycket pekar mot att det handlar om en tyngre substans, säger Michaela Linderoth till radiokanalen.

Krister Johansson, chef på tullkriminalen i Stockholm, ger också sparsamt med information.

–  Mycket tyder på att det är en tyngre drog och att det är ett jättestort beslag. Men vi kan inte säga mer eftersom det är så himla färskt, säger han till TV4.

Tullverket meddelar att myndigheten kommer att återkomma med mer detaljerad information.

– Vi kan inte säga mer just nu. Vi har startat en förundersökning och vi på Tullverket kommer utreda det här ärendet och kommer kunna berätta mer längre fram, men under tiden råder det förundersökningssekretess, säger Michaela Linderoth till TV4.

Tullverket beslagsstatistik

Under 2021 gjorde Tullverket totalt 6 298 beslag av narkotika i Sverige, enligt myndighetens statistik.

En liten nedgång jämfört med 2020. Då gjorde Tullverket 6 486 beslag. 

Drogen cannabis dominerar statistiken.

Under 2021 beslagtog Tullverket drygt tre ton cannabis. Den näst största mängden någonsin under ett år.

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen